Daemon Tools Lite 4.35 İncelemesiEkleyen
recep.ust
Güncelleme Zamanı
15.07.2015

Daemon Tools Lite, uzun süredir Sanal CD/DVD sürücü yazılımları arasında en çok tercih edilen programlardan birisi. Yeni özellikleriyle birinci olmaya aday gözüküyor.

Daemon Tools Lite 4.35 İncelemesi

Kurulum: [star 3.5]
Özellikler: [star 3]
Kullanım Kolaylığı: [star 4]
Performans
[star 3]
Sonuç: [star 3.5]


Artıları: Türkçe dil desteği, basit arayüz, kullanım kolaylığı, düşük sistem kullanımı
Eksileri: Çeviri hataları, kalıp oluşturma menüsüne dolaylı erişim


Daemon Tools Lite; ISO, BIN , NRG gibi CD/DVD kalıp (image) dosyalarını CD/DVD'ye yazdırmadan kullanabilmenizi sağlayan bir Sanal CD/DVD sürücü programıdır.

Daemon Tools Lite İndir

Kurulum

Daemon Tools Lite, kolay bir kuruluma sahip. Program kurulumunda ilk olarak Dil Seçimi penceresi geliyor, bu pencerede Türkçe'nin de aralarında bulunduğu toplam 37 dil desteği var.Dil seçiminden sonra Bileşen Seçimi penceresi geliyor, bu pencerede DAEMON Tools Lite çekirdek dosyaları ve SPTD 1.62 dosyaları programın kurulumu için gerekli olan bileşenler, diğerleri ise isteğe bağlı. Bu adımdan sonra kurulum kısa süre içerisinde tamamlanıyor.

Daemon Tools Lite 4.35 İncelemesi

Özellikler

Daemon Tools Lite'ın ana ekranı Kalıp Dosyaları Rehberi ve Sanal CD/DVD sürücülerin bulunduğu iki kısımdan oluşuyor. Kalıp Dosyaları Rehberi (Image Catalog) alanına sık kullandığınız kalıp dosyalarını sağ tuş menüsünde yer alan "Dosya Ekle" komutu ile ekleyebiliyorsunuz. Daha sonra eklediğiniz bu dosyaları çift tıklayarak sanal CD/DVD sürücüye hızlıca bağlayabiliyorsunuz.

Daemon Tools Lite 4.35 İncelemesi

Daemon Tools Lite'da birden fazla sanal CD/DVD sürücü oluşturmak oldukça basit. Alt kısımda bulunan Sanal CD/DVD sürücüler alanında sağ tıklayarak Add SCSI Virtual Drive diyerek 4 taneye kadar sanal CD/DVD sürücü oluşturabilirsiniz.

Daemon Tools Lite 4.35 İncelemesi

Eğer oluşturduğunuz sanal CD/DVD sürücüyü silmek isterseniz üzerinde sağ tıklayıp Sürücüyü Sil demek yeterli.

Daemon Tools Lite 4.35 İncelemesi

Deamon Tools Lite, bir tür CD/DVD simülasyonu yaptığı için gerçek CD/DVD sürücünün kapağını açan "Çıkart" işlevi için "Kapağı Aç" adında bir komut eklemiş. Bu sayede kullanmadığınız kalıp dosyasını sanal sürücüden ayırabiliyorsunuz.

Daemon Tools Lite 4.35 İncelemesi

Daemon Tools Lite'ın önemli özelliklerinden biri de CD ve DVD'lerden kalıp dosyası oluşturabilmesi. Fakat bu özellik biraz gizlenmiş durumda. Kalıp dosyası oluşturmak için Sistem Tepsisi üzerindeki Daemon Tools Lite simgesi üzerinde sağ tıklayıp Disc Imaging menüsüne girmek gerekiyor.

Daemon Tools Lite 4.35 İncelemesi

Genellikle ücretli programlarda bulunan kalıp dosyasını şifreleme özelliği de bulunuyor.

Kullanım

Daemon Tools Lite, basit bir arayüze sahip olmakla birlikte tüm araçlara tek bir pencereden erişim ile büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca daha önceki sürümlerini kullanmış olanlar için Sistem Tepsisi (System Tray) üzerinden de aynı ayarların yapılabildiğini belirtmemizde fayda var.

Daemon Tools Lite 4.35 İncelemesi

Performans

Daemon Tools Lite bekleme durumunda 4 MB civarında bellek (RAM) harcıyor. Kalıp dosyasını bağlayıp aktif kullandığında ise bellek kullanımı 7 MB seviyesine yükseliyor. Daemon Tools Lite üzerinden kullandığınız bir sanal CD/DVD sürücü, fiziksel CD/DVD sürücüden yaklaşık 4-5 kat daha hızlı çalışıyor. Böyle bir hız farkı için 7MB bellek kullanımı önemsenmeyecek kadar az.

Daemon Tools Lite 4.35 İncelemesi

Sonuç

Kalıp dosyası oluşturma işlevini gizlemesi ve bazı menülerde İngilizce yazıların bulunması olumsuz izlenim oluştururken, basit arayüzü, düşük sistem kullanımı, faydalı özellikleri ve ücretsiz olması nedeniyle Daemon Tools Lite övgüyü hakeden bir program. Daha gelişmiş özellikler için Daemon Tools Pro adında ücretli bir sürümü olduğunu da hatırlatmakta fayda var.