Google Chrome 5 İncelemesiEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
14.06.2010

Google'ın her geçen gün daha çok kişinin kullandığı web tarayıcısı Chrome güncellendi ve Mac ile Linux için de çıktı.

Google Chrome 5 İncelemesi

Windows kullanıcıları için Chrome 5 çok büyük bir güncelleme değil ama Mac ve Linux kullanıcıları için iyi bir haber çünkü artık Chrome Mac OS X ve Linux sistemlerini destekliyor. Bu yüzden hem Windows kullanıcıları için yenliklere değinmek hem de Mac OS X ile Linux kullanıcıları için bütünüyle tanıtmak için Chrome'u masaya yatırdık. Chrome'u denemek isterseniz Google Chrome'un son sürümüne aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

Google Chrome indir

Chrome'un bu yeni sürümünde sayfa açma hızında artış, Gizli modda eklentilerden faydalanabilme ve daha çok HTML5 desteği gibi yenilikler bulunuyor. Ancak Google'ın daha önce duyurduğu doğrudan Flash desteği henüz eklenmiş değil.

Hız, Daha Çok Hız
Google Chrome'un temel felsefesini tek kelimede özetleyebiliriz: Hız. Gerek internette gezinme hızı gereks e de gelişme hızı olarak Chrome oldukça başarılı. Chrome'un belirgin bir diğer özelliği de sadeliği. Sade arayüzü tarayıcının internet ile aranıza girmenize izin vermiyor. Hatta eklentiler bile şık bir şekilde tarayıcı arayüzüne yerleşiyor ve gözü rahatsız etmiyor.

Sekmelerin Gücü Adına
Chrome, sekmelerin kullanımı konusunda çok başarılı. Diğer tarayıcılardan farklı olarak en üstte duruyorlar ve aktif sekmenin ayırt edilmesi gayet kolay. Sekmeleri pencereden ayırıp yeni bir pencere haline getirebiliyorsunuz. Aynı şekilde pencereleri sekme bölümünden tutup başka bir pencere içine bırakarak yeni bir sekme haline getirebilirsiniz.
Google Chrome'da yeni bir sekme açtığınızda en çok girdiğiniz sitelere çabuk ulaşmanızı bulunduğu bir bölüm bulunuyor. Adres satırı kullanımınızı azaltan bu bölüm sık kullandığınız sitelere çabuk erişim için çok kullanışlı.

Google Chrome 5 İncelemesi

Chrome Eklentileri
Chrome ilk çıktığında oldukça sade bir web tarayıcısı olmasının eksi bir yanı vardı. Kişiselleştirme seçenekleriniz yok denecek kadar azdı ve Firefox'daki gibi çeşitli işlerinizi kolaylaştıran, tarayıcıyı güzelleştiren temalar ve eklentilerden yoksundu. Şu an Chrome'da çok sayıda eklenti seçeneği bulunuyor. Geliştiriciler Firefox gibi Chrome için de eklentiler yapıyorlar. Chrome'da eklentilerin yüklenmesi oldukça basit. Bir eklenti seçip indirdiğinizde, otomatik olarak yükleniyor ve eklentiyi kullanabilmek için Chrome'u açıp kapatmanıza gerek kalmıyor. Aynı durum eklenti güncellemeleri ile eklentilerin kaldırılmasında da geçerli. Firefox gibi her değişiklikte sayfaları açıp kapatmak zorunda kalmıyorsunuz.

Chrome'da eklentiler adres çubuğunun yanına küçük simgeler halinde yerleşiyor ki bu şekilde hem gözü rahatsız etmiyor hem de erişimi kolay oluyor. Ne türde eklentiler olduğunu merak ediyorsanız En iyi Chrome Eklentileri adlı makalemize göz atabilirsiniz.
Chrome 5'de eklentiler için bir onay kutusu bulunuyor. Kullanıcıların gizli çalışmasına izin vererek gizli pencere modunda da eklentilerin çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Google Chrome 5 İncelemesi

Google Chrome 5 İncelemesi

Farklı Bilgisayarlarda Aynı Chrome'u Kullanmak
Chrome'un yeni özelliklerinden biri de farklı bilgisayarlar da Chrome ayarlarınızı senkronize ederek her yerde aynı kişiselleştirtiğiniz Chrome'u kullanabilmek. Favori, tercih ve temalarınızı gmail hesabınızla kaydedip başka bir bilgisayarda bu ayarları gene Gmail hesabınızla açabilirsiniz.

Google Chrome 5 İncelemesi

Google Chrome 5 İncelemesi

Performans
Chrome ilk çıktığından bu yana Javascript performansı ile göz doldurdu. Sürüm 2'den 3'e geçtiğinde Sunspider Javascript Benchmark testlerine göre %25 hız artışı oldu. Sürüm 4 ise %7'lik bir hız artışı sağlandı. Chrome sürüm 5 ile performansında %27'lik bir artış sağlayarak gene büyük bir yükselme gösterdi. SunSpider Benchmark testlerine göre web tarayıcılarının javascript performansları şu şekilde (küçük rakamlar daha iyi):

- Chrome 5 = 546 ms.
- Opera 10.5 = 577 ms.
- Chrome 4 = 749 ms.
- Safari 4 = 792 ms.
- Firefox 3.6 = 1405 ms.
- Internet Explorer 8 = 9015 ms.
- Internet Explorer 7 = 47,119 ms

Chrome'un javascript performasının en etkileyici yönü Firefox'un yarısı kadar, IE'8'inkinin 10'da biri sürede testi tamamlamış olması.

Chrome RAM kullanımında da oldukça başarılı. Yapılan testler en az bellek kullanımı Chrome 5'e ait.

- Chrome 5 = 349
- Opera 10.5 = 371
- Safari 4 = 425
- Firefox 3.6 = 441
- Internet Explorer 8 = 450

Uyumluluk
Web standartları Projesi'nin Acid3 testi tarayıcılarının HTTP, HTML, CSS ve XML standartlarını sınar. Chrome bu testte oldukça başarılı ancak bu test internetteki tüm standartları yansıtmıyor. Yapılan başka testler de Google gene oldukça başarılı ama Firefox ve Internet Explorer'ın rahat bir biçimde açtığı kimi toplolarda Chrome zorlanıyor.

Güvenlik
Chrome 5 güvenlik kategorisinde çok özel bir yenilik getirmiyor. Önceki sürümlerdeki güvenlik standartları devam ediyor ki Chrome bu alanda sektörün lideri olmaktan uzak. Güvenli gezintide Firefox 3'te de bulunan anti-malware ve phising koruması mevcut. Chrome geliştiricileri güvenli gezintinin eskisine oranla daha hızlı olduğunu belirtiyor.
Chrome zararlı ya da kötü yazılmış kodlar içeren sitelere karşı her sekmeyi ayrı işlemler olarak ele alıyor. Eğer bir sekmedeki sitede problem çıkarsa bu sadece o sekmeyi etkiliyor; tarayıcı toptan çökmüyor.

Chrome 5 sürümü ile Linux ve Mac sistemlerine destek vererek daha da yaygınlaşacağının sinyallerini verdi. Henüz pazar payı olarak IE ve Firefox'un uzağında olsa da oldukça hızlı bir şekilde pazar payını genişletiyor. Eklentilerle zenginleştirebildiğiniz sade ve hızlı bir web tarayıcıyı olan Chrome'u deneyin, pişman olmayacaksınız.