Internet Explorer 9 İncelemesiEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
28.03.2011

Bakalım Microsoft'un modern internet tarayıcısı iddiası doğru mu?

Internet Explorer 9 İncelemesi

Kurulum: [star 4.5]
Özellikler: [star 5]
Kullanım Kolaylığı: [star 5]
Performans
[star 4]
Sonuç: [star 4.5]


Artıları: Güvenlik araçları, kullanım kolaylılığı, sade arayüz, Türkçe dil desteği
Eksileri: Eklenti çeşitliliğinin azlığı.

Microsoft'un internet tarayıcısı eski hakimiyetini kaybetse de hala en çok kullanılan tarayıcı özelliğini koruyor. Ancak Microsoft, Explorer'ın performansı ve güvenliği nedeniyle çokça eleştirilmiştir. Firefox, Chrome, Opera gibi tarayıcılar da yenilendikçe Internet Explorer daha da sert eleştirilere mazur kalmıştır. Microsoft, modern taratıcı olarak tanımladığı Internet Explorer 9 ile zedelenen prestijini geri kazanmak ve piyasa hakimiyetini güçlendirmeyi umuyor. Bakalım Microsoft'un iddia ettiği gibi Explorer modern ve iyi bir internet tarayıcısı mı?

Kurulum
Öncelikle Internet Explorer 9'un XP'yi desteklemediğini hatırlatalım. Vista ya da Windows 7 kullanıyorsanız IE 9'u aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Internet Explorer 9 Türkçe indir (Windows 7)

Internet Explorer 9 Türkçe indir (Windows 7 64 Bit)

Internet Explorer 9 Türkçe indir (Windows Vista - Windows Server 2008)

Internet Explorer 9 Türkçe indir (Windows Vista 64 Bit - Windows Server 2008 64 Bit)


Internet Explorer'ın kurulumu oldukça basit ancak 2011'de kurulum sonrası hala makineyi yeniden başlatmak istemesi gözden kaçmıyor. İnternet hızınız yüksek değilse kurulum biraz uzun sürebilir. Bunun dışında kurulum sorunsuz olarak gerçekleştiriliyor.

Internet Explorer 9 İncelemesi

Özellikler
Internet Explorer 9'da doğal olarak ilk göze çarpan nokta yenilenen arayüz. Microsoft sadeleşen arayüzüne kullanım kolaylığında değineceğiz. Öncelikle özelliklere ve araçlara göz atalım.

Internet Explorer 9'un öne çıkartılan yeni özelliklerinden ilki web sitelerini görev çubuğuna sabitleyebilmek. Artık web sitelerini sekmeden tutup Windows'un görev çubuğuna sürükleyip bırakarak, kısayol olarak ekleyebiliyorsunuz. Web geliştiricileri görev çubuğuna sabitlenen sitelerinin sağ tuşla açılan menülerini de düzenleyebilecekler.

Internet Explorer 9 İncelemesi

Microsoft bu sefer dersine iyi çalışmış ve diğer tarayıcılarda kullanıcıların sevdiği, internette gezinmeyi pratikleştiren uygulamaları bünyesine dahil etmiş. Örneği direkt adres çubuğuna yazarak arama yapılabiliyor. Varsayılan arama motoru tabii ki Bing olarak ayarlanmış ama adres çubuğuna yazarken gelen arama önerileri listesinde ekleye tıklayarak Google Arama ya da istenilen başka bir arama eklentisi kurulabiliyor.

Internet Explorer 9 İncelemesi

Internet Explorer 9'un indirme yöneticisi gerçekten "yönetici" sıfatını hak ediyor. Yeni indirme yöneticisi ilk olarak sayfanın altında açılıyor.

Internet Explorer 9 İncelemesi

Ayrıca indirme sırasında indirme penceresini açıp o an inen ya da geçmişte indirilmiş dosyaların listesini görebiliyorsunuz. İndirmeyi duraklatıp daha sonra başlatmak da mümkün. İndirmeyle ilgili bir diğer değişiklik de eskisi gibi her seferinde dosyanın indirileceği konum sorulmuyor. Varsayılan olarak Firefox ve Chrome'da olduğu gibi "Karşıdan Yüklemeler" klasörü belirlenmiş. Karşıdan yüklemeler penceresindeki seçenekler bölümünden bu ayar değiştirilebiliyor.

Internet Explorer 9 İncelemesi

Chrome'un en beğenilen özelliklerinden biri olan sık kullanılan sitelerin listesini yeni sekmede gösterme IE9'da da boy gösteriyor. Chrome'da ki gibi sitelerin görünümleri olmadığından biraz ruhsuz da olsa internette gezmeyi pratikleştiren bu özelliği dahil etmeleri iyi olmuş.

Internet Explorer 9 İncelemesi

Güvenlik açısından sıkça eleştirilen Microsoft, Internet Explorer genel iyileştirmelerin dışında özel de bir adım attı. IE 9'a kullanıcıların gizliliğinin ve bilgilerinin korunması için İzlenme Koruması ve ActiveX Filtreleme araçları eklendi.

İzleme Koruması kullanıcıların internet tarayıcısı ile belirli web siteleri arasındaki iletişimi kısıtlamalarına olanak sağlıyor. Örneğin pek çok sitede kullanıcıların tercihlerini takip eden reklam yazılımları bulunmaktadır. Bu yazılımlar kullanıcıya tercihlerine uygun reklamlar gösterirler. İzleme Koruması'nı aktifleştirerek bu takibi engelleyebilir ve bellli kullanıcılara değil genel reklamların gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Internet Explorer 9 İncelemesi

ActiveX web geliştiricilerinin, internet sitelerinde interaktif içerikler oluşturmasına olanak sağlar ancak içerik zenginliği sağlayan ActiveX güvenlik riski de doğurabilir. Internet Explorer 9'da tüm siteler için ActiveX kontrollerini kapatmak mümkün.

Görüldüğü gibi Internet Explorer'daki yeniliklerin çoğu zaten "modern" bir tarayıcıdan beklenen özellikler. Biraz geç kalınmış olsa da bu özellikler IE'yi daha pratik ve kullanışlı bir tarayıcı haline getirmiş.

Kullanım Kolaylığı
Interent Explorer 9 Daha sade ve kullanışlı bir internet tarayıcısı oluşturmak için ara yüzünü toptan yenilemiş. Daha modern bir görünüme kavuşan IE9'da kullanıcıya eb sayfası arasına mümkün olduğu kadar az şeyin girmesi amaçlanmış. Bunun için öncelikle sekmeler adres çubuğunun yanına alınmış. Böylece web sayfası için daha büyük bir görünüm alanı ayrılmış. Tabii istenirse sekmeler eskisi gibi ayrı bir satırda da gösterilebiliyor.

Internet Explorer 9 İncelemesi

IE 9'da Ayarlar, Sık Kullanılanlara Ekleme tuşları ufaltılıp belli bir düzene sokulmuş. Ancak yenileme ve iptal etme tuşlarının ikisinin birden koymasına şaşırdım. Chrome ve Firefox'ta olduğu gibi sayfa yüklenirken iptal etme, yüklendikten sonra da yenileme tuşunun gözükmesi yeterli aslında. İkisinin birden durmasına gerek yok.

Yukarıda özellikler bölümünde değindiğim en çok ziyaret edilen sitelerin yeni sekmede gösterilmesi de kullanışlılık bakımından oldukça başarılı. Aynı sayfadan daha önce kapatılan sekmelere de ulaşıp geri açmak mümkün.

Internet Explorer 9 İncelemesi

Sekmelerin sökülerek taşınabilmesi, bu şekilde görev çubuğuna eklenebilmesi vb. yeni özellikler hep kullanımı pratikleştirmiş. Ayrıca Internet Explorer'ın indirme yöneticisi, popüler sitelerin gösterimi gibi özelliklerin kullanımı gayet rahat. Araçların içinden ilgili ayarlara erişme ve ayarlar menüsünü yapısı programın akıcı bir şekilde kullanılabilmesini sağlıyor. Internet Explorer 8 hissedilen hantallık giderilmiş.

Performans
İnternet tarayıcıları arasındaki en büyük rekabet alanlarında biri hız. Chrome ilk çıktığından bu yana bu konudaki tahtını kimseye devretmedi. Internet Explorer 9'da IE8'e göre büyük gelişme var ve artık güncel internet tarayıcıları ile rekabet edecek düzeyde. Explorer 9 ilk açılışta rakiplerine göre çok başarılı gözükmüyor ama sekmelerin yüklenmesinde Firefox 4 ve Opera 11 ile yarışıyor.

Bellek kullanımına baktığımızda açılışta Internet Explorer 9 gayet verimli çalışıyor ama sekme sayısı arttıkça diğer tarayıcılara göre bellek kullanımı daha fazla artıyor.

Genel olarak IE 9'ın kullanımı hızlı ve rahat geliyor. Özellikle de Internet Explorer 8'e göre büyük gelişme var. Ancak bu daha hızlı ve verimli çalışan tarayıcılar olduğu gerçeğini unutturmuyor.

Sonuç
Microsoft'un eleştirilere cevabı Internet Explorer 9 için genel olarak kullanımı rahat, hızlı ve iyi bir internet tarayıcısı diyebiliriz. Internet Explorer 8'den sonra doğru yolda atılmış büyük bir adım. Ancak performans açısından Chrome haricindeki tarayıcıların düzeyine yaklaşan IE9 tercih edilir olmada çok önemli bir silahtan yoksun. Firefox ile tanıştığımız zengin eklenti çeşitliliği ve kişiselleştirme kullanıcılara için oldukça önemli birer kriter oldu. Internet Explorer bu alanda malesef rakiplerine göre oldukça zayıf kalıyor. Yine de Internet Explorer'ın pratik özellikleri, hızı ve rahat kullanımı ile modern tarayıcılar arasına katıldığını söyleyebiliriz.

Peki siz Internet Explorer 9'u nasıl buldunuz? Internet Explorer 9'la ilgili deneyiminizi, görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.