doPDF Free PDF Converter 6.1 build 269Ekleyen
ozgurs
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

doPDF; kişisel bir PDF dosyası oluşturma programıdır. doPDF ile neredeyse her Windows uygulamasından yazdır komutu ile PDF dosyaları oluşturabilirsiniz.

Programın kurulumu başlar başlamaz dil seçenekleri ekranı geliyor. Program Türkçe desteği de sunuyor. Kullanıcı sözleşmesini kabul edin ve programın yükleneceği konumu belirleyin. Bir sonraki ekranda DoPDF yazıcısını varsayılan yazıcı olarak seçebilirsiniz. Sonra arayüzde kullanılacak dili seçin ve programı yükleyin.
dopdf
Excel, Word or PowerPoint belgelerinden, e-posta istemcinizden ya da favori Web sitelerinizden PDF belgeleri oluşturabilirsiniz. Biz de programla, deneme amaçlı olarak çeşitli kaynaklardan PDF oluşturmayı deneyeceğiz.

İlk olarak bir Web sitesinden PDF oluşturmayı deniyoruz. Tarayıcımızda bir Web sitesi görüntülüyoruz ve yazdır (Ctrl+P) komutuna tıkladığımızda gelen yazdırma menüsünde doPDF'in aktif yazıcı olarak seçilmiş olmasına dikkat ederek ve yazdır diyoruz.

Daha sonra gelen ekranda, oluşturulacak PDF dosyasının nereye kayıt edileceğini ve her zaman o dizini kullanıp kullanmak isteyip istemediğimizi belirlememizi ister. Bir dizin belirleyip "Tamam" diyoruz.
dopdf
Kaynağımız PDF biçimine dönüştürülüp otomatik olarak varsayılan PDF reader ile açılıyor.
dopdf
Web üzerinden çevirdiğimiz kısa bir metin çok hızlı sürede oluşturuldu ama daha büyük metinler için sonuç ne olur diye merak ettik ve daha uzun bir edebi eser dönüştürmeye karar verdik. Yasal bir kitaplıktan deneme amaçlı olarak R.L. Stevenson'un "Define Adası" (Treasure Island) kitabının e-metin biçimini bulup yazdır tuşuna bastığımızda program nispeten uzun olan metni kısa bir süre içerisinde 130 sayfalık bir PDF dosyası haline getirdi.
dopdf
Oluşturulan dosya ile ilgili birkaç kelime etmek gerekirse herşeyden önce belgemizin sorunsuz oluşturulduğunu (karakter, boşluk hataları yok) gördük ama her sayfanın alt kısmında dosyanın oluşturulduğu kaynağı, oluşturulma saatini görüntülüyor. Tabii bu özellik kapatılabiliyor. Bunun dışında belgemizin kenarları biraz boş kalmış ama önemli olan belgenin genelde hatasız elde edilmiş olması.

Oldukça az sistem kaynağı tüketen ve çok hızlı PDF oluşturuyoran doPDF, PDF çıktı almak isteyen ve PDF oluşturma ihtiyacı olan kullanıcılar için ideal.