Internet Download Manager 5.19 İncelemesiEkleyen
ozgur.kara
Güncelleme Zamanı
25.04.2012

İnternet Download Manager, dosyaları daha verimli bir şekilde indirmenize olanak sağlayan bir indirme programıdır.

İnternet Download Manager (IDM) İncelemesi

Kurulum: [star 5]
Özellikler: [star 4.5]
Kullanım Kolaylığı: [star 4]
Performans
[star 5]
Sonuç: [star 4.5]


Artıları: İndirmede hızlı olması, video paylaşım siteleri ile uyumlu çalışması.
Eksileri: Detaylı ayarların yapıldığı pencereler karışık.

Internetten dosya indirirken çeşitli sorunlar yaşanabiliyor ve bunun sonucunda indirmeden fazla verim alamıyorsunuz ve alternatif programlara baş vuruyorsunuz. Alternatif indirme programlarından en çok kullanılanlarından birisi de Internet Download Manager'dır (IDM). Internet Download Manager, tarayıcınıza entegre olan, içinde bir çok özelliği bulunan kullanımı kolay bir indirme yöneticisidir.

Kurulum
Internet Download Manager'ın kurulumu oldukça kolay. Sadece lisans sözleşmesini kabul edip kurulum yerini belirttikten sonra programı hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. Eğer siz de internet tarayıcılarının standart indirme araçlarına alternatif bir program denemek isterseniz Internet Download Manager'i aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Internet Download Manager

İnternet Download Manager kurulduktan sonra programın arayüzü için karşımıza dil seçiminin yapıldığı aşağıdaki gibi bir ekran geliyor bu diller arasında Türkçenin olması kullanıcılar için ayrı bir avantaj sağlıyor.

İnternet Download Manager (IDM) İncelemesi

Özellikler
Internet Download Manager, tarayıcı entegrasyonu ile Mozilla Firefox, Internet Explorer gibi tarayıcılarda bulunan bağlantıları yakalayıp indirebiliyor. Farklı tarayıcılardaki bağlantıları yakalayabilmek için IDM ayarlarından gelişmiş tarayıcı seçeneklerini aktif hale getirmeniz gerekiyor; bu şekilde desteklen diğer tarayıcılarda da programı kullanabiliyorsunuz.

İnternet Download Manager (IDM) İncelemesi

IDM ile ince ayar yaparak dosya indirme işlemlerinizin daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin hız ayarını yapabilirsiniz, indirme hızınızdan maksimum derecede yararlanmak için dosyaların kaç parça halinde inmesini belirleyebilirsiniz. Ayrıca IDM, inen dosyaları karışmaması için dosyaların cinsine göre çeşitli kategorilerde klasöre kaydederek kullanıcıya kolaylık sağlıyor. Bunların yanında IDM'nin dosya indirmede sağladığı en önemli avantaj; elektrik kesintisi veya internetin gitmesi gibi bir sorunla karşılaştığınızda yarım kalan indirme işleminizi devam ettirebilmenize olanak sağlaması.

İndirme işlemlerinde sağladığı verimlilik yanında dosyaların güvenliğini de pratik bir şekilde kontrol etmenizi sağlıyor. Kendi kullandığınız virüs programını, IDM'nin ayarlarından tanıtarak virüs taraması yaptırabilirsiniz. Eğer indirdiğiniz işleminizin ne zaman bittiğini haber almak istiyorsanız ses ile uyarı özelliğini kullanabilir hatta indirme işlemi bittikten sonra bilgisayarı kapatma, programı kapatma gibi ayarlamaları da "İşdüzenleyici" ile yapabilirsiniz.

İnternet Download Manager (IDM) İncelemesi

Diğer indirme yöneticilerinden farklı olarak Internet Download Manager ile YouTube, Google Video, MySpaceTV gibi popüler video indirme sitelerinden de video indirebilirsiniz. Ayrıca Site Grabber ile istediğiniz siteyi de indirebilirsiniz. Site Grabber sayesinde indireceğiniz sitedeki isteğe bağlı bölümleri (sadece resimleri, ses dosyaları gibi) veya sitenin tamamını indirebilirsiniz.

İnternet Download Manager (IDM) İncelemesi


Kullanım kolaylığı
Detaylı ayarların yapımı dışında programın kullanımı oldukça basit; sık kullanılan işlevleri kolaylıkla bulabiliyorsunuz. En çok kullanılan özellikler büyük simgeler halinde üst sırada bulunuyor. Dosya kategorilerine de sol bölümden ulaşabiliyorsunuz. Detay ayarlar da üst menülere yerleştirilmiş durumda. IDM'nin en kullanışlı özelliği ise programın içinde değil: Sitelerde seçtiğiniz resim, bağlantı, video gibi bir öğenin üzerine imlecinizi getirdiğinizde IDM ile indir seçeneği geliyor; böylece internette gezerken her şeyi rahatlıkla IDM ile indirebiliyorsunuz. Türkçe dil desteği de ayrıca bir kolaylık sağlıyor.

İnternet Download Manager (IDM) İncelemesi

Performans
İndirmede büyük bir kolaylık sağlayan İnternet Download Manager yaklaşık 6 ile 10 MB arasında bir bellek miktarı kullanıyor. İndirme işlemi gerçekleşirken bile işlemciye fazla yüklenmeden rahatça çalışabiliyor. Dosya indirme verimliliğinde de farkedilebilecek bir artış yaratıyor.

Sonuç
İnternet Download Manager indirme sırasında interneti daha verimli kullanıyor ve kullanıcıya zamandan tasarruf sağlıyor. Video paylaşım siteleri ile entegrasyonunun bulunması da rakiplerine göre daha da avantajlı olmasını sağlıyor. Programda kullanıcıların zevkine göre farklı temalar kullanılabilmesi ve diğer özellikleri ile Internet Download Manager kullanıcıların beğenisini kazanıyor.