Windows 8'in Planları Mercek AltındaEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
29.06.2010

Windows 8'in sızan planları yeni Windows'un yol haritasını gösteriyor.

Windows 8 in planları mercek altındaWindows 8 internete nasıl sızdı?

Windows 8 ile ilgili bilgilerin internete sızması büyük bir heyecan yarattı. Microsoft resmi olarak bilginin kim tarafından sızdırıldığını araştıra dursun Franchisco Martin'in blogunun Windows 8'i gün ışığına çıkaran ilk kaynaklardan biri olduğu anlaşıldı. Martin'in Microsoft'a ait olan spaces.live.com'da bulunan blogu şu an için engellenmiş durumda. Sızan resimlerin izi sürüldüğünde en derinde win7vista sitesi bulunuyor.
Dokümanların orijinali XPS dosyalarıyken üzerilerindeki filigranların (watermark) kaldırılması amacıyla PDF'e dönüştürülmüş. Ancak win7vista bir hata yapmış. Sızan bilgiyi postalayan "DanielRemins" filigranları kaldırmak için çok uğraştığını söylüyor ama bir dosyayı kaçırmış ki o dosyanın üzerinde Derek Googde'nin e-posta adresi bulunuyor.

Windows 8 in planları mercek altında

Görünen o ki dosyaları sızdıran ya da sızmasına vesile olan kişi Derek Goode. Ya Googde'nin arkasından işler çeviren bir çalışma arkadaşı var ya da tam tersi... Sonuçta Microsoft sızıntının kaynağı için devriye gezmeye başladı yani internette Windows 8 ile ilgili postalar ortadan kaybolmaya başlarsa şaşırmayın.

Windows 8 planları pek çok ilginç detay sunuyor
Windows 8'in planlarının sızması ve bu planların gerçek olduğunun anlaşılması üzerine herkes sızın bilgileri mercek altına aldı. Sızan bilgilerde hedef müşteri kitlesi, Windows 8 geliştirici pazarı, ürün döngüsü vb. pek çok bilgi bulunuyor. Gelin şimdi Microsoft Windows'un geleceğine bir göz atalım.

Windows, Apple'ın başarısını inceliyor
Sunumlar açıkça gösteriyor ki Microsoft, Windows 8'i planlarken Apple'ın başarısını da göz önüne alıyor ve Apple'ı analiz ediyor. Aşağıdaki sunum sayfasında Apple'ın nasıl başardığının nedenleri sıralanıyor. Apple markasının yüksek kalitesi ve basitliği ile bilindiği söyleniyor. Ux diye adlandırılan bir ürünün insanların ürünün değerini anlaması için tasarlandığı, anlaşılan değerin de üründen tatmin olmayı ve markaya sadakati beslediği açıklanıyor. Microsoft insanların böyle ürünlere para verdiği sonucuna varıyor.

Windows 8 in planları mercek altında

Windows 8 için prototip bilgisayar
Microsft, Apple markasını analiz etmekle kalmamış, Apple gibi tüketicilere kendi makinesini sunmayı planlarına dahil etmiş. Mac prototipine benzeyen makinenin ekranında Windows 7 betanın duvar kağıdı (ortasında balık olan) bulunuyor. Yani bu aygıt Windows 7'nin planla aşamasından olup Windows 8'in planlarına dahil edilmiş olabilir.

Windows 8 in planları mercek altında

Windows 8 in planları mercek altında

Windows 8 ürün döngüsü
Sıradaki tablo çok fazla bir şey anlatmıyor ama Microsoft'un Windows 8'in ürün döngüsünü nasıl 3 ayırdığını gösteriyor.
Planlama (yapının iskeletinden vizyona): Büyük resmi düşünme, temalar ve senaryolar ve gelecekteki tanımlanma listesi
Geliştirme (vizyondan betaya): Özellikleri tasarlama ve kurma, raf ürünlerini rafine etme, değer önerisi ve kodun paylaşılması
Hazırlık (betadan GA+90'a): Özellikleri tamamlama ve hata ayıklama, hazır olma kriterlerini belirleme ve bunları takip etme ve harika bir DELL + Windows deneyimi yaratmaya odaklanma
Bu slaytlar anlaşılıyor ki HP'den Derek Goode'ye sunulduktan sonra sızmış. Bu yüzden planlardaki metinlerin çoğunluğu HP'ye yönelik. Ancak bu slaytta Dell'den bahsedilmesi ilginç.

Windows 8 in planları mercek altında

Windows 8 kimliği evrim geçiriyor
Kullanıcıların Windows 8'e erişimiyle ilgili dikkate değer bir çalışma olduğu görülüyor. Prototiplerden birinde yüz tanıma teknolojisinden bahsediliyor: Bilgisayarınızın karşısına oturuyorsunuz, webcam yüzünüzü tanıyor ve bu şekilde Windows'u açabiliyorsunuz. Microsoft 2010'de kamera entegrasyonunun yaygın bir şekilde kullanılacağını düşünüyor.

Windows 8 in planları mercek altında

Aşağıdaki slaytta da Windows 8'de kullanıcı hesapların Windows'a bireysel erişim için ana yöntem olacağı, çabuk kullanıcı değiştirmeye odaklanıldığı ve en önemlisi Windows hesaplarının sanal bir ortama bağlı olabileceği; kullanıcıya özel ayarların farklı PC ve ve aygıtlarda kullanılabileceği , PC'lerin kullanıcı adına web sitelerine giriş yapabileceği anlatılıyor.

Windows 8 in planları mercek altında

Windows 8'e şekil veren trendler
Windows 8'in planlamasına laptop, netbook, tablet bilgisayar gibi formlar; yazılım, hizmet vb. arasındaki bağlantılar, şirket ve kişisel kullanım dünyaları en önemli etkiler olarak gözüküyor.

Windows 8 in planları mercek altında

Windows 8'in hedefindeki tüketiciler
Aşağıdaki slayttaki gözüktüğü üzere Windows 8, ilgililer (teknoloji ile yakından ilgili, teknolojiye ciddi zaman ve para ayıran kesim) ve ana akım tüketicilere (işlerini bilgisayarla göre, normal kullanıcılar) odaklanıyor.

Windows 8 in planları mercek altında

Windows 8 geliştirici pazarı
Microsoft'un geliştiricileri de hedeflemesi kaçınılmaz. Windows 8'in yazılım geliştirmeyi hobi olarak yapanlardan profesyonellere kadar çeşitli geliştirici gruplarına hitap etmesi isteniyor.

Windows 8 in planları mercek altında

Farklılaşma hedefleri
Microsoft, Windows 8'in tablet, laptop ve "hepsi bir arada" olmak üzere üç formda boy göstermesine odaklanıyor. Kişiselleştirilebilen alanlar olarak uygulamalar, araçlar, multimedya, yardım ve destek, kullanıcı arayüzü ve temalar planlanmış. Microsoft tabletleri ana odak noktası olarak görüyor ki bu da Windows temelli tabletlerle eninde sonunda tanışacağımız anlamına geliyor.
Bu konularla ilgili slaytlara (Görsel 12 - 21) galeriden ulaşabilirsiniz.

Windows 8 enerji yönetimi ve hızlı başlama stratejisi
Microsoft Windows 8'in enerji tüketimini de oldukça ciddiye alıyor. En dikkat çekici nokta "Oturumu Kapat" ile "Uyku" modlarının birleştirilmesi. Bu yöntem bilgisayarın normal açılıp kapanması gibi gözükecek anlaşılan ama çok daha hızlısı olacak. Enerji tüketimiyle ilgili slaytlara da (Görsel 22 - 32) galeriden ulaşabilirsiniz.

Windows 8 yardım ve destek
Yardım ve Destek Windows 7'nin önemli bir parçası olacaktı ama vazgeçildi. Görünen o ki Windows 8'de kullanıcılara ciddi bir destek sunulması tekrar gündemde. Windows 8'de kullanıcıların kendilerine güven duymaları ve bir sorun çıktığında ne yapmaları gerektiğini bilmeleri üzerine odaklanılıyor. Bu konuyla ilgili slaytlara (Görsel 33 - 36) galeriden ulaşabilirsiniz.

Windows 8 yeni reset tuşu
Windows 8'de reset tuşu için yeni bir işlev planlanıyor. Bu işlev kullanıcının kişisel dosyaları, ayarları vb. korunurken Windows'un yeniden yüklenmesini gerçekleştiriyor. Böylece kullanıcının yedekleme yapmasına gerek kalmayacak. Bu işlevin kullanılabileceği bir senaryo slaytlarla anlatılmış:

1- Jon Windows 8'in iyi çalışmadığını ve bir sorun fark eder ama ne yapacağını bilemez. Reset tuşuna basarak makineyi yeniden başlatmayı seçer.

2 - Jon bu tercihi belgelerinin güvenliğinden emin olarak gerçekleştirir çünkü Windows 8 belgelerini, ayarlarını koruyacaktır.

Windows 8 in Planları Mercek Altında

3- Windows 8 otomatik olarak dosyaları ve kişisel ayarlı alır ve kullanıcı hesaplarını taşır.

Windows 8 in Planları Mercek Altında

4- Windows standart kuruluma döner ve yeniden başlar.

5- Windows yeniden başladıktan sonra Jon Uygulama Marketine gidip önceden satın aldığı uygulamaları tekrar yükleyebilir ve Uygulama marketi haricinde yüklediği programların bir listesini görebilir.

Windows 8 in Planları Mercek Altında

Internet Explorer 9
Microsoft'un merakla beklenen internet tarayıcısı Internet Explorer 9 ile ilgili pek bilinmedik bir şey yok. Bir tek beta testlerinin Ağustos 2010'da başlayacağı yazıyor.

Windows 8 in Planları Mercek Altında

Windows 8, bizi Windows Store ve Microsof APP store ile tanıştıracak
Microsoft Windows'a yönelik bir online alışveriş uygulamasının / sitesinin ipuçlarını zaten vermişti. Sızan planda bu hizmetin Windows 8 ile sunulacağı anlatılıyor. Windows ve belki Windows Phone, Zune HD vb. için buradan uygulama satın alınabilecek. Microsoft bu proje için sağlam bir altyapıya sahip ve slaytlarda müşteri, geliştirici ve ortakların bu hizmetten edinecekleri detaylı bir şekilde açıklanmış. Müşteriler için Microsoft Windows Store sonuçlarını Bing ile entegre etmeyi planlıyor. Geliştiriciler de istedikleri her ölçümü takip edebilecekler.

Sonuç olarak Microsoft, Windows Store'un başarı formülünü de şu şekilde tanımlıyor: "Tüketicilerin istedikleri uygulamaları alabilecekleri, kullanırken kendilerinden emin olabildikleri ve her türlü Windows 8 aygıtında kullanabilecekleri bir hizmet."
Son konu olan Windows Store'la ilgili slyatlara (Görsel 41 - 59) galeriden ulaşabilirsiniz.