Google Chrome'daki Yenilikler !Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
23.12.2009

Google, web tarayıcısı Chrome'un artık beta sürümünde olmadığını doğruladı ve ürünün son sürümünün indirilmeye hazır olduğu açıkladı.

ChromeEylül ayının başından bu yana çıkan 15. güncelleme olan bu sürüm, artık beta etiketiyle değil, tam sürüm olarak kullanılacak. Bir şirket yöneticisiyle bu hafta başında yapılan bir röportaj sonrası, bu haberi çeşitli spekülasyonlar takip etti.

Google Chrome beta incelemesi

Ürün Yönetimi Bölümü Başkan Yardımcısı Sundar Pichai ve Mühendislik Müdürü Linus Upson, "Tutarlılık ve performans amaçlarımıza ulaştığımızdan, beta etiketini kaldırdık fakat daha katetmemiz gereken çok yol var," şeklinde bir açıklama yaptı.

Bu güncelleme, önümüzdeki birkaç gün içerisinde mevcut Chrome kullanıcılarına otomatik olarak kurulacak.

Chrome'daki Değişiklikler

Chrome programcıları, video ve ses hataları ve eklenti performansıyla ilgili diğer sorunlar gibi tarayıcının ilk zamanlarında karşılaştığı birçok sorunun onarıldığını belirttiler. Chrome'un V8 JavaScript motorunun da, yazılımın beta sürümünden bu yana 1.5 kat daha hızlı hale getirildiği söyleniyor. Yapılan hız testleri, gerçekten de Chrome'un performansının, geçtiğimiz günlerde çıkan Firefox 3.1 beta 2'nin TracMonkey JavaScript alternatifinden daha hızlı olduğunu gösterdi.

İlk Chrome sürümündeki diğer geliştirmeler, kaydedilmiş sitelerin içe ve dışa aktarılmasını daha basit hale getiren gelişmiş yer imi seçeneklerini ve daha kullanıcı dostu erişim için programın içine yerleştirilmiş bir gizlilik kontrol panelini kapsıyor.

Alışılmamış Zamanlama

Bağımsız bir analiz, Firefox ve Internet Explorer beta sürümleriyle kıyaslandığında Chrome'da daha fazla hata olduğunu açıkladı.

Yine de bir ürünü beta sürümünden bu denli hızlı çıkarıp tam sürüm olarak yayımlamak, ancak Google için normal olmaktan Google Chromeçok öte. 2004 yılında çıkarılan Gmail, hala bir beta sürümü olarak gözüküyor. Her biri Chrome'dan öne çıkan Google Finance, Google Health, Google Docs ve Google Blog Search, hala beta sürümündeler. Tüm bunlara rağmen Chrome, piyasaya ilk çıktığından 100 gün sonra tam sürüm olarak yayımlandı.

Büyük web tarayıcılarının beta sürümleri arasındaki acımasız rekabet, bu acelenin nedeni olabilir. Chrome'un tanıtıldığı dönemdeki ilk heyecanın ardından, Google'ın pazar payı sert bir şekilde düştü. En son dalgalanmalarda bile çoğu istatistik, Chrome'un hala tüm web tarayıcı kullanımında yüzde birden daha az paya sahip olduğunu gösteriyor.

Sırada Ne Var?

Google, Chrome'un beta evresinin tamamlanmasından sonra, büyük bir pazarlama atağına kalkacağının sinyallerini vermişti. Şirket yöneticileri Google'ın, tam sürüm hazır olduktan, pazarlama gücünü tam anlamıyla kullanmaya başlayacağını söylüyor. Bazı söylentiler, yakın bir gelecekte Chrome'u yeni bilgisayarlara önceden yüklenmiş olarak gelen bir program haline getirmek için, bazı anlaşmaların olabileceğini söylüyor.

Chrome'da yapılması beklenen diğer bir geliştirme ise, Chrome'u Mac ve Linux ile uyumlu hale getirmek. Bunun yanında otomatik form doldurma desteği ve RSS bütünleşmesi gibi özellikler de Chrome'un bünyesine dâhil edilebilir. Google ayrıca, önümüzdeki aylarda yazılım geliştiricileri için ürünlerinin uzantı platformu üzerinde çalışma yapmayı planladığını açıkladı.