Opera 11 İncelemesiEkleyen
ozgur.kara
Güncelleme Zamanı
05.01.2011

Explorer, Chrome ve Firefox'tan sonra en çok kullanılan internet tarayıcısı olan Opera, yeni sürümü ile beğeni topladı.

Opera 11 İncelemesi

Kurulum: [star 5]
Özellikler: [star 4.5]
Kullanım Kolaylığı: [star 4.5]
Performans
[star 3.5]
Sonuç: [star 4.5]


Artıları: Geliştirilmiş eklenti özelliği sayesinde ekstra programa gerek kalmadan işlemleri eklentilerle halladebiliyor olması.
Eksileri: Çok fazla fiziksel bellek kullanması ve performansı düşürmesi.


Eskiden internet tarayıcıları piyasasında tek kanallı televizyon dönemi gibi sadece Internet Explorer bulunuyordu. Alternatif bir iki tarayıcı vardı ama IE'nin ezici üstünlüğü karşısında isim yapamadan ortalıktan kayboldular. IE'ın tahtı ilk olarak Mozilla Firefox ile sallandı. Son dönemde de Google'ın Internet tarayıcısı Chrome geç girdiği yarışta sağlam bir yere oturdu. Uzun süredir belli bir kesim tarafından oldukça sevilen ama çoğunluğun adını bile duymadığı Opera ise son sürümü ile kullanıcı sayısını artırmak için yeni bir hamle yaptı. Zaten hızı ve sorunsuz çalışması bakımından iyi olan Opera, eklenti desteği ile de daha geniş bir kitleye hitap etmek için hazır gözüküyor. Eklenti desteği ve diğer yeniliklere bir göz atmak isterseniz aşağıdaki bağlantıdan Opera 11'i indirebilirsiniz.

Opera 11 indir

Kurulum
Kurulum dosyasını başlattığınızda karşınıza seçenekler ve kur tercihleri geliyor. Seçeneklerde dil, kurulum yeri ve kısayol ayarlamalarını yaparak (Kullanım şartlarını) "Kabul et ve kur" butonuyla çok kısa bir sürede kurulum gerçekleşiyor.

Opera 11 İncelemesi

Özellikler
Opera 11'e erişimi kolaylaştırmak için kullanışlı yenilikler geliştirilmiş. Bu yeniliklerden ilki Tab stacking özelliği. Bu yeni işlev ile sekmeleri kategorilendirip ön izleme şeklinde görebilme imkanınız oluyor; bu sayede sekme aramaktan da kurtulmuş oluyorsunuz.

Opera 11 İncelemesi

İnternette güvenle dolaşabilmeniz için Safer address field özelliği geliştirilmiş. Bu yenilik aracılığıyla sahteciliğin ve dolandırıcılığın önüne geçilmiş oluyor. Safer address field, ziyaret ettiğiniz web sitelerini zararlı olup olmadığını belirleyerek size bağlantı çubuğunda bunu renklendirerek bildiriyor.

Opera 11 İncelemesi

Eğer ziyaret ettiğiniz bir sitenin içeriği zararlı olarak tespit edildiyse kullanıcıya aşağıdaki gibi bir uyarı mesajı veriliyor.

Opera 11 İncelemesi

Rahat kullanılabilirlik açısından internette kolaylıkla dolaşabilmenize olanak sağlayan Mouse Gestures adında yeni bir özellik daha eklenmiş. Bu özellik ile farenin sağ tuşuna basılı çeşitli fare hareketlerini kullanarak sayfalarda ileri, geri gidebilir hatta sayfa yüklenmesini durdurup bağlantıları farklı sekmede açabilirsiniz.

Opera 11 İncelemesi

Sürekli E-posta kullananlar içinse Opera Mail pratik bir araç. Outlook, Thunderbird gibi mail programlarına alternatif olarak web sayfasında kullanılabilen Opera Mail sayesinde maillerinizi güncel olarak takip edebilir ve yönetebilirsiniz. Kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayan bu özellik ile tüm e-posta etkinliklerini gerçekleştirebilirsiniz.

Opera 11 İncelemesi

Opera 11 sürümünde yapılan faydalı yeniliklerden bir tanesi de eklenti özelliğinin bulunması. Opera'da eklenti özelliğinin daha yeni olmasından dolayı eklenti sayısı fazla değil ama giderek artıyor. Bu eklentilerin kullanıcıya getirdiği bir çok avantaj var örneğin: Bilgisayarınıza fazladan program kurulumunu önlemesi, siteler içinde rahat dolaşabilme, sosyal ağları anlık takip yapabilme gibi size daha rahat bir kullanım imkanı sunuyor.

Opera 11 İncelemesi

Ayrıca programda geçmiş sürümlerinde var olan "Hızlı Erişim", Opera Turbo gibi popüler özellikler bu sürümünde de beğeni topluyor. Opera'nın yavaş bağlantılar için kullanılan Opera Turbo özelliği düşük hıza sahip kullanıcılar için oldukça kullanışlı. Bunun yanında "Hızlı Erişim" ve "Hızlı İleri" gibi işlevler gayet kullanışlı. Ayrıca internette arama yapmayı kolaylaştırmak için adres çubuğuna arama motorunun baş harfi ile aranacak öğe yazarak (örneğin Google'da arama yapmak için "g Programlar.com" yazarak) rahatça istediğiniz arama motorunda çabucak arama yapabiliyorsunuz.

Opera 11 İncelemesi

Kullanım kolaylığı
Opera'nın arayüzünün basit olması işlevsel araçlarının tek bir menüde toplanması ve rahatça bulunabilmesi kullanım kolaylığını arttırmış. Ancak internet tarayıcısının ayarlarını daha detaylı yapmak istiyorsanız; bu ayarları bulmanız kolay olmayabilir. Programın Hızlı Erişim özelliği sayesinde fazla efor harcamadan rahat bir şekilde web sayfalarına ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Mouse Gestures aracı da sizi fazla tıklama derdinden kurtarıyor.

Opera 11 İncelemesi

Performans

Opera bellek kullanımı Windows 7'nin görev yöneticisinde tek sekmede 50 MB, 20 sekmede ise 500 MB'a kadar çıkıyor. Yani Opera'nın bellek kullanımının pek de verimli olduğunu söyleyemeyiz. Opera üzerinde yaptığımız testlerin sonuçlarını aşağıda bulabilirsiniz:

  • Java Script desteğini ölçen acid3 ile aldığı sonuç: 97/100.
  • Java Script JSBenchmark testinden aldığı puan: 538.
  • CSS'i test eden CSS Rendering testinden aldığı tepkime süresi: 13 MS.
  • html5test.com verilerine göre HTML 5 desteğinden aldığı sonuç: 177.

Sonuç
Getirililen bir çok yenilikle kulanıcılar için daha verimli hale gelen Opera, işlevselliğini sürdürüyor. Açık kaynak kodlu yapısı sayesinde eklentileriyle ve geliştirilen araçlarıyla Opera daima yeniliklere açık kaldığını gösteriyor. Fakat bu kadar özellik bulunması bilgisayarın performansını da etki edebiliyor. Firefox ve Explorer gibi popüler internet tarayıcılarına alternatif olarak deneyebilirsiniz.