Microsoft Office 2010- İncelemeEkleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
18.03.2010

Microsoft Office 2010'un detayları Beta'sında saklı.

2010 yılının ikinci yarısında piyasaya sürülmesi beklenen Microsoft Office 2010, beta sürümünden anlaşıldığı kadarıyla kullanıcıları Office 2007'ye oranla daha fazla tatmin edecek özelliklere sahip olacak.

Microsoft Office 2010 Programları

Microsoft'un kullanıcılara Office 2010 paketi için vaad ettiklerini beta sürümde gördüklerimizle karşılaştırdığımızda şirketin hedeflediği yapıyı oluşturabildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki Microsoft, Office 2010 resmi web sitesinde duyuracak kadar iddialı olduğu yenilikler içinde kullanıcıya neler vaad ediyor?

Öncelikle Office 2010 ile birlikte tanışacağımız yenilikleri 10 madde halinde özetleyen şirketin hedeflerine ve ardındansa bu hedeflerin ne kadar yakalanmış olduğuna birlikte bakalım:

1- Office 2010 aktarılmak istenen bilgiyi veya fikri daha kolay anlatmayı sağlayacak görsel araçlar sunmak amacında

2- Paylaşımlı Çalışma: Microsoft Word 2010, Microsoft PowerPoint 2010, Microsoft Excel web uygulamalarına ve Microsoft OneNote'a getirilen yeni yorumla aynı ortamda bulunmayan kullanıcılar dahi birbirleriyle etkileşimli olarak çalışabilecekler.

3- Mekandan bağımsız kullanım: Office 2010 ile internetin veya mobil telefonun bulunduğu her yerden çalışmak mümkün hale geliyor. Bunu sağlayacak Microsoft yenilikleri ise; Microsoft Office Web Apps (web uygulamaları) ve Microsoft Office Mobile 2010

4- Excel 2010'a eklenen Sparklines, PivotTable vb. yeni özelliklerle tablolar hazırlamak ve mevcut tabloları analiz etmek kolaylaşıyor. Excel hücrelerinin kullanımındaa görselliği önplana çıkaran yeni yapı tablo hazırlamaya daha az tabloyu analiz etmeye ise daha fazla zaman ayırabilmeyi sağlayacak.

5- Sunumlara video gömme: PowerPoint 2010 ile sunumlara video eklemek kolay bir işlem haline gelirken videoyu sadece yerleştirmek değil üzerinde çeşitli düzenlemeler yapmak da mümkün hale geliyor.

6- Yığın e-postaları düzenlemek ve yeni e- postalar yaratmak da Office 2010 ile gelen hızlı düzenleme adımları sayesinde kolaylaşıyor.

7- OneNote 2010 tüm yazı, resim, video ve ses dosyalarını tek bir depoda muhafaza etme imkanı sunuyor. Bu sayede tüm bu sayılan dosya türlerini düzenlemek ve gerektiğinde bunlara ulaşmak kısa zaman içinde gerçekleştirilebiliyor.

8- Karşı tarafta PowerPoint uygulaması bulunmasa bile slayt gösterilerini görebilmesine imkan veren Broadcast Slide Show özelliği yine Office 2010'un sağladığı gelişmiş özelliklerden birisi olacak.

9- Standart dosya görünümü yerine gelebilen Microsoft Office Backstage görünümü: Bu özellik dosyaları kaydetmeyi, paylaşmayı, çıktısını almayı, yayınlamayı sadece bir kaç tık ile yapmayı mümkün hale getiriyor.

10- Office 2010: Bilgisayarlar yanında akıllı telefonla ve web tarayıcıları üzerinden çalışma ortamlarına giriş yapmayı ve ulaşılan bilgiye müdahale edebilmeyi sağlıyor.

Microsoft'un yukardaki vaadler listesinden şunu anlıyoruz ki; yeni Office'in amacı kullanıcıya özellikle internetle ve mobil cihazlarla ile tam uyumlu bir çalışma paketi sunmak.

Microsoft Office 2010 Özellikler

Ortak Çalışma Alanı

Office 2010'un bizim en çok hoşumuza giden özelliği Google Docs'e benzeyen paylaşımlı çalışma ortamı sağlaması oldu. Bugüne kadarki Office sürümlerinde açık durumdaki bir doküman yerel olarak ve sadece ikinci bir kişiyle paylaşılıp düzenlenebiliyordu. Office 2010 ise aynı anda aynı dosya üzerinde çok sayıda kullanıcının değişiklik yapmasına ve değişikleri kaydetmesine imkan veriyor. Yapılan değişiklik anlık olarak tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebiliyor. Tabi bu paylaşımlı çalışma ortamının Google Docs tarafından tüm kullanıcılara ücretsiz sunulan bir hizmet olduğunu düşünmeden edemiyoruz.

Geliştirilmiş Ribbon Menu

Microsoft Office 2010- Word ribbon menu

Office 2007 ile tanıştığımız kullanıcı dostu Ribbon menü Office 2010'da görsel özellikleri geliştirilmiş ve yeni bir ekran görüntüsü alma aracı eklenmiş olarak karşımızda. Ribbona eklenen yeni ekran görüntüsü alma aracı alınan görüntüyü otomatik olarak belgenin içine gömebiliyor ve kullanıcı aldığı ekran görüntüsü üzerinde değişikliklere gidebiliyor. Ribbonun yeni yapısı başta Word olmak üzere tüm Office bileşenlerinin kullanımına kolaylık katıyor. Yine Word ve diğer bileşenlere daha zengin arkaplan resimleri ile SmartArt kategorileri eklenmiş.

Otomatik Resim Sıkıştırma

Microsoft Office 2010- Resim sıkıştırma

Word , Excel , Powerpoint, Outlook ve içine resim eklediğiniz diğer Office uygulamalarında da kullanabileceğiniz bu özellik sadece resimlerin boyutunu azaltmakla kalmıyor , resimlerin kırptığınız kısımlarını da resimden atarak daha fazla boyut tasarrufu kazandırıyor. Üstelik bu özelliği isterseniz belgenizdeki tek bir resme , isterseniz tümüne aynı anda uygulayabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken resimler sıkıştırılırken yakalanmasını istediğiniz piksel yoğunluğunu (ppi) belirtmek(*Kaynak: officeblogu.com)

Protected View (Korumalı Görünüm)

Microsoft Office 2010- Korumalı mod

Office 2010'un internetle tümleşik çalışabilmesi amacıyla atılan adımlar doğal olarak, kullanıcının üzerinde çalıştığı her çeşit belgenin internetten gelecek tehlikelere maruz kalması ihtimalini doğuruyor. Microsoft internetten gelebilecek olası tehlikeleri önlemek amacıyla Protected View'ı sunuyor.

Office paketinde yer alan tüm programlarda bulunan bu korumalı mod; kullanıcı internetten her dosya indirdiğinde otomatik olarak devreye giriyor. Belge bu görünümde okunurken kullanıcı izin vermediği sürece dosya üzerinde değişiklik yapılamıyor.

"FW: FW: FW: Bunu herkesle paylaşın!!" PowerPoint 2010 ile Daha Kolay

Microsoft Office 2010- PowerPoint

Powerpoint 2010'a kadar üçüncü şahıslara yollanan PP sunumlarının görüntülenebilmesi için iletiyi alan kişide de PP bulunması gerekiyordu. Powerpoint 2010 ile ise; hazırlanan bir sunum direkt link (hotlink) olarak başkalarıyla paylaşılabilecek. Powerpoint'in bu yeni özelliğinin kullanılabilmesi için tek şeye ihtiyaç var; bir Windows Live hesabı...

Outlook Sosyalleşiyor

Microsoft Office 2010- Outlook

Outlook 2010 kullanıcıları dünyanın önde gelen sosyal paylaşım ortamlarına direkt bağlantı içeriyor. Outlook Social Connector adı verilen geliştirme ile kullanıcılar LinkedIn ve XING gibi profesyonel iş toplulukları yanında Facebook ve Myspace gibi sosyal iletişim ağlarına doğrudan bağlantı kurabilecekler.

Outlook Social Connector'ün şu anki beta sürümü Myspace ve LinkedIn bağlantılarını destekliyor. Bir iş sosyal ağı olan XING bağlantısı ise yıl sonunda piyasaya çıkması beklenen Outlook 2010 ile bilikte sunulacak.

Microsoft Office 2010 Beta İndirmek İçin

Microsoft Office 2010Microsoft geçtiğimiz günlerde 5 Mart tarihinden sonra Office 2007 satın alan kullanıcıların Office 2010 piyasaya çıktığında ücretsiz yükseltme hakkına sahip olacaklarını açıkladı. Office 2010'a ait beta ise halen Microsoft web sitesinden indirilip denenebiliyor.

Beta sürümü indirmek isteyen kullanıcılar iki farklı seçenekle karşılaşacaklar. Bunlardan birincisi ev kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak programlardan oluşan Microsoft Office Home and Business 2010 Beta diğeri ise Office paketindeki tüm programları içeren Microsoft Office Professional Plus 2010 Beta.

Microsoft Office Home and Business 2010 Beta paketini indiren kullanıcılar; Word, Excel, Powerpoint, Outlook ve OneNote programlarının 2010 beta sürümünü deneyebilirler. Diğer pakette ise ek olarak; Access, Publisher, InfoPath, SharePoint Workspace, Outlook with Business Contact Manager ve Communicator uygulamaları bulunuyor.

Son olarak aşağıda Office 2010 için gerekli minumum sistem gereksinimlerini görebilirsiniz. Sistem gereksinimlerinden söz etmişken son bir not olarak; Microsoft, Word 2010'daki daimi yazım denetleme ve dilbilgisi aracının en az 1 GB sistem belleği gerektirdiğini belirtiyor. Daha az RAM söz konusu ise bu özellik etkinleştirilemiyor.

Microsoft Office 2010 Beta Minumun Sistem Gereksinimleri

  • En az 500 MHz işlemci
  • Minumum 256 MB sistem belleği
  • 3 GB boş disk alanı
  • En az 1024 x 768 piksel çözünürlük desteği
  • Windows XP SP3 veya sonrasında çıkan bir Windows işletim sistemi