Last.fm PlayerEkleyen
ozgurs
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Last.fm çevrimiçi olarak müzik dinleme, sanatçı/grup/şarkı keşfetme, müzik profili oluşturma gibi imkanlar sağlayan bir sosyal müzik sitesidir. Program, bilgisayarınızda dinlediğiniz müzik parçalarını (Winamp, Windows Media Player gibi araçlarla) skroplama adı verilen özelliği ile üye olduğunuz Web sitesindeki profilinize ekler. Bu sayede dinlediğiniz müzikleri analiz ederek, size yeni sanatçı/grup/şarkılar önerir, sizinkine benzer müzik zevkine sahip olan kullanıcıların hangi müzikleri dinlediklerini görebilmenize ve onlarla arkadaş olabilmenize aracı olur.

İnceleyeceğimiz program last.fm sitesinde profil oluşturduktan sonra bilgisayarınız üzerinden last.fm'in çok geniş müzik arşivinden müzik dinlemenize, kullanıcıların radyo istasyonlarına ulaşmanıza ve dinlediğiniz şarkıları etiketleyerek veya beğeni listenize ekleyerek kendi özel müzik listelerinizi oluşturmanıza yardımcı olan bir last.fm uygulaması. Last.fm oynatıcısı sabit diskinizde hiçbir herhangi bir veri depolamıyor. Ama program içerisinde o anda dinlenen şarkıya dair bilgiler, sanatçının biyografisi, benzer sanatçılar gibi bilgiler anlık olarak görüntüleniyor.

Programın kurulumu gayet basit. Programın kurulacağı dizini belirliyorsunuz ve nerede kısayol oluşturacağını işaretledikten sonra kurulum tamamlanıyor. Daha sonra bir kurulum sihirbazı ile karşılaşıyoruz ve bu sihirbaz, program ile ilgili ayarları ve tercihleri belirlerken kullanıcıya yardımcı oluyor.

İlk ekranda last.fm sitesinde oluşturmuş olduğunuz hesabınızın kullanıcı adı ve şifresini giriyorsunuz.
last.fm
Henüz bir hesabınız yoksa veya şifrenizi unuttuysanız alttaki linkleri kullanarak üye olabilir ya da şifrenizin hatırlatılmasını sağlayabilirsiniz. Programın kurulumu ve Web sitesi tamamen Türkçe olduğu için bu işlemleri gerçekleştirmek son derece kolay.

Kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra program bilgisayarınızda yüklü olan müzik oynatma programlarını skroplama için denetleyecektir. Daha sonra bulunan oynatıcılar arasından sizin seçtikleriniz için (Winamp, Media Player, Foobar...) dinlediğiniz şarkıların last.fm profilinize eklenmesini sağlayan bir skroplama eklentisi yükler.

Sihirbaz işlemleri sona erdikten sonra programın çok kullanışlı ve düzenli arayüzü ile karşılaşıyoruz.
last.fm
Arayüz üzerindeki menülere şöyle bir bakalım. Burada yer alan "Profilim" menüsüne tıkladığınızda ekranın sol kısmında sitede oluşturduğunuz profilin anahatları görüntülenir. Bu kısım; "İstasyonlarım" ve "Profilim" olarak ikiye ayrılır. "İstasyonlarım" kısmından müzik zevkinize uygun tavsiyelerin yer aldığı bir listeyi aynı radyo dinler gibi dinleyebilir, kendi radyo istasyonunuzu oluşturabilir, sadece sevdiğiniz parçaları veya isterseniz müzik zevki sizinki ile uyuşan kullanıcıların radyo istasyonlarını dinleyebilirsiniz.

Profilim kısmında ise "Son çalınanlar", "Son sevdiklerim", "Son engellediklerim", "Etiketlerim", "Arkadaşlarım", "Komşularım" ve "Geçmiş" seçeneklerini görüyoruz.

Program ile müzik dinlemeye başlamak çok kolay. Sağ kısımdaki seçenekten sanatçı veya etiket yazıp "Çal" dediğinizde program hemen last.fm vertiabanına bağlanıyor ve girdiğiniz etiket veya sanatçı ismi ile eşleşen müziklere erişiyorsunuz. Burada etiketlerden kasıt müzik türleri. Mesela etiket kısmına "jazz" girerseniz caz müzik olarak etiketlenmiş sanatçıları dinlemeye başlarsınız. Eğer bir sanatçı girerseniz o sanatçının ve tarz olarak ona benzer diğer sanatçıların müziklerini dinlersiniz. Tabii her türlü etiket de burada geçerli mesela etiket bölümüne "Aşk" yazarsanız aşk olarak etiketlenmiş şarkıları dinlersiniz.
last.fm
Müzik dinlerken programın üst menüsünden dinlediğiniz parçayı arkadaşlarınızla paylaşabilir, o müzik parçası için kişisel etiketinizi belirleyebilir, kişisel müzik listenize veya sevilenler listenize ekleyebilir, bir daha bu şarkının karşınıza çıkmasını istemiyorsanız o şarkıyı engelleyebilir, oynatımı durdurabilir ve şarkıyı atlayabilirsiniz.

Programın bilgi ekranında ise çalan sanatçı hakkında ayrıntılı bilgi, albüm kapağı, biyografi, benzer sanatçılar ve albüm satın alım linkleri mevcut. Can sıkıcı tek bir yanı ise tıkladığımız her linkte last.fm sitesine yönlendirilmemiz. Programın tümleşik bir tarayıcısı olsa gerçekten tadından yenmez olacak.

Last.fm çok büyük bir sosyal müzik platformu. Oynatıcı sadece site üzerinden müzik dinlemenizi sağlamıyor, site fonksiyonlarının bazılarını da siteye bağlanmadan kullanmanıza aracı oluyor. Üstelik bunu gayet başarılı bir biçimde gerçekleştiriyor. Last.fm'in müzik arşivi tahmin edilemeyecek kadar büyük. Zira Sezen Aksu'dan tutun, Hakan Taşıyan'a, bir Macar elektronik müzik grubu olan Zagar'dan 70'li yıllarda İtalyan B filmlerine müzik yapan Piero Umiliani'ye kadar uzanan geniş müzik arşivlerinde neredeyse yok yok. Dahası bütün bu kişilerin şarkılarını tek tıklama ile dinlemek mümkün.

Özellikle çevrim içi müzik dinlemek, yeni sanatçılar, gruplar, şarkılar keşfetmek, müzik zevki sizinki ile uyuşan insanlarla tanışmak için vazgeçilmez bir Web uygulaması olan last.fm'in bir kullanıcısıysanız Last.fm Player zaten sizin için hazırlanmış bir program. Bilgisayarınızda olmaması, sizin ihmalkârlığınız. Ama bir last.fm kullanıcısı değilseniz, sizi yeni bir dünyaya adım attıracak olan bu uygulamaya ve last.fm sitesine hayran olacağınız kesin.