Google Talk 1.0.0.104Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Anında mesajlaşma programları arasına Google da Gtalk ürünü ile katıldı. Bu araçla ücretsiz olarak arkadaşlarınızla sohbet edebilir, sesli görüşebilir ve onlara e-posta gönderebilirsiniz.

Google Talk 1.0.0.104Programı kullanmak için Gmail kullanıcısı olmanız gerekiyor. Bu yüzden öncelikle bir Gmail hesabı almalısınız.

Programın kurulumu oldukça basit. Kullanıcı sözleşmesini okuyup onayladıktan sonra yükleme birkaç saniye içerisinde tamamlanıyor. Hemen ardından programın beyaz renk ağırlıklı, oldukça sade ve kolay anlaşılır; reklam içermeyen arayüzü ile karşılaşıyoruz.


Google Talk 1.0.0.104Gmail kullanıcı adı ve şifremiz ile oturum açtıktan sonra programın arayüzü üzerinde kişi listesini görüntülüyor.

Bütün sohbet programlarında olduğu gibi Gtalk ana penceresinde de çevrimiçi kişilerimizi alt alta sıralanmış olarak görebiliyoruz. Fare imlecini kişilerin üzerine getirdiğimizde kişiler hakkında ayrıntılı bilgi alıyoruz ve tek tıklama ile onlarla sohbet başlatacak bir konuşma penceresi açıyoruz. Ana pencerede kişiler arasında arama yapabilmenizi sağlayan bir arama çubuğu yer alıyor. Alt kısımda ise "Kişi ekle" ve "Görünüm" gibi simgeler yer alıyor. Görünüm menüsünden kişilerinizi isimlerine göre sıralayabilir, tek sayfa olarak görüntüleyebilir, kişi resimlerini ve çevrimdışı kişilerin gösterilip gösterilmeyeceğini seçebilirsiniz.

Google Talk 1.0.0.104Kişi pencereleri de oldukça sade ve sadece sohbet amaçlı olarak tasarlanmış. Pencerenin üst kısmındaki simgeler sayesinde kişinize e-posta gönderebilir ve sesli konuşma için arayabilirsiniz. Birden fazla kişi ile konuşurken pencerenin üst kısmına tıklayarak o pencereyiküçültebilir ve pencere fazlalığını azaltarakgörüntü kalabalığını önleyebilirsiniz. Programın maalesef sekmeli sohbet özelliği bulunmuyor. Küçülttüğünüz pencerelere yine tek bir tıklama ile eski boyutunu kazandırabilirsiniz.

Google Talk 1.0.0.104Programın en çok tutulan yeteneklerinden biri sesli konuşma özelliği. Sesli konuşma özelliği için mikrofon ve hoparlöre sahip olmanız yeterli. Bir arkadaşımızı sesli görüşmeye davet ettik ve bir süre konuştuk. Ses kalitesi gerçekten yüksek ve sorunsuz.

Sesli görüşme karşı taraftan kabul edildiğinde pencerede sessiz, mikrofon ve hoparlör ses seviye simgeleri çıktı. Buradan ses kısabilir ve ses ayarlamaları yapabiliriz. Mesela mikrofon sesi kısıksa açmak gibi.

Programın ayarlar kısmından "Genel", "Sohbet", "Yasaklar", "Bildirimler", "Bağlantı", "Ses" ve "Görünüm" ayarları belirlenebiliyor.

Genel ayarlar kısmında Gtalk'un Windows açılışında başlayıp başlamayacağını, e-posta bağlantılarına tıklayınca Gmail'e yönlendirilip yönlendirilmeyeceğini belirleyebilirsiniz. Kişi listesi sıralama ve görünüm ayarlarına ilave olarak yazı tipini / boyutunu ayarlayabilir, Google hesap ayarlarınıza ulaşabilirsiniz.

Sohbet kısmından gerçekleştirdiğiniz konuşmaların Gmail hesabınıza kaydedilip kaydedilmeyeceğini seçebilirsiniz. Eğer konuşmalarınızı kaydetmeyi seçerseniz sohbetlerinize daha sonra istediğiniz zaman erişip görüntüleme imkânına sahip olursunuz. Ayrıca konuşma sırasında istediğiniz an Google Talk 1.0.0.104kayıt dışı duruma geçip konuşmalarınızın kaydedilmesini engelleyebiliyorsunuz.

Bildirimler kısmından çeşitli uyarı ve bildirimleri belirleyebilir, bağlantı kısmından bağlantı ayarlarını gerçekleştirebilir ve ses kısmından ses aygıtlarına dair ayarlarınıyapabilirsiniz.

Görünüm kısmından ise size en rahat gelecek görünümü seçebilirsiniz. Program birkaç adet farklı görünüm sunuyor. Sohbet penceresini değiştiren bu görünümlerin hepsi oldukça sade ve hoş.

Programın piyasadaki diğer sohbet programlarından hiçbir eksiği yok. İfade desteği (biraz basit kalmış olsa da), kullanıcı resmi belirleme, dosya paylaşımı, sohbet geçmişini görüntüleme gibi diğer programlarda olan bütün özelliklere sahip hatta sesli konuşma kalitesinin yüksekliği ile bazı benzerlerini geride bırakıyor. Özellikle pratikliği ve hızı dolayısıyla tercih edebileceğiniz, Google hesabı olan arkadaşlarınızla hızlı bir şekilde iletişim kurmanızı sağlayacak bu program neredeyse "olmazsa olmaz" programlardan biri.