Partition Wizard Home Edition 5.2 İncelemesiEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
14.09.2010

Disk bölümü yöneticisi Partition Wizard Home Edition ile hard diskinizi tam olarak kontrol edebilirsiniz.

Partition Wizard Home Edition İncelemesi

Kurulum: [star 5]
Özellikler: [star 4.5]
Kullanım Kolaylığı: [star 4.5]
Performans
[star 5]
Sonuç: [star 4.5]


Artıları: Çok sayıda işleve sahip olması, ücretsiz oluşu, kullanımı kolay
Eksileri: Türkçe desteği yok, disk bölümü birleştirme özelliği bulunmuyor


MiniTool'un Partition Wizard Home Edition programı, Windows platformunda disk bölümü yönetim için güçlü seçenekler sunuyor. Partition Wizard Home Edition disk bölümü yaratma, silme, yeniden boyutlandırma, formatlama, kopyalama, çevirme ve gizleme işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Partition Wizard Home Edition'ı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Partition Wizard Home Edition indir

Kurulum
Partition Wizard Home Edition programının kurulumu oldukça basit. İkinci adımda lisans sözleşmesini kabul ettikten sonra tek yapmanız gereken "Next" tuşuna basarak adımları takip etmek. Kuruluma kafa karıştırıcı ekstra ögeler dahil edilmemiş. Klasik olarak kurulum yerini belirleyebiliyorsunuz ve masaüstüne simge konup konmayacağını seçebiliyorsunuz

Partition Wizard Home Edition İncelemesi

Özellikler
Partition Wizard Home Edition ücretsiz olmasına rağmen özellik bakımından cimri değil. Disklerinizin tümü ya da ayrılmış bölümleri üzerinde pek çok işlem yapabiliyorsunuz. Partition Wizard disk bölümleme, silme, formatlama, kopyalama gibi standart işlevlerin yanında kullanıcıya diski yeniden boyutlandırma, bad sector taraması, disk bölümü gizleme, yeniden adlandırma, işlemler sunuyor. Partition Wizard'ın Home Edition sürümü ücretsiz olmasına rağmen disk bölümleri ve yönetimi üzerine sunduğu araçlar bakımından oldukça zengin bir program. Ancak programda "Merge" yani disk bölümlerini birleştirme ikonu bulunsa da Home Edition'da bu işlevi kullanamıyoruz.

Partition Wizard Home Edition İncelemesi

Programa dahil olan özelliklerin yanında veri kurtarma ve Boot CD'si için de bağlantılar bulunuyor. Mini Tool'un Boot CD'si ile bir problem nedeniyle açılmayan bilgisayarınızı açabilir ve disk üzerinde işlem yapabilirsiniz. Power Recovery Tool ile de silinmiş dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Program içinden ulaşılabilen bu araçları ayrı olarak sitemizden de indirebilirsiniz.

Power Data Recovery Free Edition indir

MiniTool Partition Wizard Bootable CD indir


Kullanım Kolaylığı
Partition Wizard Home Edition'ın arayüzü Windows Vista - Windows 7 arayüzüne benziyor; bu yeni Windows sürümlerini kullananlar yabancılık çekmeyecektir. Partition Wizard'ın tüm araçlarına tek bir pencereden ulaşabilmeniz büyük kolaylık sağlıyor. Bütün araçların tek pencereden ulaşılabilmesi pencerenin kalabalık olmasına neden olabilir ama Partion Wizard gayet düzenli görünüyor. Diskiniz üzerinde yapabileceğiniz tüm işlemler elinizin altında. Araçlara erişim bu kadar kolayken açıkçası klasik üst menüye gerek yokmuş. Pencerenin alt kısmında bulunan ve işlemlerde kullanılan renkli simgelerin açıklamalarının her daim görülebilir olması da kolaylık sağlıyor.

Partition Wizard Home Edition İncelemesi

Performans
Partition Wizard Home Edition'ın bellek kullanımı gayet normal. Herhangi bir işlem yapılmazken bellek kullanımı 10 MB civarında. Yüzey testinde ise bellek kullanımı 20 MB'a kadar oluyor yani sistemi zorlayacak değerlere çıkmıyor.

Partition Wizard Home Edition İncelemesi

Sonuç
Partition Wizard Home Edition gerek sunduğu özellikler gerek kullanımı ile disk yönetimini konusunda başarılı bir program. Veri kurtarma ve Boot Cd'si gibi ek yardımcılar ile bu ücretsiz programı daha da verimli kullanabilirsiniz. Disk birleştirme özelliği bulunmasa da ücretsiz oluşu ve diğer pek çok özelliği bu açığını kapatıyor. Birden fazla disk kullanıyor ve işleriniz nedeniyle farklı disk bölümleri kullanmanız gerekiyorsa Partition Wizard Home Edition kullanışlı ve işinizi rahatlıkla yapabileceğiniz ücretsiz bir disk bölümü yöneticisi.