Simple Port Forwarding ile Port Açmak Çok KolayEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
19.07.2012

Simple Port Forwarding ile torrent, emule, p2p programları için 'router'ınızda kolaylıkla port yönlendirme yapabilirsiniz.

Simple Port Forwarding ile port yönlendirmek çok kolay

Kurulum: [star 5]
Özellikler: [star 4.5]
Kullanım Kolaylığı: [star 4]
Sonuç: [star 4.5]
Artıları: Emule, torrent, p2p program desteği, geniş router desteği, kolay kullanım, Türkçe dil desteği
Eksileri: Türçe dil desteği çeviri programı ile sağlandığından düzgün değil,


Port yönlendirme / açma; internetten film, video, müzik gibi dosyalar indirmek amacıyla kullanılan torrent, emule, p2p programları için yapılması gereken bir işlem. Doğru port yönlendirme olmadan dosya indirme programlarında düşük hızlara mahkum olabilir hatta bağlantı dahi kuramayabilirsiniz (özellikle Emule ve Edonkey'de).
Port yönlendirme ayarları her modem, router için farklılıklar gösterir. Simple Port Forwarding programı sizin için port açma işlemini otomatikleştiriyor.

Kurulum
Simple Port Forward programının kurulumu çok basit. Tek yapmanız gereken "Next" tuşuna basmak. Ücretsiz bir program olup kurulumda herhangi bir reklam olmaması da cabası.

Simple Port Forwarding ile port yönlendirmek çok kolay

Özellikler
Simple Port Forwarding'in en önemli özelliği desteklediği router sayısı. Desteklenen 1000'den fazla router modelinin listesine buradan ulaşabilirsiniz:

Simple Port Forwarding desteklenen router modelleri

Simple Port Forwarding bu geniş router listesi de aralıklarla güncelleniyor. Örneğin bu inceleme için program yüklendiğinde router sayısı 1261'di. Program içinden yapılan günceleme ile bu sayı 1269'a çıktı.

Simple Port Forwarding ile port yönlendirmek çok kolay

Simple Port Forwarding'in oldukça ilginç bir özelliği bulunuyor. Program port yönlendirme işlemle yaparken, yapılan işlemleri izleyebiliyorusuz. Bu sayede programı izleyerek kendi routerınızı nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Simple Port Forwarding yönlendirmek istediğiniz portları elle ayarlamanıza izin verirken aynı zaman zamanda seçtiğiniz dosya indirme programı için hangi portların ayarlanması gerektiğini otomatik ayarlayıp yönlendirme yapabiliyor. Desteklenen torrent, p2p programları şunlar: Ares, Azureus Vuze, BitComet, Bitlord, Bittornado, Bittorrent, DreaMule, eMule, Limewire, Shareaza,StrongDC++, uTorrent, Vibe Streamer. Bunun yanında yüzlerce oyun ve program için de aynı şekilde otomatik port yönlendirme seçeneği bulunuyor.

Simple Port Forwarding ile port yönlendirmek çok kolay

Port açma tamamlandıktan sonra portları test edebiliyorsunuz, böylece port yönlendirme işlemlerinin başarılı olup olmadığını görebiliyorsunuz.

Simple Port Forwarding ile port yönlendirmek çok kolay

Simple Port Forwarding'in Türkçe desteği bulunuyor ancak program bir çeviri aracı kullanarak Türkçeleştirilmiş. Bu yüzden bazı bölümlerdeki açıklamalar oldukça zor anlaşılıyor. Neyseki programı kullanmak için fazla bir açıklamaya ihtiyaç duymuyorsunuz.
Simple Port Forward sizin için yerel IP'yi statik yapma ve Windows Güvenlik Duvarı'na bağlantı noktası ekleme işlemlerinde yapıyor ama bunlar Pro sürüm için geçerli. Ücretsiz sürümde bulunmayan bu işlemler port yönlendirme için olmaz olmaz değil ve kendiniz de bu işlemleri yapabilirsiniz.

Kullanım Kolaylığı
Simple Port Forward'ın sade bir menü sistemi var. Dosya bölümünden port ekleyip, kaldırabiliyor, Araçlar bölümünden de yönlendirme, güncelleme, test etme vb. port işlemlerini yapabiliyorsunuz. Fakat kullanımı asıl kolaylaştıran, 7 adımda port yönlendirme işlemini gerçekleştirmenizi sağlayan kontrol listesi. Bu kontrol listesi işleri oldukça kolaylaştıran bir rehber niteliğinde. Tek yapmanız gereken adımları takip edip, tercihlerinizi belirlemek.

Simple Port Forwarding ile port yönlendirmek çok kolay

Sonuç
Simple Port Fowarding özellikle emule ve torrent indirme hızınıza katkıda bulunacak port yönlendirme işini sizin için otomatik gerçekleştiriyor. Özellikle kontrol listesi gerekli işlemleri, tercihleri yapmanız için sizi adım adım yönlendirerek yardım ediyor. Simple Port Fowarding geniş router ve program desteği ile port açma işleriniz kolaylaştıran küçük, basit ve kullanışlı bir program.