Firefox 4 İncelemesiEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
10.09.2015

Firefox 4'ün yenilenen arayüzü ve özelliklerini mercek altına aldık.

Uzun yıllar Microsoft'un internet tarayıcısı Internet Explorer piyasa hakim olmuştu fakat Firefox yavaş ama emin adımlarla yükseldi ve Microsoft'un pazar payını azaltıp sadık bir kullanıcı kitlesine kavuştu. Özellikle Avrupa'da kullanımı yüksek olan Firefox şu an dünya da en çok kullanılan ikinci internet tarayıcısı.

Firefox 3 çıktığında büyük sükse yapmıştı. Kişiselleştirme ve eklenti özellikleriyle pek çok kullanıcının ilgisini çekmişti. Ancak Firefox bir süredir yeniliklerin arkasında kalmak ve yavaş olmakla eleştiriliyordu. Bakalım Firefox 4 bu eleştirilere cevap verebiliyor mu?


Kurulum
Firefox'un Standart ve Özel olmak üzere iki tür kurulumu var. Özel kurulumda farklı olarak kısayollarla ilgili tercihleri yapabiliyorsunuz.

Mozilla Firefox indir

Firefox 4 İncelemesi

Firefox kurulum sırasında yüklü olan eklentileri kontrol ediyor ve güncel sürümle uyumlu olmayanları tespit edip bunların uyumlu sürümü olup olmadığını kontrol etmek için de kullanıcıya soruyor. Bu sorgulama faydalı olmuş; uyumlu olmayan eklentiler kapatılıyor ve kullanıcı isterse eklentilerin güncel ve uyumlu sürümleri otomatik olarak aranıp kuruluyor.

Firefox 4 İncelemesi

Özellikler
Kullanıcıları uzun süre beklettikten sonra Firefox 4'ün insanların karşısına yeni özellikler ve yeni bir yüzle çıkmaması düşünülemezdi. Firefox 4'ün yeni makyajına kullanım kolaylığında değinmeden önce programın öne çıkan yeni özelliklerine bakıp kullanıcıya ne gibi faydalar sağladığına bakacağız.

Firefox 4'te özellikle üzerinde durulan konunun sekmeler olduğu gözüküyor. Artık istediğimiz web sayfalarını uygulama sekmesine dönüştürebiliyoruz. Peki uygulama sekmesi nedir? Uygulama sekmesi özelliğini yer imleri ile Firefox'un sekme kaydetme özelliğinin birleşimi olarak tarif edebiliriz. Uygulama sekmesine çevirdiğiniz bir sayfa bir eklenti gibi normal sekmelerin sol tarafına yerleşiyor ve Firefox'u her açtığınızda uygulama sekmesi olarak kaydettiğiniz sayfalar yükleniyor. Böylece her daim kullandığınız sayfaların, her Firefox açılışında yüklenmesini sağlayabiliyor ve sabit konumlarını istediğiniz an erişebiliyorsunuz.

Firefox 4 İncelemesi

Mozila, sekme kalabalığına karşı da yeni özellikler dahil etmiş. Bunlardan ilki aynı sekmeden iki tane açılması yerine kullanıcının var olan açık sekmeye yönlendirilmesi. Kullanıcı zaten açık olan bir sekmenin adresini yazıyorsa kullanıcıya açık olan sekmeye gitmesi öneriliyor ki gereksiz sekmeler için oldukça faydalı olmuş.

Firefox 4 İncelemesi

Kalabalık sekmelerle ilgili diğer bir yeni uygulama ise sekmelerin gruplar halinde görüntülenebilmesi ve yönetilmesi. Bu alanda sekmeleri istediğiniz şekilde gruplandırabiliyorsunuz. Örneğin video sitelerini bir grup, haber sitelerini başka bir grup içine toplayabiliyorsunuz. Gruplara çift tıklandığında sadece o gruptaki sayfalar görüntüleniyor. Daha sonra geri dönüp diğer gruplara hızlı bir şekilde erişebiliyorsunuz. Bu yeni gruplama yapısı özellikle çok fazla sekme kullananlar kişiler için faydalı gözüküyor.

Firefox 4 İncelemesi

Firefox da senkronizasyon kervanına katılanlardan. Opera ve Chrome gibi Firefox da artık kullanıcıların farklı bilgisayarlarda ya da cihazlarda aynı tarayıcıyı kullanabilmesine olanak sağlıyor. Firefox'un eşitleme özelliğini aktifleştirerek, tarayıcı ayarlarınızı taşıyabilir, size özel Firefox'u başka makinelerde de aynen kullanabilirsiniz. Hatta Firefox'un Android sürümü ile de senkronizasyon yapmak mümkün.

Senkronizasyonda yer imleri, parolalar, tercihler, geçmiş ve sekmeler eşitlenebiliyor. Temel kişisel ayarlar bakımından yeterli gözüküyor ama Chrome'da olduğu gibi kullanılan eklentiler de eşitlenebilseymiş çok daha başarılı olurmuş.

Firefox 4 İncelemesi

Mozilla genel olarak güvenliğin geliştirilmesi yanında kişisel bilgilerin korunması için de kullanıcıların web sitelerine izlenmek istemediklerini bildirmeleri için bir seçenek eklenmiş. Hemen hemen her web sitesi kullanıcıya uygun reklam göstermek için kullanıcının sitedeki hareketlerinizi takip eder ve çeşitli bilgileri anonim olarak toplar. Firefox'un sunduğu seçenek ile web sitesine izlenmek istemediğinizi bildirebiliyorsunuz.

Firefox 4 İncelemesi

Firefox'un eklenti bölümü de yenilenmiş ve eski küçük pencereden yeni daha kullanışlı bir yapıya geçilmiş. Yeni bölümde eklenti arama, eklentileri yükleme ve yönetme daha rahat bir şekilde yapılabiliyor.

Firefox 4 İncelemesi

Kullanım Kolaylığı
Firefox'un değişen ara yüzü sadeleşme ve bunun sonucunda da kullanımı kolaylaştırmak amacıyla yeniden düzenlenmiş. İlk dikkati çeken şey turuncu Firefox butonu. Firefox'da çoğu modern internet tarayıcısında olduğu gibi tarayıcı ayarları tek bir yere taşımış. Firefox butonuna tıkladığınızda açılan menü gayet derli toplu olmuş. Bu alanda Firefox 4'ün ve Internet Explorer'ın hakkını vermek lazım. İkisinin de menüleri Chrome ve Opera'nın ki gibi karmaşık ve dağınık değil.

Firefox 4 İncelemesi

Yeni arayüz de sekmelerin yukarı, adres çubuğunun üstüne taşınması rahatlık sağlamış ve sekme çubuğunun, sık kullanılanlar ya da kullandığını başka bir araç çubuğundan ayrılmasını sağlamış.

Chrome ve Opera'da olduğu gibi sayfa yenileme ve durdurma tuşları birleştirilerek kalabalık azaltılmış. Sayfa yüklenirken durdurma, yüklendikten sonra da yenileme tuşunu görüyorsunuz.

Genel olarak iyileştirilen arayüz eskisine oranlar daha şık ve kullanışlı olmuş. En iyi yanı da Firefox'un kullanıcı tercihlerine verdiği önemin bir göstergesi olan kişiselleştirme seçenekleri ile Firefox'u tümüyle eski görünümüne çevirebilmeniz.

Performans
Hiç şüphesiz Firefox 4, performans açısından da 3.6 sürümünden çok daha başarılı. Özellikle sayfa açılış hızları gayet hissedilir bir artış söz konusu. Firefox'un açılışı Chrome kadar olmasa da hızlanmış; eski gibi Firefox'un simgesine tıklayıp kendinize bir çay doldurmaya gitmenize gerek kalmıyor.

Mozilla, Firefox'un video ve web içeriklerini daha hızlı çalıştırması için de donanım desteği getirmiş. Mozilla2nın sürüm notlarına göre bazı grafik işleme süreçlerinde Direct 3D 9 (Windows XP), Direct 3D 10 (Windows Vista ve 7) ve Mac'de OpenGL'den faydalanıyor. Windows 7 kullanıcıları için Direct 2D hızlandırma varsayılan olarak geliyor.

Sonuç


Zaten bir Firefox kullanıcısıysanız hiç düşünmeden Firefox 4 sürümüne geçebilirsiniz. Performans açısından oldukça rahatlayacaksınız. Yeni arayüz belki herkese hitap etmeyebilir ama eskisine göre daha derli toplu ve kullanımı daha rahat. Eklenti yönetimi kolaylaştırılmış ama her eklenti de programın yeniden açılmasının gerekmesi insanı sıkıyor.

Eğer daha önce Firefox kullanmadıysanız Firefox'un şimdiye kadar ki en iyi haline bir şans verebilirsiniz. Kişiselleştirme seçenekleri ve zengin eklenti arşiviyle Firefox 4 sıkı internet kullanıcıları için en iyi tarayıcılardan biri.

Firefox 4 İncelemesi

Kurulum: [star 4.5]
Özellikler: [star 5]
Kullanım Kolaylığı: [star 5]
Performans
[star 4.5]
Sonuç: [star 4.5]


Artıları: Türkçe dil desteği, sade ve kullanımı kolay arayüz, pratik sekme özellikleri, kişiselleştirme seçenekleri
Eksileri: Chrome ve Opera benzeri hızlı erişim sayfasının bulunmaması

Mozilla Firefox indir