Facebook'a adanmış bir internet tarayıcısı: RockmeltEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
06.01.2011

Artık interneti neredeyse sadece Facebook ve Twitter için kullananlara müjde: Rockmelt çıktı!

Facebook\\\ a adanm%u0131%u015F bir internet taray%u0131c%u0131: Rockmelt

Kurulum: [star 3]
Özellikler: [star 4]
Kullanım Kolaylığı: [star 4.5]
Sonuç: [star 4]


Artıları: başarılı Facebook ve Twitter entegrasyonu, RSS erişimi, pratik arama kutusu
Eksileri: Kurulum sonunda Facebook hesabı verilmeyince çıkan sorunlar, Türkçe desteğinin olmaması, kullanılan Chrome altyapısının güncel olmaması


Tarayıcı savaşlarının iyice kızıştığı son günlerde Internet Explorer, Opera, Facebook, Safari ve Firefox birbirlerini yiyip dururken Rockmelt farklı bir amaçlı belli bir kullanıcı kesimine hitap etmek için yol çıkıyor. Ancak tanıtım metinleri, videolarının empoze etmeye çalıştığı kadar büyük bir farklılığa sahip değil. Sadece sosyal ağları kullanmayı ve de sosyalleşmeyi seven insanlara hitap etmek için özel bir çalışma yapılmış yoksa Chrome'un yapısını kullanan Rockmelt, günümüz internet tarayıcılarından çok da farklı değil. Rockmelt'in incelemesine geçmeden önce programı kendiniz de denemek isterseniz aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Rockmelt indir

Kurulum
Rockmelt'in kurulumu yapı itibariyle gayet sıradan ancak kurulum sonunda kullanıcıları bir sürprizle bekliyor. Chrome'da olduğu gibi kurulum dosyası önce Rockmelt'i indiriyor ardından kuruluma geçiyor. Kurulum bittiğinde de Rockmelt'i Facebook hesanızla kullanmak için Facebook'a giriş yapmanız isteniyor. Yazının başında da belirttiğimiz gibi Rockmelt, sosyal ağlara yönelik ve başka siteleri gezerken ya da başka şeylerle meşgulken bile bu sitelerden ayrı kalmak istemeyen, sık sık bildirimlerini kontrol eden ler için tasarlanmış bir internet tarayıcısı. Bu yüzden daha program açılırken Rockmelt'i Facebook hesabınızla entegre etmeniz isteniyor.

Facebook a adanmış bir internet tarayıcı: Rockmelt

Bu isteği kabul etmemek mümkün yani Facebook hesabını bağlamadan Rockmelt'i kullanabilirsiniz ancak bu noktada tarayıcıda bir hata bulunuyor. İptale (ya da cancel) bastığınızda Rockmelt açılmıyor. Programlar menüsünden tekrar Rockmelt'i açtığınızda karşınıza gene Facebook hesabıyla giriş yapmanızı isteyen pencere geliyor.

Bu aşamada iki seçeneğiniz var. Bir seferlik Rockmelt'e Facebook hesabı ile giriş yapıp daha sonra bunu iptal ettiğiniz de sonraki açılışlar da bir sorun olmuyor.

Diğer seçenek ise Facebook'a giriş ekranını kapatmadan (Facebook giriş penceresini kapatırsanız Rockmelt toptan kapanıyor.) tekrar Rockmelt'i çalıştırmak. Böyle yapıldığında Rockmelt'i Facebook'a bağlanmadan normal bir internet tarayıcı olarak kullanabiliyorsunuz ama her defasında bu işlemi tekrarlamanız gerekiyor.

Aslında Rockmelt'i sosyal ağlara bağlanmadan kullanmanın pek bir anlamı yok ama gene de kullanıcıları bu şekilde zorlamaları pek de iyi olmamış; bunun yerine Facebook entegrasyonu kabul edilmediğinde doğrudan tarayıcıya girilmesi gerekirdi. Bir şekilde kullanıcının Facebook adresini almaya çalışmak pek güven vermiyor.

Facebook a adanmış bir internet tarayıcı: Rockmelt

Facebook hesabınızı ilişkilendirip giriş yaparken Rockmelt, pek çok Facebook uygulaması için çeşitli bilgilerinize erişim için izin istiyor. Önceki adımda olduğu gibi bu izin vermezseniz programı açamıyorsunuz. İzni verdikten sonra Rockmelt'e giriş yapabiliyorsunuz.

Facebook a adanmış bir internet tarayıcı: Rockmelt

Özellikler
Rockmelt'e Facebook hesabıyla giriş yaptığınızda dikkati hemen iki yandaki çubuklar çekiyor. Sol tarafta Facebook'taki arkadaşlarınız sağ tarafta da kullandığınız sosyal ağlardaki bildirimlere erişim bulunuyor. Arkadaşlarınızın olduğu çubukta kimlerin online olduğunu ya da yıldız tuşuna basarak favori arkadaşlarınızı görebiliyorsunuz. Favorilerinizi çubukta arkadaşlarınızın resimlerinden sonra gelen buton ile ulaştığınız arkadaş listenizden ayarlayabiliyorsunuz.

Facebook a adanmış bir internet tarayıcı: Rockmelt

Arkadaşlarınızın üstlerine tıkladığınızda ise chat yapabileceğiniz, arkadaşınızın duvarına yazabileceğiniz ve son aktiviteleriniz görebileceğiniz ufak bir ekran açılıyor.

Facebook a adanmış bir internet tarayıcı: Rockmelt

Sağ taraftaki çubuğa yerleşen Facebook'taki profil resminize tıkladığınızda sizinle ilgili en son bildirimleri görebiliyorsunuz. Fotoğrafınızın yanında bulunan simgeye tıkladığınızda açılan sol menüden de fotoğraflarınıza ve duvarınıza erişebiliyorsunuz. Bu erişim sadece görüntülemekle kalmıyor beğenme ve yorum yapma gibi işlemleri de yapabiliyorsunuz. Ayrıca üstte bahsettiğimiz chat ekranını arkadaşlarınızın isimlerinin üzerine tıklayarak da açabiliyorsunuz.

Facebook a adanmış bir internet tarayıcı: Rockmelt

Facebook ve Twitter logolarına tıkladığınızda bu sitelerdeki son gönderimleri görebiliyor, Facebook'ta durumunuzu güncelleyebiliyor, Twitter penceresinde de yeni bir tweet yazabiliyorsunuz. Aryıca gene sol taraftaki profil resminize tıkladığınızda da Facebook ve Twitter'daki durumunuzu değiştirebileceğiniz bir pencere açılıyor.

Facebook a adanmış bir internet tarayıcı: Rockmelt

En alttaki butondan ile de istediğiniz sitenin RSS beslemesini sağ çubuğu eklemek mümkün. Ayrıca tüm bu butonları tutup çekerek istediğiniz şekilde sıralayabiliyorsunuz.

Facebook a adanmış bir internet tarayıcı: Rockmelt

Üst taraftaki Share butonu, bulunduğunuz sayfayı Twitter'da ya da Facebook'taki duvarınızda kolayca paylaşmanıza olanak sağlıyor. Böylece Facebook'un "Paylaş" butonu olmayan internet sitelerini, sayfalarını kolaylıkla duvarınızda paylaşabiliyor ya da arkadaşlarınıza mesaj olarak gönderebiliyorsunuz.

Facebook a adanmış bir internet tarayıcı: Rockmelt

Diğer tarayıcılardan farklı olan son özelliği ise arama fonksiyonu. Chrome'un altyapısını kullandığı için adres çubuğundan ad arama yapılabiliyor. Asıl farklı olan arama kutusu. Arama kutusunda bir arama yaptığınızda Sosyal ağ simgelerinde olduğu gibi yeni bir sayfa açılmak yerine sayfa üzerinde arama sonuçlarını görebileceğiniz bir pencere açılıyor. Tıkladığınız site direkt olarak var olan sayfada açılıyor, arama sonucunun sağ alt köşesindeki artı işaretine tıkladığınızda ise yeni sekmede açılıyor. Her iki durumda da arama sonuçları penceresinin kapanmaması oldukça kullanışlı olmuş. Ancak ilginçtir arama kutusundaki arama sonuçları ile Google'ın arama sonuçları tam olarak örtüşmüyor. Sonuçlar Google'la aynı sırada gelmiyor.

RockMelt'in bir tarayıcı olarak temel özelliklerine gelirsek pek bir şey söyleyemeyiz çünkü tümüyle Chrome'un altyapısını kullanıyor. Sadece görünüm olarak ufak farklılıkları var ki onlarda Chrome yapılan eklentiler gibi duruyor. Yani Rockmelt için kısaca Chrome'un Facebook eklentili hali diyebiliriz. Hatta Chrome eklentileri yüklediğinizde eklentilerin simgeleri sağ taraftaki sosyal ağ çubuğuna ekleniyor.

Eksikliklere değinecek olursak Rockmelt Chrome'un alt yapısını kullanıyor ama güncel sürümü değil. Örneğin bu nedenle Chrome'un son sürümlerinde olan dahili Flash eklentisi Rockmelt'te bulunmuyor. Flash Player'ın son sürümünü yüklemeniz gerekiyor.

Kullanım Kolaylığı
Temel tarayıcı özelliklerinin kullanım kolaylığı açısından RockMelt'in Chrome'dan pek bir farkı yok doğal olarak. Tarayıcı ayarları Chrome'dan farklı olarak Firefox 4 Beta ve Opera'da olduğu gibi sağ üstteki menüye yerleştirilmiş.

Chrome'un üzerine eklenen Rockmelt'in sosyal ağ işlevlerinin kullanımı ise oldukça rahat. Çabuk bir şekilde bu araçları nasıl kullanabileceğinizi kavrayabilir ve ayarlarına adapte olabilirsiniz. Daha baştan Rockmelt bu araçların neler olduğunu ve nasıl kullanılabileceğini gösteren iki sayfa ile kullanıcıya açıklama yapıyor.

Facebook a adanmış bir internet tarayıcı: Rockmelt

Facebook a adanmış bir internet tarayıcı: Rockmelt

Sonuç
Özellikler kısmında değindiğimiz gibi Rockmelt'i Chrome'un Facebook eklentilisi diyerek özetlemek mümkün. Evet, özellikle yoğun olarak Facebook ve de RSS kullananlar için oldukça kullanışlı. İnternette başka işlerle uğraşırken bulunduğunuz sayfadan ayrılmadan rahatlıkla bildirimleri, son haberleri görebiliyorsunuz. Ancak sosyalleşme ve paylaşımı kolaylaştıran bu özellikler gayet başarılı olsalar da birer tarayıcı eklentisi havasından öteye gidemiyorlar.

Rockmelt bir internet tarayıcısı olarak değil de Chrome'un eklentisi olarak yola çıksaydı en popüler eklentilerden biri olabilirdi. Hatta Rockmelt, Google'ın yeni eklenti pazarı Chrome Web Store'da ücretli olarak da satılabilecek kalitede. Ancak internet tarayıcısı olarak tercih edilmesi, Chrome'un Facebook eklentileri ile olan rekabetine ve Facebook kullanıcılarına bağlı...