Alternatif PDF Programı Foxit Reader 4Ekleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
09.07.2010

Foxit Reader incelemesinde Adobe Reader'a alternatif bu ücretsiz ve sistem dostu PDF programını mercek altına aldık

Alternatif PDF Programı Foxit Reader

Kurulum: [star 2.5]
Özellikler: [star 4]
Kullanım Kolaylığı: [star 4]
Performans
[star 4]
Sonuç: [star 3,5]

Artıları: Güvenli PDF okuma, sekmeli PDF görüntüleme, PDF'ten görüntü alma, az bellek kullanımı
Eksileri: Kurulum sırasında Ask.com reklamı ve Foxit araç çubuğunu yüklemeye yönlendirmesi, PDF yaratma özelliğinin eksikliği, Foxit REader 4 sürümü için Türkçe desteğinin olmaması


Adobe Reader hemen herkesin kullandığı PDF programı ve kullanıcıların çoğu Adobe Reader'ı sadece PDF dosyalarını açabilmek için kullanıyor. Abode Reader'a alternatif Foxit Reader hem sistem belleğinden daha az kullanıyor hem de gayet kullanışlı işlevlere sahip. Foxit Reader'ı denemek için aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Foxit Reader indir

Kurulum
Foxit Reader'ın kurulumunda standart lisans anlaşmasının kabulünden sonra Ask.com'un reklamı geliyor. Ask.com'u varsayılan arama motorunuz ve de açılış sayfanız yapmak istemiyorsanız onay kutularındaki onayları kaldırmanız gerekiyor. Ek olarak Ask.com sponsorlu Foxit araç çubuğunu da yüklemek istemiyorsanız "Decline"a tıklayarak devam etmeniz gerekiyor. "I Accept" ile devam ederseniz internet tarayıcılarınıza Foxit araç çubuğu yüklenecektir. Programı kaldırdığınızda da bu araç çubuğu da bilgisayardan kaldırılmıyor. Bunun için internet tarayıcınızın eklentiler bölümüne girip devre dışı bırakmanız ve Windows'un "Program ekle kaldır" kısmından girip kaldırmanız gerekiyor.

Alternatif PDF Programı Foxit Reader

Kurulumun varsayılan (default) ve kişiye özel (custom) olmak üzere iki bölümü bulunuyor.

Alternatif PDF Programı Foxit Reader

Her iki seçenekte de karşınıza güvenli okuma modu seçeneği geliyor. Bu mod içinde bilgisayarınız ve sanal güvenliğiniz için tehlike yaratabilecek linkler, yazılımlar barındıran zararlı PDF dosyalarına karşı önlem olarak sunuluyor. Bu yüzden Trust Manager'ın onayını kaldırmamakta fayda var.

Alternatif PDF Programı Foxit Reader

Default seçeneğini seçerseniz Foxit Reader, Firefox eklentisi ve kısayol simgeleri ile tüm kullanıcılar için Windows'un bulunduğu yerel diske kuruluyor.

Alternatif PDF Programı Foxit Reader

Custom seçeneğinde ise programın yükleneceği yeri, beraberindeki ekleri ve kısayolları ayarlatabilirsiniz.

Alternatif PDF Programı Foxit Reader

Kurulum sonunda gene kullanıcıya Birkaç seçenek bulunuyor. "Run Foxit Reader" ile kurulum direkt Run Foxit'i çalıştırabilir; "Make it your default PDF reader" ile Foxit'i varsayılan PDF programı yapabilir; Create desktop, quick launch and start menu icon to eBay" ile eBay sitesi için masaüstünüze, başlangıç menüsüne kısayol ekleyebilirsiniz.

Alternatif PDF Programı Foxit Reader

Özellikler
Foxit Reader PDF dosyalarını hızlı bir şekilde açmak, belge içinde arama yapmak, metin seçme, çıktı alma vb. gibi temel özellikler yanında neden Adobe Reader'a karşılık değerli bir alternatif olduğunu gösteren işlevleri de bulunuyor. Foxit Reader'ın kullanışlı özelliklerinden biri ayrı PDF dosyalarını aynı pencerede sekmeli olarak görüntüleyebilmek. Bu şekilde PDF dosyalarını üzerinde çalışmak ve karşılaştırma yapmak oldukça kolaylaşıyor.

Alternatif PDF Programı Foxit Reader

Slayt göterilerine benzetebileceğimiz Autoscroll ile PDF'in otomatik olarak akmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde Autoscroll'a basıp arkanıza yaslanarak PDF belgesini okuyabilirsiniz.

Alternatif PDF Programı Foxit Reader 4

Yeni "Text View" seçeneği sadece belgedeki yazıları görmenize olanak sağlıyor. Resimleri kapatıp, sadece yazıları görmek; yalnız metin üzerinde çalışacaksanız oldukça yardımcı oluyor.

Alternatif PDF Programı Foxit Reader 4

Foxit Reader'da kelime ya da cümleleri seçip hemen seçimin yanında çıkan büyüteç ikonuna basarak kelimeyi direkt olarak Ask.com arama motorunda aratabiliyorsunuz.

Alternatif PDF Programı Foxit Reader 4

Diğer bir kullanışlı özellik de Windows 7'nin ekran görüntü aracı gibi PDF belgesinde seçtiğiniz alanı resim olarak panoya kopyalayabilmeniz. Yani belgede istediğiniz alanı seçip herhangi bir resim programının içindeki tuvale yapıştırıp kaydedebilir ya da resim desteği olan bir yazı belgesine yapıştırabilirsiniz.

Alternatif PDF Programı Foxit Reader 4

Foxit Reader kullanışlı işleve sahip olsa da bazı kritik özelliklerden yoksun. Örneği Foxit Reader ile PDF yaratamıyorsunuz, sadece PDF'leri açabiliyorsunuz. Bu eksikliği de ücretsiz olmasına vermek gerekiyor sanırız.

Kullanım Kolaylığı
Foxit Reader'ın kullanıcı arayüzü (UI) standart bir görünümü sahip. Dosya, edit, görünüm, araçlar vb. menüleri en üstte bulunuyor. Bu menülerin altında kolay erişim için E-posta, zoom, text view, sayfa geçme, arama gibi en çok kullanılan işlevlerin simgeleri yerleştirilmiş. Sol bölümde isteğe bağlı olarak açabileceğiniz sayfa, katman ve favori işlevleri bulunuyor. Eğer PDF programı olarak Adobe Reader'ı kullanıyorsanız Foxit Reader'a da kolaylıkla alışabilirsiniz.

Performans
Gün içinde test ettiğimiz Foxit Reader'ın performansı değişken. Çoğunlukla PDF dosylarını oldukça hızlı bir şekilde açıyor ve rahatça sayfaları geçebiliyorsunuz. Ancak bazen ağırlaşıp cevap vermediği olabiliyor. Foxit Reader, Adobe Reader'a göre sistem kaynağından daha az kullandığı için de çok kuvvetli olmayan makineler için iyi bir alternatif.

Sonuç
Foxit Reader, sistem dostu olması, sekmeli PDF görüntüleme, PDF'ten görüntü alma, Text View gibi özellikleri ile Adobe Reader için iyi bir alternatif. Eğer PDF yaratmaya veya PDF üzerinde profesyonel işlemler yapmaya ihtiyacınız yoksa sadece PDF dosyalarını açmak için Foxit Reader hafif, ücretsiz bir PDF programı.