BitDefender Free Edition 10 İncelemesiEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
02.10.2010

Ücretsiz antivirüs programı BitDefender ile sisteminizi virüs, solucan, casus yazılım gibi zararlı programlara karşı tarayabilirsiniz.

BitDefender 10 Free Edition İncelemesi

Kurulum: [star 3]
Özellikler: [star 3]
Kullanım Kolaylığı: [star 3]
Performans
[star 4]
Sonuç: [star 3]


Artıları: Detaylı ve etkili virüs tarama seçenekleri, ücretsiz
Eksileri: Canlı virüs koruma yok, kurulum karışık, Türkçe dil desteği bulunmuyor, kullanıcı arayüzü özensiz.


BitDefender, antivirüs programları içinde kendine yer edinmiş Norton, Kaspersky. McAfee gibi büyüklerin yanında oldukça yeni bir firma. BitDefender'ın Pro, Internet Security, Total Security gibi ücretli sürümlerinin yanında ücretsiz bir versiyonu da bulunuyor. Biz de bu ücretsizi sürümü, BitDefender Free Edition 10 'u sizler için mercek altına aldık. Programı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

BitDefender Free Edition 10 indir

Kurulum
BitDefender kullancıya Typical, Custom ve Complete olmak üzere 3 adet kurul seçeneği sunuyor.

BitDefender Free Edition 10 İncelemesi

Ancak bu kurulum seçenekleri, ücretsiz sürüm için işlevsel değil. Çünkü ücretsiz sürümünde zaten yüklenmesi gereken en temel özellikle bulunuyor. Bu nedenle "Complete" seçeneği ile kuruluma devam edebilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra BitDefender'ın ayarlarını yaptığınız aşamalara geçiyorsunuz. Adımlardan ikincisinde kayıt için e-posta adresiniz ve şifreniz soruluyor; vermek istemiyorsanız "Skip this step" ifadesinin yanındaki kutuya tıklayıp devam edebilirsiniz.

BitDefender Free Edition 10 İncelemesi

Altıncı adımda 3 adet seçenek bulunuyor: BitDefender motorunun güncellenmesi, hızlı bir sistem taramasının yapılması ve her gün saat 02:00'da tarama yapılmasının ayarlanması... Bunlardan ilk ikisini seçtiğinizde makinenin yeniden başlatılabileceği yazıyor ama hiç birini seçmeseniz de Bit Defender kurulum bittiğinde makineyi yeniden başlatmak istiyor.

BitDefender Free Edition 10 İncelemesi

Özellikler
BitDefender'ın göze çarpan ilk özelliği detaylı tarama seçenekleri: Derinlemesine (Deep System Scan), tam (Full System Scan), Hızlı (Quick System Scan), taşınabilir sürücü (Removable drives scan), bellek (Scan Memory) ve Rootkit (Scan For Rootkits) taraması olarak pek çok tarama seçeneği bulunuyor. Her bir taramanın ayarlarını tarama tipini seçip "Proporties"e tıklayarak yapabilirsiniz.

BitDefender'ın detaylı tarama seçenekleri dışında maalesef başka da özel bir artısı bulunmuyor. BitDefender ücretli versiyonlarının yanında bu ücretsiz seçeneği de sunuyor ama canlı virüs koruması olmadığından pek de kullanışlı olamıyor. Yani sisteminizi bilgisayarınıza bulaşabilecek virüslere karşı korumuyor. BitDefender'ın işlevi sisteme bulaşan virüsleri tarama ile tespit etmek ya da indirdiğiniz dosyaları tarayıp virüslü olup olmadıklarını anlamak ve bu virüsleri karantinaya almakla sınırlı.

BitDefender Free Edition 10 İncelemesi

Kullanım Kolaylılığı
BitDefender Free Edition 10'un ara yüzü oldukça standart bir görünüme sahip. Ana işlevler sol sütuna sıralanmış. Bunlara tıkladığınız detaylarını görebiliyorsunuz. Sol tarafta bulunan bu ana işlevlerin alt menüleri üst tarafa yerleştirilmiş. BitDefender Free Edition 10'da kullanıcının aradığını rahat bulması ya da kullanım kolaylığı için pek bir çalışma yapılmamış. Örneğin tarama ayarlarına girmek için önce tarama biçimine tıklayıp ardından aşağıdan özelliklere tıklamanız gerekiyor. Menüler arasında benzerlik ya da simge uyumu bulunmuyor. Tarama ayarları pencerenin alt bölümünde dururken karantina ayarları programın üst kısmında, başlığın yanına konmuş ve tarama başlatma simgesi ile karantina ayarları simgesi aynı... Güncelleme ayarları ise direkt olarak üst menüye yerleştirilmiş.

BitDefender Free Edition 10'un kullanıcı arayüzünün özensiz gösteren bir diğer unsur da yazıların, menü başlıklarının çok küçük olması. Menülerde aradığınız şeyi kolaylıkla gözden kaçırabilirsiniz.

BitDefender Free Edition 10 İncelemesi

Performans
BitDefender Free Edition 10 canlı virüs korumaya sahip olmamasını tarama ile kapatmaya çalışıyor. Yaptığımız testte standart bir virüsü yakalayarak hemen karantinaya aldı. İnternette çeşitli kuruluşların yaptığı testlerde BitDefender'ın tarama ve virüs tespit etme yeteneklerinin iyi bir düzeyde olduğu görülebiliyor. Ancak bu durum canlı korumanın eksikliğini kapatmıyor çünkü sadece virüs tarama için kullanılabilecek pek çok etkili ücretsiz program bulunuyor.

BitDefender Free Edition 10 İncelemesi

Sonuç
Eğer sadece virüs tarama yapmak istiyorsanız BitDefender Free Edition 10 ücretsiz olarak kullanabileceğiniz alternatiflerden biri. Ancak piyasa canlı virüs koruma yapan ve etkili virüs tarama araçlarına sahip ücretsiz antivirüs programları bulunuyor. BitDefender sunduğu bu ücretsiz program ile kullanıcıya pek bir şey vermiyor. Pek çok antivirüs programını kullandım, sistemimi daha önce denemediğim bir programla taramak istiyorum, diyorsanız bir göz atabilirsiniz.