Foxit PDF Reader 2.3 build 3201Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Foxit PDF Reader ücretsiz ve hızlı bir PDF okuyucu ve düzenleyicidir.

Foxit PDF Reader 2.3 build 3201Programı çalıştırdıktan sonra arayüzünün Office XP benzeri olduğunu görüyoruz. Gayet sade ve anlaşılır bir arayüze sahip olan programın Türkçe dil desteği de var. "Dil" (Language) menüsünden girip Türkçe dil desteğini sitesinden indirerek programı Türkçe yapabiliyoruz.


Foxit PDF Reader 2.3 build 3201Küçük boyutuna rağmen, Acrobat Reader'ın işlevlerini yerine getirebilen program gerçekten hızlı çalışıyor ve sistem kaynakları kullanımı oldukça düşük seviyede. Programın dosya menüsüne tıkladığımızda "", "PDF'ye çevir", "Farklı kaydet", "E-posta", "Yazdır" gibi seçeneklerle karşılaşıyoruz.


PDF biçimine dönüştürme kısmına tıkladığımızda bu işlem için programın gereken bileşenlerinin eksik olduğu hata mesajını aldık. İstersek sitesinden indirebileceğimiz de belirtiliyordu. Bileşenleri indirmek için sitesine bağlanıp "Okuyucu" (Reader) dışında "Düzenleyici" (Editor) eklentisini (deneme sürümü) ve "Sanal Yazıcı" eklentisini indirdik. Bu arada Sanal Yazıcı eklentisinin, çevrilen PDF'lere bir filigran bastığından da bahsedelim... Programın bu sürümü sadece PDF dosyalarını görüntülemek için. Daha gelişmiş özelliklere sahip olmak isteyen kullanıcıların programın Pro sürümünü satın almaları gerekiyor.

Düzenle menüsünde "İçeriği düzenle", "Metin bul", "Sonrakini bul", "Arama" ve "Tercihler" menüleri bulunuyor. "İçeriği düzenle" seçeneği bu sürümde kullanılamıyor. Arama kısmından ise belgeniz içerisindeki bir kelimeyi veya belirli bir metin parçasını arayabiliyorsunuz. Aradığınız kelime dokümanda varsa belirginleştiriliyor.

Foxit PDF Reader 2.3 build 3201Görünüm menüsünden yer imi ekleyebiliyor; tam ekran, gerçek boyut, sayfaya sığdır, genişlet, yakınlaştır, uzaklaştır gibi komutları kullanabiliyoruz. Sayfa yerleşimi menüsünden de tek sayfa, devam eden görünüm, kitap görünümü gibi sayfa biçimleri arasından seçim yapabilirsiniz.


Yine Görünüm menüsünden döndürme, cetvel ekleme, rehber ekleme, araç çubuklarını özelleştirme gibi işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Üst menülerden gerçekleştirebileceğimiz bütün işlemleri bu araç çubuklarından da gerçekleştirebiliyoruz. Araç çubukları tıpkı bildiğimiz Office menüleri gibi kullanım kolaylığı sunuyor.

Foxit PDF Reader 2.3 build 3201Araçlar menüsünde günümüzün PDF okuyucu programları arasında popüler olan el aracı, metin seçme aracı ve ekran görüntüsü alma aracı en başta yer alıyor. El aracı ile PDF belgesini farenin sol tuşuyla kaydırabiliyoruz. Bir sonraki sayfaya mı geçmek istiyorsunuz? Belgenin üstüne tıklayın ve tuşu bırakmadan fareyi aşağı çekin. Metin seçim aracı bildiğimiz imleç görünümünü getirir. Metin kısımlarını kopyalama ve yapıştırma işlemleri için idealdir. Ekran görüntüsü alma aracı ise PDF belgesi üzerinden istediğiniz bir kısmı fare ile seçerek ekran görüntüsünü almanıza yarar. Sadece ekran görüntüsü almak istediğiniz yeri seçmeniz yeterli; ekran görüntünüz otomatik olarak panoya kopyalanacaktır.

Metin görüntüleyici açık olan PDF dosyasını sadece metin olarak görüntülemeye yarar. Yakınlaştırma araçlarından (Zoom tools) çeşitli yakınlaştırma, uzaklaştırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Foxit PDF Reader 2.3 build 3201Araçlar menüsünden gelişmiş düzenleme araçları kısmında alıntı araçları, link araçları, basılan düğme, kontrol kutucuğu, radyo düğmesi, karışık kutu, liste kutusu, metin alanı, yorum olarak belgelerinize resim ekleme, dosya ekleme ve fotoğraf aracı gibi araçlarla karşılaşıyoruz. Ancak bunlar programın sadece Pro sürümü ile kullanılabiliyor.

Gelişmiş düzenleme araçları menüsü ve altındaki diğer menüler daktilo araçları (Typewriter tools), işaret çizim araçları (Drawing markup tools), yorum ekleme araçları (Commenting tools) ve ölçüm araçları (Measuring tools) programın Pro sürümü ile kullanılabiliyor. Yani programın bu güzel özelliklerine sahip olmak isteyenler Pro sürümü satın almak zorundalar.

Ücretsiz sürüm ile sadece PDF dosyaları görüntüleyebilir, dosyalara yer imleri ekleyebilir, dosyaları yazdırabilir ve yalın metin belgesi olarak görüntüleyebilirsiniz. Diğer bütün gelişmiş özellikler için Pro sürümünü satın almak gerekli. Buna rağmen Foxit ufak boyutu, hızlı çalışması ve sistem kaynaklarını neredeyse hiç kullanmaması ile göz dolduruyor. Sadece PDF görüntüleme için büyük boyutlu ve karmaşık programlar yüklemek istemeyenlerin çok tercih edeceği bir program.