AVG Antivirus 2011 Free incelemesiEkleyen
ozgur.kara
Güncelleme Zamanı
22.12.2010

Ücretsiz antivirüs programlarından biri olan AVG Antivirus Free Edition 2011 işlevsel bir çok aracı ile kullanıcıların beğenisini kazanıyor.

AVG Antivirus 2011 Free incelemesi

Kurulum: [star 4]
Özellikler: [star 4.5]
Kullanım Kolaylığı: [star 4]
Performans
[star 4.5]
Sonuç: [star 4.5]


Artıları: Ücretsiz olması, Türkçe dil desteğinin bulunması, tarama performansının kullanıcı tarafından ayarlanabiliyor olması.
Eksileri: Güncellenme sırasında yaşanan bazı sorunlar.


Bilgisayar ve internet kullanıcılarının dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri sistem güvenliğidir. Bilgisayarın güvenliği sağlayan en etkili unsursa antivirüs programlarıdır. Bu programlar bilgisayarınızda worm (solucan), trojan (Truva atı), casus yazılım, virüs vb. tehlikelerinden korur ve önemli bilgilerinizin çalınmasını engeller.

Rekabetin kıyasıya olduğu antivirüs sektöründe AVG, özellikle de ücretsiz sürümü ile kullanıcılar arasında oldukça popülerdir. Çünkü AVG Antivirus Free, ücretsiz olması yanında virüslere karşı da oldukça etkilidir. AVG Antvirus 2011 Free programını denemek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan yararlanabilirsiniz.

AVG Antivirus Free Edition 2011 indir

Kurulum
Kurulum dosyasını açtığınızda ilk olarak lisans sözleşmesi ve daha sonra yükleme seçeneklerinin bulunduğu bir ekran karşınıza geliyor. Bu yükleme seçenekleri hızlı kurulum ve özel kurulum olmak üzere ikiye ayrılıyor. Özel kurulumun standart kurulumdan farkı kurulum yerini kendiniz belirtiyor olmanız ve Microsoft Office gibi bazı eklentilerin yüklenip yüklenmeyeceğini seçebilmeniz.

Kurulum tipini seçtikten sonra karşınıza AVG Toolbar'ın (AVG'nin araç çubuğu) tercihe bağlı yükleme seçeneği geliyor. Sonraki adımda da kurulum işlemine geçiliyor. Kurulum tamamlandıktan sonra AVG hakkında bilgi almak isteyip istemediğiniz soruluyor. İsterseniz e-posta adresinizi ve bilgilerinizi yazarak AVG'deki gelişmeleri takip edebilirsiniz. Bilgilerinizi vermek istemiyorsanız direkt olarak kurulumu bitirebilirseniz.

AVG Antivirus 2011 Free incelemesi

Özellikler
Kurulumdan sonra ilk açılışta bilgisayar durumunu kontrol eden bir başlangıç taraması karşınıza geliyor. Bu özellik benim gerçekten hoşuma gitti. Başlangıçtaki tarama sayesinde AVG'nin açılır açılmaz bilgisayarın güvenliğini sağlamaya çalıştığını görebilirsiniz.

AVG Antivirus 2011 Free incelemesi

Program, koruma düzeyini kontrol ediyor eğer korumada bir eksiklik varsa kendini güncelliyerek güvenlik seviyesini yükseltiyor. Kendini güncel tuttuğu için yeni virüsleri de tanıyarak bilgisayarı gelecekte oluşabilecek tehlikelere karşı da güvenlik sağlıyor.

AVG Antivirus 2011 Free incelemesi

AVG Antivirus, LinkScanner özelliği sayesinde internetti daha güvenli kullanmanıza olanak sağlıyor. AVG'nin bu özelliği, internette Google, Bing gibi arama motorlarının sonuçlarında gelen sitelerin yanına bir ikon ekleyerek bağlatının güvenli olup olmadığını anlamanıza yardımcı oluyor.

AVG Antivirus 2011 Free incelemesi

Programa yeni bir tarama özelliği eklenmiş. Bu özellik ile tarama sırasında kullanılan sistemin kaynak tüketiminin kullanıcılar tarafından ayarlanabilmesi sağlanmış. Bu sayede sisteminizin yormadan tarama yapabilir ya da sisteminize yüklenerek tarama hızınızı artırabilirsiniz.

AVG Antivirus 2011 Free incelemesi

PC Analyzer aracı, sisteminizin durumu hakkında bilgi almanızı sağlıyor. Bu araç ile bilgisayarınızda bulunan kayıt defteri, gereksiz dosyalar, bozuk kısa yollar gibi unsurları analiz ederek performansa etki eden hataları görmenize yardımcı olur. Eğer bu hataları gidermek isterseniz de AVG PC TuneUp programını indirip kullanmanız gerekiyor; fakat ücretsiz olarak sadece bir kere kullanabilirsiniz. Sınırsız kullanım için programı satın almanız gerekiyor.

AVG Antivirus 2011 Free incelemesi

AVG Antivirus Free Edition 2011'de E-mail Scanner ile E-postalarınıza gelen zararlı içeriklerden de korunmuş olursunuz. Bu özellik sayesinde E-mail hesabınızı taratabilir, gelen dosyaları uzantılarına göre filtreleyebilirsiniz.

AVG Antivirus 2011 Free incelemesi

AVG Antivirus'ün Anti-Rootkit aracı oldukça kullanışlı. Bu bileşen hızlı ve tam olmak üzere iki çeşit tarama seçeneği ile işletim sisteminizin kök dizinlerini tarar ve zararlı içerikleri tespit edip temizler.

AVG Antivirus 2011 Free incelemesi

Bilgisayarınızı casus yazılımlardan ve reklamlardan koruyan Anti-Spyware, kimlik hırsızlığına karşı güvenlik sağlayan Identity Protection, çalıştırdığınız işlemleri tarayan ve zararlı içerik olup olmadığını kontrol eden Resident Shield gibi araçlar sayesinde AVG, bilgisayar güvenliğinizi maksimum düzeye çıkarmanıza imkan sunuyor. Bu özelliklerinin yanı sıra oyun modu ve sesli uyarı gibi artık modern antivirüs programlarının çoğunda bulunan standart özellikleri de mevcut.


Kullanım Kolaylığı
Programın kullanışlı araçlarının tek bir yerde bulunması arananın öğenin rahatça bulunmasını ve kullanımının kolay olmasını sağlıyor. Kullandığınız aracın ayarlarını yapmak çok basit ama daha detaylı ayarlar yapmak istiyorsanız Gelişmiş AVG Ayarlarını kullanabilirsiniz. Gelişmiş ayar yapmak ilk bakışda zor gelebilir fakat daha sonra alışıyorsunuz. Program sade bir arayüze sahip bunun yanında Türkçe dil desteğinin de bulunması programın kullanımını oldukça kolaylaştırıyor.

AVG Antivirus 2011 Free incelemesi

Performans
AVG Antivirus sistem kaynaklarını fazla kullanmıyor. Ayrıca kullanıcı tarama performansını kendi belirleyebiliyor. Program, arka planda çalışırken yaklaşık 30 MB kadar bir bellek kullanıyor; tarama sırasında ise işlem önceliğine bağlı olarak minimum 75 maksimum 100 MB kadar bellek kullanıyor.

Sonuç
Programın ücretsiz ve kullanımının kolay olmasının yanı sıra Türkçe dil desteğinin de bulunması AVG'yi oldukça cazip kılıyor. Programda arada sırada yaşanan güncelleme sorunları bazen sinir bozucu olabiliyor. En sonunda güncellemeyi indirip dizinden güncelleme seçeneği ile kendiniz yapmak durumunda kalabiliyorsunuz. Programın basit arayüzü sayesinde ayarlamalarını yapmak oldukça kolay ama ince ayarlarını yapmak her kullanıcı için kolay olmayabilir. AVG, her geçen gün kendini yeniliyor ve geliştiriyor bu sayede popülerliğini de devam ettiriyor.