MoonStar Sözlük: Türkçe Dil KılavuzuEkleyen
guven
Güncelleme Zamanı
03.12.2010

MoonStar MoonStar Sözlük - Türkçe Dil Kılavuzu güncelliğini kaybetse de 13 yıldır rekor kullanım sayılarına ulaşmış Türk yazılım tarihine geçmiş bir program. Basit arayüze ve hızlı işlem yapan bir Türkçe/İngilizce - İngilizce/Türkçe Sözlüğe sahip bir program.

MoonStar Sözlük - Türkçe Dil Kılavuz tam 13 yıldır neredeyse tüm Türk bilgisayar kullanıcılarının sistemlerine girmiş bir yazılım. 1980'li yılların sonunda, bilgisayarların daha birkaç banka ve devlet kurumunda kullanıldığı bir ortamda, Müjdat Özalp Moonstar yazılım şirketini kurdu. O yıllarda grafik arayüze sahip bir Windows bile yoktu herkes Dos ya da Mac kullanıyordu dersem sanırım Müjdat Özalp'in idealistliğini anlayabilirsiniz. Özalp ilk olarak MoonStar isimli Türkçe arayüze sahip bir kelime işlemcisi geliştirdi ve o yıllarda revaçta olan WordStar'a bir alternatif sundu. Sonraları büyük şirketlere fabrikalara özel yazılımlar geliştirdi ve 1995 yılına geldiğimizde MoonStar Türkçe Dil Kılavuzunu duyurdu. MoonStar Türkçe Dil Kılavuzu içerdiği Türkçe/İngilizce - İngilizce/Türkçe Sözlük, Türkçe Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü, İngilizce/Türkçe Adam Asmaca Kelime Oyunu ve En önemlisi Türkçe Denetimi yapan yerleşik kelime işlemcisiyle ilkleri barındıran yenilikçi bir programdı. Yazılımın yayınlanışından tam 13 yıl sonra 2008 yılına geldiğimizde dahi binlerce belki yüz binlerce bilgisayarda hala MTU Sözlük kısaltmasıyla tanınan MoonStar Türkçe Dil Kılavuzu kullanılıyor. MoonStar'ın ne kadar yenilikçi ve idealist bir yazılım olduğunu sözlüklerini bir yana bırakırsak başka bir Türkçe Eş Anlamlılar sözlüğü(Thesaurus) yazılımının hala geliştirilemedi. Ve ne yazık ki bu yenilikçi yazılımcıyı beklide daha pek çok Türkçe program geliştirecekken 1997 yılında bir Trafik kazasında kaybettik.

MoonStar Sözlük: Türkçe Dil Kılavuzu

Moonstar'ın detaylarına geçmeden önce programı denemek isterseniz aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Moonstar Türkçe - İngilizce Sölük indir

Kesin bir istatistik veremesek de MoonStar için gelmiş geçmiş en çok yüklenen Türkçe yazılım diyebiliriz sanırım. Günümüz alternatiflerden Babylon kadar kapsamlı ve esnek bir yapıya sahip olmasa da yazılımın Türkçe/İngilizce - İngilizce/Türkçe Sözlüğü küçük boyutları, kullanılabilirliği yüksek basit arayüzü ve hızlı işlem yapması sebebiyle hala yaygın olarak kullanılmakta. Özellikle "Leb demeden Türkçe ve Leb demeden İngilizce" işlevi sözcüklerin yazılışlarında sorun yaşayan yeni İngilizce öğrenenler için çok faydalı bir özellik. Bu işlev sayesinde anlamını bilmediğiniz kelimenin ilk harflerini sözlüğe girdinizde o harflerle başlayan yazmanız muhtemel tüm kelimeler sözcük metin kutusunda listelenir.

MoonStar "Tükçe Eş Anlamlılar" sözlüğünün üzerine hala başka bir sözlük yapılmış değil. Bu sözlükte girdiğiniz Türkçe kelimenin anlamı ve eş anlamlıları listelenmektedir. Yurt dışında hem djital hem de basılı olarak oldukça sık kullanılan Eş Anlamlılar sözlükleri ve daha kapsamlı Thesaurus'lar; Türkiye'de birkaç basılı kaynak dışında, dijital ortamda ne yazık ihmal edilmiş durumda.

MoonStar Sözlük: Türkçe Dil Kılavuzu

Ödev/Makale/Deneme/Kompozisyon yazanlar için oldukça faydalı bir özellik olan Türkçe Eş Anlamlılar sözlüğünün başka bir işlevi de bir kök sözcük girdiğinizde size o sözcükten türeyen tüm kelimeleri listeleyebilmesidir.

MoonStar'ın yazılım penceresini, programın başlık çubuğuna sağ tıklayarak açılan menüden "Sadece Sözlükler"i tıklayarak küçültebilirsiniz. Böylece Word gibi bir kelime işlemcinde çalışırken MoonStar fazla yer kaplamadan bir köşede açık konumda kullanıma hazır bir şekilde durabilir.

MoonStar Sözlük: Türkçe Dil Kılavuzu

Adam Asma oyununda amaç programın sorduğu Türkçe sözcüğü bularak adamı asılmaktan kurtarmaktır.Oyun "Başla" butonuna basılarak başlatılır. Seçilen harf sözcük içinde varsa sözcük içine yerleştirilecek, yoksa puanınız yarıya düşecek ve adamın her hata da kol bacak gibi parçaları çizilerek asılmaya doğru ilerleyecektir. Puanınız bittiğinde oyunu kaybetmiş olursunuz ve adam asılır. Puanınız bitmeden sözcüğü tamamlar iseniz, oyunu o andaki puan ile kazanmış olursunuz ve adam asılmaktan kurtulur.

Türkçe denetim editörü adı üzerinde olduğu gibi Türkçe metin girişi yapabileceğiniz bir editördür. İşleme girdiğinizde başka bir program tarafından panoya kopyalanmış bir metin var ise, bu metin karşınıza gelir. Panoya kopyalanmış bir metin olmaması durumunda, editör ekranı karşınıza boş olarak gelecektir. Bu durumda direkt bilgi girişi yapabilir veya dosya menüsü yardımı ile herhangi bir dosyayı editör ekranına yükleyebilirsiniz. Editörde bulunan metin üzerinde değişik yapabilir, Türkçe yazım denetimden geçirebilirsiniz. İşlem çıkışında editörde bulunan metin panoya otomatik olarak kopyalanacaktır. Dolayısı ile bu metni başka bir programda kullanabilirsiniz.

MoonStar Sözlük: Türkçe Dil Kılavuzu

MoonStar MoonStar Sözlük - Türkçe Dil Kılavuzu güncelliğini kaybetse de 13 yıldır rekor kullanım sayılarına ulaşmış Türk yazılım tarihine geçmiş bir program. Basit arayüze ve hızlı işlem yapan bir Türkçe/İngilizce - İngilizce/Türkçe Sözlüğe ihtiyacınız varsa bu yazılımı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.