EVEREST Home Edition 2.20Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

EVEREST Home Edition, bilgisayarınızın yazılımsal ve donanımsal tüm özelliklerini görüntüleyen gelişmiş bir sistem bilgisi, tanılama ve performans değerlendirme (benchmark) aracıdır. Lavalys firması tarafından 1 Aralık 2005 yılından bu yana geliştirilmeyen EVEREST Home Edition'ın 2.20 sürümü ücretsiz olarak edinilebilen son EVEREST ürünüdür. Corparate ve Ultimate sürümleri ile yola devam EVEREST'in ücretsiz olan son sürümünü biraz daha yakından incelemeye ne dersiniz?

Windows'un Sistem Bilgisi ve Aygıt Yöneticisi araçlarının içerdiği bilgilerden çok daha fazlasını sunabilen EVEREST, hem sürücü yükleme konusunda sorun yaşayan hem de hız aşırtma (overclock) yapmak isteyen kullanıcılara yardımcı olacak özelliklere sahip.

Everest Home EditionEVEREST, düzenli listeleme sistemi sayesinde kategorilere ayırdığı sistem bileşenlerine hızlı ve etkili bir şekilde erişebilmenize olanak veriyor. Programın ana penceresindeki Menü sekmesinde listelenen Bilgisayar, Anakart, Görüntü Birimi, Çokluortam, Depolama, , DirecX, Aygıtlar gibi kategorilerin içerisinde bulunan sistem bileşenlerin üzerine gelerek bu bileşenler ile ilgili gerçek zamanlı, detaylı bilgiler edinebiliyorsunuz. Örneğin; Bilgisayar kategorisi altındaki Algılayıcı öğesine tıklayarak sistem bileşenlerinizin sıcaklıklarını, soğutucu fanlarınızın dönüş hızlarını ve kullanılan voltaj değerlerini görüntüleyebileceğiniz gibi Görüntü Birimi kategorisi altındaki Windows Görüntü öğesine tıklayarak mevcut ekran kartınızın BIOS sürümü, yüklü sürücülerini ve firma adını görüntüleyebiliyor, sürücüsünü güncelleştirebiliyorsunuz.

Everest Home Edition

Program ayrıca istediğiniz bileşenleri, çok daha kolay erişim için Sık Kullanılanlara ekleyebilmenize olanak veriyor. Böylece sık sık denetlemek istediğiniz bileşenlere ulaşmakiçin Menü sekmesindeki bileşenler içerisinde gezinmenize gerek kalmıyor.

EVEREST'in bir diğer başarılı özelliği ise sisteminizle ilgili düz metin, HTML ve MHTML biçiminde raporlar hazırlayabilmesi. Program isterseniz belirli öğelerin ya da kategorilerin raporlarını oluşturabileceği gibi tüm sistem özelliklerini barındıran bir rapor da hazırlayabiliyor. EVEREST, biri adım adım diğeri hızlı bir şekilde olmak üzere iki farklı rapor hazırlama özelliğine sahip.

Everest Home EditionRapor menüsünden ulaşılan Rapor Sihirbazı yardımı ile istediğiniz raporu adım adım ilerleyerek oluşturabiliryosunuz. Bu sihirbaz size raporun içeriğini (tüm sistem, yalnızca sistem özeti, donanım ile ilgili sayfalar, karşılaştırma testi sayfaları ve özel seçim) ve biçimini (düz metin, HTML, MHTML) seçebilme olanağı veriyor. Hızlı Rapor özelliğiyle ise raporunu oluşturmak istediğiniz bileşenin ya da kategorinin, seçtiğiniz rapor biçimi ile hızlı bir şekilde raporunu oluşturabiliyorsunuz. Bunun için bileşen ya da kategori üzerindeyken Rapor menüsündeki Hızlı Rapor öğesinin üzerine gelip açılan menüden raporun biçimini seçmeniz ya da sağ tık ile açılan menüden yine aynı şekilde Hızlı Rapor öğesinin üzerine gelerek raporun biçimini seçmeniz yeterli. EVEREST ile oluşturduğunuz düz metin, HTML ya da MHTML biçimindeki raporları sabit diskinize kaydedebiliyor; e-posta olarak gönderebiliyor ya da yazdırabiliyorsunuz.

Everest Home EditionEVEREST, sistem bileşenlerinin görünümünü değiştirebilmenize de olanak veriyor. Görünüm menüsünden ulaşabileceğiniz seçenekler yardımı ile sistem bileşenlerini büyük simgeler, küçük simgeler, liste ve ayrıntılı şekilde görüntüleyebiliyorsunuz. Ayrıca yine Görünüm menüsünde bulunan Genişlet ve Daralt seçenekleri ile Menü sekmesindeki kategorilerin tamamını tek tık ile genişletebiliyor ve daraltabiliyorsunuz.

Ücretsiz bir raporlama, teşhis etme ve performans ölçme aracı olan EVEREST Home Edition; bilgisayarları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak, donanım sürücülerini kolayca güncelleştirmek ve hız aşırtma için yardım almak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilebilir.