RoboForm 6.9.94 : Şifre Hatırlamaya Son!Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
03.02.2010

E-posta, sosyal ağ, oyun ve benzeri hizmetler sunan pek çok internet sitesi, üyelik sistemi ile çalışmakta ve eğer sıkı bir internet kullanıcısı iseniz böylesi web hizmetlerinin pek çoğuna üyesiniz demektir. Güvenliğinizi göz önünde bulundurarak tüm hizmetler için farklı kullanıcı adları ve parolalar kullandığınız da düşünüldüğünde hangi hizmet için hangi kullanıcı adı ve parolayı kullandığınızı hatırlama zorunluluğu canınızı sıkabilir.


RoboForm 6.9.94Roboform 6.9.94; internet sitelerindeki kullanıcı adı - parola sorgularını ve kişisel bilgi formlarını doldurmayı ve güvenli rastgele parolalar oluşturmayı kolaylaştıran etkili özelliklere sahip bir parola yöneticisi. Üyelik bilgilerinizi, kişisel bilgilerinizi ve özel notlarınızı güvenli bir şekilde bilgisayarınızda saklayan program, bu verileri kolayca kullanabilmenize olanak veriyor. Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Netscape ile uyumlu çalışan Roboform 6.9.94 sayesinde tek tık ile internet sitelerine giriş yapabiliyor veya çeşitli formları hızlı bir şekilde doldurabiliyorsunuz. Belirlediğiniz bir ana parola ile tüm kişisel verilerinizi koruyabilen program ayrıca güçlü şifreleme yöntemleri sayesinde verilerinize sizden başka kimsenin ulaşamamasını sağlıyor.

2,86MB'lık şaşırtıcı derecede küçük bir kurulum dosyasına sahip olan Roboform 6.9.94; Türkçe, İspanyolca, İngilizce, Almanca, Fransızca, Çince, Fince, Macarca, Flemenkçe dahil 23 farklı dil desteğine sahip. Program, kurulum sırasında sizden bir yönetici parolası belirlemenizi istiyor. Bu yönetici parolası sayesinde Şifre Kartlarınızı, Kimliklerinizi ve Notlarınızı güvenli bir şekilde saklayabiliyor ve parolayı bilmeyenlerin özel verilerinize ulaşmalarını engelleyebiliyorsunuz. Böyle bir güvenlik önlemine gerek duymuyorsanız Geç düğmesine tıklayarak bu adımı atlayabiliyorsunuz. Kararınızı değiştirmeniz durumunda daha sonra kolayca yönetici parolası oluşturabilme şansına da sahipsiniz.

Kurulum Detayları

Roboform 6.9.94 kurulum sonrası uyumlu tarayıcılara kendi araç çubuğunu yerleştirmenin yanısıra sistem bildirim alanına da küçük bir simge ekliyor. Bu iki öğe de programın tüm özelliklerine hızlı bir şekilde erişebilmenize olanak veriyor.

RoboForm 6.9.94Kullanımı oldukça kolay olan program, herhangi bir üyelik gerektiren bir siteye giriş yaptığınızda kullandığınız bilgilerin kaydedilmesini isteyip istemediğinizi soruyor. Bu bilgileri, mevcut internet adresi ile ilişkili şekilde bir Şifre Kartına kaydeden Roboform 6.9.94, daha sonra bu siteyi ziyaret ettiğinizde araç çubuğunda Şifre Kartı ismini görüntülüyor. Bu karta tıklayarak kaydettiğiniz alanların tek tık ile program tarafından doldurulmasını sağlayabiliyorsunuz. Fareniz ile koyu harfler ile yazılı bu Şifre Kartı isminin üzerinde birkaç saniye durduğunuzda küçük bir içerik menüsü görüntüleniyor. Bu menüdeki Doldur & Onayla düğmesini tıklayarak programın form alanlarını doldurduktan sonra formu onaylamasını da sağlayabiliyorsunuz. Program ayrıca yine aynı menüdeki Düzenle düğmesine tıklayarak Şifre Kartı Editörü aracını çalıştırabilmenize veya Düzenle düğmesinin yanındaki oka tıklayarak Şifre Kartı Editörü aracını çalıştırmadan Şifre Kartı üzerinde düzenlemeler yapabilmenize olanak veriyor. Bu nokta da programın bir eksisi göze çarpıyor. Git & Doldur özelliği sayesinde Şifre Kartı ile ilişkili internet sitesine giderek otomatik olarak formları doldurup onaylayan program, bu işlemi yeni sekmede gerçekleştiremiyor. Sadece yeni pencerede gerçekleştirilebilen bu işlem ayrıca internet sitesini açmak için varsayılan tarayıcınızı kullanıyor. Varsayılan tarayıcınızın RoboForm desteği olmaması durumunda açılan bu internet sitesine otomatik olarak giriş yapamıyorsunuz.

RoboForm 6.9.94Roboform 6.9.94, tarayıcı araç çubuğu eklentisi sayesinde bulunduğunuz internet sitesi ile ilişkili Şifre Kartlarının yanı sıra bilgisayarınıza kayıtlı diğer Şifre Kartlarını da yönetebilmenize olanak veriyor. Bunun için araç çubuğu üzerindeki Girişler düğmesine tıklamanız yeterli. Bu düğmeye tıkladığınızda açılan menüde Git & Doldur özelliği ile istediğiniz internet hizmetine hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. En son kullandığınız Şifre Kartları da listeleyen Girişler menüsü; form işlemlerinin yanı sıra Şifre Kartı Editörü aracını çalıştırabilmenize, Şifre Kartlarını e-posta eki olarak gönderebilmenize, masaüstüne / bağlantılar araç çubuğuna / hızlı başlat araç çubuğuna Şifre Kartlarının kısayollarını ekleyebilmenize ve Şifre Kartlarını yeniden adlandırabilmenize / kopyalayabilmenize / silebilmenize olanak veriyor.

RoboForm 6.9.94Programın bir diğer özelliği ise uzun kayıt formlarını otomatik olarak dolduran Kimlikler özelliği. Roboform 6.9.94, bu özellik sayesinde çeşitli internet hizmetlerine kayıt olmak için doldurmanız gereken kişisel bilgi formlarını otomatik olarak dolduruyor. Böylece her yeni kayıtta bu bilgileri tekrar tekrar girme zorunluluğunuz ortadan kalkıyor ve boşuna zaman kaybetmiyorsunuz. Form Doldurma Kurulumunu kullanarak adınız, soyadınız, doğum yeriniz, doğum tarihiniz gibi kişisel bilgilerin yanı sıra iş, adres, kredi kartı, banka hesabı ve varsayılan olarak kullanmak istediğiniz kullanıcı adı ve parola bilgilerinizi kaydedebiliyor ve bu bilgilerin girilmesi gereken formları, yalnızca araç çubuğundaki Kimlikler düğmesine tıklayarak programın otomatik olarak doldurmasını sağlayabiliyorsunuz.


Kullanım Özellikleri ve Sonuç

Pratik Not Alma Özelliği

RoboForm 6.9.94Notlar; gizli kalmasınıistediğiniz çeşitli bilgileri parola korumalı olarak saklayabilmenize olanak veren bir özellik. Bu özelliği kullanarak istediğiniz her türlü notu güvenli bir şekilde saklayabilir ve ihtiyacınız olduğunda belirdiğiniz parolayı kullanarak bu notlara ulaşabilirsiniz. Yazılım kayıt bilgilerinizi, parola hatırlatmaları için kullandığınız gizli soruları ve cevaplarını, çevrimdışı kullandığınız parolaları ve kredi kartı ve bankacılık bilgilerinizi güvenli bir şekilde saklayabilmenize olanak veren Notlar özelliği ayrıca notları bireysel olarak parola korumalı getirme seçeneği sunarak gizli olmayan notları parola koruması olmadan saklayabilir. Böylece sık kullandığınız verilere, her defasında parola girmeden ulaşabilir ve Notlar özelliğini gelişmiş bir pano olarak kullanabilirsiniz.

RoboForm 6.9.94Roboform 6.9.94, her birine farklı Şifre Kartları, Kimlikler ve Notlar kaydedebileceğiniz kullanıcı profilleri oluşturabilmenize de olanak veriyor. Böylece bir bilgisayarı ortak kullanan birden çok kullanıcı, kendi profillerine kaydettikleri kullanıcı adı - parola bilgilerini, form doldurma verilerini ve notlarını kullanabiliyorlar. Kullanıcı profillerinin her birini farklı bir yönetici parolası ile koruma altına alabilmenize olanak veren Roboform 6.9.94, her kullanıcının yalnızca kendi bilgilerine ulaştığından emin olmanızı sağlar. Programın araç çubuğundaki ve bildirim alanı simgesindeki menülerinde bulunan Kullanıcılar öğesinden erişilebilen kullanıcı profilleri özelliğini kullanabilmeniz için RoboForm'un ücretli olan "Pro" sürümünü kullanıyor olmanız gerekiyor.

Şifre Oluşturucusu

Roboform 6.9.94'ün güvenlik konusunda endişe duyan kullanıcılara sunduğu rastgele parola oluşturma özelliği, belirlediğiniz kuralları barındıran parolalar oluşturarak üst düzey bir güvenlik sağlar. Şifre Oluşturucusu isimli aracı kullanarak karakter sayısını ve karakter türünü belirlediğiniz rastgele parolalar oluşturabilirsiniz. Şifre Oluşturucusu; büyük ve/veya küçük harfleri, rakamları ve özel karakterleri kullanarak ve isterseniz aynı karakterlerin yalnızca bir kere kullanıldığı en fazla 511 karakter uzunluğunda parolalar oluşturabiliyor. Yalnızca Hex karakterlerini (0-9, A-F) içeren parolalar oluşturabilme ve oluşturulan parolayı panoya kopyalayabilme gibi seçenekler de sunan Şifre Oluşturucusu ayrıca üretilen parolanın Bit Gücünü de görüntülüyor. Parolalarınızın bilgisayar korsanlarının eline geçmesinden korkuyorsanız RoboForm'un Şifre Oluşturucusu aracını kullanarak yüksek güvenlikli parolalar oluşturabilir ve düzenli olarak parolalarınızı değiştirebilirsiniz.

RoboForm 6.9.94Roboform 6.9.94, araç çubuğunda bulunan arama kutucuğu ile programın dosyaları arasında veya Yahoo, Google ve MSN gibi büyük arama motorlarında arama yapabilmenize yardımcı oluyor. Kısayol desteğine de sahip bu kutucuğa aramak istediğiniz metni yazmaya başladığınızda açılan menüyü kullanarak istediğiniz arama motorunda arama yapabiliyorsunuz. Ayrıca araç çubuğunun sonunda bulunan vurgu düğmesini kullanarak bu kutucuğa yazdığınız metni, bulunduğunuz internet sayfası içerisinde de arayabiliyorsunuz. Böylece RoboForm'un arama özelliği size hem arama motorlarını hem de tarayıcınızın "Bul" özelliğini tek bir noktadan kontrol edebilme seçeneği sunuyor.

Otomatik Form Doldurma

RoboForm 6.9.94

Programın klavye kısayol desteği ve içerik menüsü öğeleri sayesinde form doldurma işlemleriniz oldukça hızlı hale geliyor. Örneğin; ALT ve M tuş birleşimini kullanarak bulunduğunuz internet sitesi ile uyuşan şifre kartlarını görüntüleyebiliyor; ALT ve Z tuş birleşimini kullanarak formların otomatik olarak doldurulmasını sağlayabiliyor ya da sağ tık içerik menüsündeki Formları Doldur öğesine tıklayarak Formları Doldur penceresini görüntüleyebiliyorsunuz. Ayrıca programın kısayol seçeneklerini, Ayarlar penceresindeki İçerik Menüsü ve Klavye ekranlarındaki seçenekler ile özelleştirebilme seçeneği de sahipsiniz.


RoboForm 6.9.94Roboform 6.9.94, tüm kişisel bilgilerinizi AES, 3DES, DES, Blowfish, RC6 yöntemlerinden istediğinizi kullanarak şifrelediği için verilerinizin güvenliğinden emin olabilirsiniz. Yönetici parolası ile şifrelediğiniz Şifre Kartlarınız, Kimlikleriniz ve Güvenli Notlarınız başka kullanıcılar tarafından görüntülenemiyor. Program, bu verileri bilgisayarınıza her biri farklı birer dosya olarak kaydediyor ancak bu dosyalar bir başkasının eline geçse dahi güçlü şifreleme yöntemi sayesinde gizli bilgileriniz çözülemiyor. Böylece üyelik bilgileriniz, kimlik bilgileriniz, kredi kartı ve banka hesap bilgileriniz gibi önemli verileri, güçlü bir yönetici parolası belirleyerek gönül rahatlığı ile RoboForm'a teslim edebilirsiniz.

Sonuç

Gelişmiş özellikleri, kullanım kolaylığı ve güvenlik seçenekleri ile Roboform 6.9.94 diğer parola yöneticilerinden bir adım önde. İnternet sitelerine giriş yapmak için her seferinde kullanıcı adınızı ve parolanızı tekrar tekrar yazmaktan sıkıldıysanız, kullandığınız kullanıcı adlarını ve parolaları hatırlamakta sorun yaşıyorsanız, uzun kayıt formları doldurmak sizi yoruyorsa ve kişisel bilgilerinizigüvenliği konusunda çekinceleriniz varsa en iyi parola yöneticilerinden biri olan RoboForm'u kesinlikle denemelisiniz. RoboForm'u kullanmaya başladığınızda RoboForm'suz internet deneyiminin ne kadarzorlu ve sıkıcı olduğunu göreceksiniz.

Roboform Pro sürümü 30 dolarlık bir fiyat etiketine sahip. Deneme sürümü 1 ay boyunca kullanılabiliyor ve bu sürenin sonunda özellik kısıtlamalı (10 adet şifre kartı) duruma dönüyor ve bu şekilde ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.

Roboform Pro programını indirmek için tıklayın