ActFax Server İncelemesiEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
14.10.2010

ActFax Server, faksların dijital ortama taşıyıp faks trafiğini yönetmenize olanak sağlıyor.

ActFax Server İncelemesiActFax Server gelen ve giden faksların elektronik ortama aktarılmasıyla kullanıcıya direkt olarak bilgisayardan faks çekme olanağı sağlayan bir faks sunucusudur. Özellikle kurumsal kullanıma uygun olan ActFax, şirketlerin faks gönderimi, alımı, vb. işlemlerinin daha verimli yürütülmesi için tasarlanmış. Şirketlerin faks trafiğini daha rahat yönetmesini sağlayan ve faks gönderim işlemlerini pratikleştiren ActFax'ı aşağıdaki bağlantıdan indirerek deneyebilirsiniz.

ActFax Server indir

Kurulum
ActFax Server'ın kurulumu birkaç seçim dışında Türkçe olması nedeniyle gayet kolay. Programın nereye kurulacağını seçtikten sonra; sunucu, istemci ve tam olmak üzere 3 kurulum seçeneğinden birini tercih edebiliyorsunuz.

ActFax Server İncelemesi

Seçnekelerden sonra gelen ekranda, isterseniz yüklenecek bileşenleri kendiniz de ayarlayabiliyorsunuz.

ActFax Server İncelemesi

Kayıt Bilgisi bölümünde isim ve ActFax'tan aldığınız lisans numarasını giriyorsunuz. Lisansınız bulunmuyorsa programın demo sürümünü deneyebilisiniz.

ActFax Server İncelemesi

Sonraki ekranda sunucu ve istemci yazılımlarının bilgisayar açılışında otomatik olarak başlayıp başlamayacağını ayarlıyorsunuz. Ek olarak terminal sunucu uzantılarının kurulmasını da seçebilirsiniz.

Kurulumun bir parçası olarak ActFax Server ilk kez başlatıldığında yer bilgisi girişi, telefon ve modem ayarlarının yapılması için de pencereler geliyor. Bu ayarları isterseniz daha sonra programın içinden de yapabilirsiniz. ActFax'ın kurulumu genel olarak basit, ayrıca program ilk başladığında gelen ve kullanıcıyı yönlendiren pencereler, temel ayarların yapılmasına yardımcı oluyor.

Özellikler
Actfax'ın sunucu (server) ve istemci (client) olmak üzere iki birimi bulunuyor. Ancak sadece faks çekme temelinde bakarsak son kullanıcının bu iki aracı da kullanması gerekmiyor çünkü Actfax; PDF, TXT, Word belgesi gibi yazdırılabilir tüm dosyalardan "Yazdır" komutu ile direkt olarak faks çekilmesine olanak sağlıyor.

ActFax Server İncelemesi

ActFax'ı bu şekilde oldukça temel ve pratik bir düzeyde kullanmak mümkün ancak ActFax'ın kurumsal düzeyde faks yönetimi sağlayan pek çok özelliği bulunuyor. ActFax'ın sunucu yazılımı ActiveFax Sunucusu, faksların gönderilmesi, saklanması, takip edilmesi ve faks trafiğini detaylı bir şekilde yönetilmesine olanak sağlıyor. Bu özellikler için öncelikle ActiveFax Sunucusu'na göz atacağız.

Dosyalardan "Yazdır" komutu ile faks çekebilmenin yanında; ActiveFax Sunucu'sundaki "Dosyadan Yeni Fax Mesajı..." özelliği ile seçtiniz bir metin belgesini (PDF, Word, Notepad vb.) direkt olarak faks çekmek mümkün. Benzer şekilde muhasebe programları ve Outlook gibi mail programlarından da yazdır komutu ile faturalarınızı, e-postalarınızı faks çekebilirsiniz. Ayrıca bu belgelere doğrudan program içinden metin, imza, kaşe (resim olarak) vb. de eklenebiliyor.

ActFax Server İncelemesi

ActFax'ın dosyadan faks gönderme özelliğini, belirleyeceğiniz bir klasörde otomatik olarak da kullanabilirsiniz. Program, atama yaptığınız klasörü belli aralıklarla denetliyor ve klasörün içine belli parametrelerle konan dosyaları direkt olarak faksa dönüştürüp gönderebiliyor.

ActFax Server İncelemesi

Gönderdiğiniz ya da size gelen faks mesajları program içinde saklanıyor. Bir e-posta kutusunda olduğu gibi gelen, giden, okunmayan faksları görüntülemek mümkün. Ayrıca klasörler oluşturarak fakslarınızı istediğiniz biçimde saklayabilir (Program otomatik olarak arşivleme de yapabiliyor.) ya da geri dönüşüm kutusuna gönderebilirsiniz.

ActFax Server İncelemesi

ActFax'ın yeni faks ekranında faksınızı hazırlayıp, alıcının ismi, faks numarası ya da e-posta adresi gibi bilgilerini girip ya da doğrudan adres defterinden alıp çeşitli ayarlar yapabiliyorsunuz. Ancak bu bölümde asıl dikkat çeken özelliklerden biri faksların gönderileceği tarih ve saati ayarlayabilmeniz. Ek olarak faksların önem sırasını da belirleyebiliyorsunuz. Bu da yakın zamanlarda çok sayıda faks gönderimi yapılırken önemli olan faksların iş yoğunluğunda kaybolmamasını sağlıyor. Bir diğer kullanışlı özellik ise ActFax Server'ın adres defterinin diğer programlarla olan uyumu... ActFax, muhasebe programlarından (ETA, Link vb.) veya başka herhangi bir programdan kullanıcının adres, telefon vb. bilgilerini alıp adres defterini otomatik olarak doldurabiliyor.

ActFax Server İncelemesi

ActFax Server'da faks hazırlamayla ilgili ekstra bir de araç bulunuyor. Ekstralar bölümündeki kapak sayfa tasarım aracı ile şirketinize uygun şablonlar oluşturabilirsiniz. Kapak Sayfa tasarımında Çizgi, kare, yuvarlak gibi temel araçların yanında metin ve resim ekleme gibi özellikler de bulunuyor.

ActFax Server İncelemesi

Şimdiye kadar faks gönderimi ile ilgili özellikleri inceledik ancak Active Fax sunucusunu istemciden ayıran asıl özellikler yönetimle ilgili olanlar. ActiveFax sunucusunda modem, sunucu (LPD, FTP, TFTP, RAW, Telnet) ve kullanıcı ayarlarını yönetebiliyorsunuz.

Kullanıcı ayarlarında sistemi kullanacakların yetkilerini ayarlamak da mümkün. Diğer kullanıcıların gönderilerine erişim, gönderim protokolüne ulaşma, merkezi telefon rehberine erişim, uluslararası aramalar için izin gibi çeşitli kullanıcı yetkileri belirleyebilirsiniz.

ActFax Server İncelemesi

ActiveFax istemcisi son kullanıcının temel faks gönderme işlemlerini yürütmesine (Dosyadan faks gönderme ve kapak tasarlama hariç) olanak sağlıyor. ActiveFax istemcisi normalde sunucuya network üzerinden bağlıyken isterseniz TCP/IP bağlantısı da kurabiliyorsunuz. Bu da internet erişimin olduğu her yerden sunucuya bağlanabileceğiniz anlamına geliyor.

ActFax Server İncelemesi

Kullanım Kolaylığı

ActFax, her türlü belgedeki "Yazdır" komutu ile faks gönderilmesini sağlayarak son kullanıcıya büyük kolaylık sağlarken istemci ve sunucu yazılımlarının ara yüzü başlangıçta zor sonrasında kolay bir kullanım sunuyor. ActFax başlangıçta pek de kolay gelmeyebilir. Hem istemci hem de sunucuda ana ekranda programla yapabileceğiniz hemen her şeyi görebiliyorsunuz. İlk etapta bu şekilde çok sayıda araçla karşılaşmak zor gelebilir ama programı kullandıkça görüyorsunuz ki istediğiniz araçların sürekli elinizin altında olması büyük kolaylık sağlıyor. Programı kullandıkça kolaylık sağlayan bir diğer unsur da çok sayıda bileşenin birbirlerine bağlanması. Actfax'daki herhangi bir aracı kullanırken bulunduğunuz pencereden diğer araçlara da erişebiliyorsunuz. Bu da da verimli ve hızlı çalışılmasına yardımcı oluyor.

Sonuç
ActFax Server'ı kısaca tanımlamak gerekirse verimli ve detaylı bir program olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcıya çok sayıda özellik sunan ActFax, faks gönderimi, ofis içi iletişim, arşivleme gibi çok sayıda işin daha verimli yapılmasını sağlamak için tasarlanmış. Programın içindeki ilgili araçların birbirleriyle bağlantılı olması pratiklik sağlıyor. Artık her şeyin dijital ortama geçtiği günümüzde faksları da bilgisayarlara taşıyarak iş veriminizi artırmak için ActFax'ı deneyebilirsiniz.

Yapımcı firmanın www.actfax.com.tr adresli sitesinde, Actfax Server programı hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilir ve programın eğitim videolarını izleyebilirsiniz.