Orbit Downloader 2.7.3Ekleyen
ozgurs
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Orbit; indirme işlemlerine hız ve düzen getirmeyi amaç edinmiş bir indirme yöneticisidir.

Kurulumu basittir. Kullanıcı sözleşmesini kabul edip yükleme konumunu belirleyin. Sonraki ekranda sizden kurulum sırasında gerçekleşecek bazı görevleri seçmenizi ister. Bunlar masaüstü simgesi oluşturma, hızlı başlat çubuğu simgesi oluşturma, Orbit'in sistem başlangıcında çalışıp çalışmamasını seçme, programı Windows Güvenlik Duvarı harici durumları arasına alma ve son olarak da tarayıcınızın açılış sayfasını Orbit sayfası olarak belirlemedir. Ekranın en altında tarayıcılarla tümleşik hale gelme seçim kutuları yer alır. Hangi tarayıcılar ile tümleşik hale gelebileceğini seçin.
orbit downloader
Daha sonraki ekranda ise size GrabPro teknolojisini etkinleştirmek isteyip istemediğinizi sorar. GrabPro Internet Explorer ile YouTube, iMeem, Pandora, Google, MySpace, MetaCafe, DailyMotion gibi dosya indirme korumalı sitelerden görüntü indirebilmenizi sağlayan bir teknolojidir.
orbit downloader
Yükleme işlemi bittikten sonra program başlıyor ve programın sade ve kullanımı kolay arayüzünü görüyoruz.
orbit downloader
Program hakkında ilk olarak bahsetmek istediğimiz konu programın Türkçe dil desteği. Programı View (Görünüm) menüsündeki Language (Dil) kısmından Türkçe yapabilirsiniz. Arayüz diğer indirme yöneticilerine çok benzer. Üst kısımda yeni Görev ekleme, Başlatma, Duraklatma, Zamanlayıcı, Hata bildirme ve Ayarlar seçenekleriniz görüyoruz. Sol tarafta ise İndirilenler ve Tamamlananlar olarak ikiye ayrılmış bir çubuk görüyoruz. Tamamlanan kısmının altında ise indirilen dosyaları düzenli bir şekilde tutmak için ayrılmış Film, Yazılım, Müzik ve Diğerleri isimli bölümleri görüyoruz. En alt kısımda indirilen dosyalar hakkında ayrıntılı bilgilere erişebileceğimiz bir bilgi bölümü bulunuyor.

Program; HTTP, HTTPS, FTP, MMS ve RTSP gibi protokollerin yanı sıra P2P protokollerini de destekliyor. Programla dosya indirmenin çeşitli yolları var. İlk olarak "Yeni indirme oluştur" deyip bir bağlantı adresi girebilir ve indirme klasörünü belirleyip indirme işleminini başlatabiliriz.
orbit downloader
Yanı sıra, bir Web sitesinde dolaşırken gördüğümüz ve indirmek istediğimiz bir öğe bağlantısına tıklayınca Orbit kendiliğinden o dosyayı indirebiliyor. Site üzerinde sağ tıklayınca gelen menüdeki "Orbit ile indir" (kısayolu X), "Hepsini orbit ile indir" (kısayolu Q) ve görüntü dosyası ise "Orbit ile yakala" seçenekleri ile kolayca indirebiliyoruz.
orbit downloader
Görüntü indirme özelliğine gelince bahsettiğimiz madya sitelerinden korumalı medyaları indirebilme özelliğini denemek istedik. Adı geçen sitelerden Google Video sitesinde yeni izlemiş olduğumuz bir görüntü üzerine geldiğimizde hemen bir "get it" (indir) seçeneği görüntü üzerinde beliriyor. Internet Explorer ile tümleşik hale gelen GrabPro araç çubuğu sayesinde işimiz daha da kolaylaşıyor.
orbit downloader
Araç çubuğu üzerinde yer alan ve aşağıya doğru yeşil bir ok görüntüleyen simgeye tıklayınca gelen ekran üzerinden "İndir" (download) dediğinizde dosya indirilmeye başlıyor. Dosyayı aç (Open file) ve (Open folder) seçeneklerinden ise indirdiğiniz medyayı görüntüleyebilirsiniz. Alt kısımda mavi yazıyla "İndirme tamamlanmadan önce lütfen medya oynatımını durdurmayın" uyarısı bulunuyor.
orbit downloader
Güvenlikten biraz bahsedelim. Orbit programının seçeneklerinden indirilecek dosyalarınızın virüslere karşı taranması için bir antivirüs programı seçebilirsiniz.
orbit downloader
Program ile diğer bütün indirme yöneticilerinde olduğu gibi indirmeleri duraklatıp sonra devam ettirebiliyorsunuz. Kullanımı çok kolay olan zamanlayıcı özelliği ile indirmeleri istediğiniz tarih ve saatte gerçekleştirebiliyorsunuz.
orbit downloader
Program ayrıca P2P protokollerini destekliyor demiştik ama bir de deneyerek gözümüzle görmek istedik. Günümüzde epey popüler olan BitTorrent protokolü ile bir dosya indirmeyi deniyoruz. Masaüstüne indirdiğimiz torrent kısayolunu programın üzerine sürükleyip bırakmamız yeterli.

Orbit son zamanlarda giderek popülerleşen gayet kullanışlı bir indirme yöneticisi. İndirme işlemlerini hızlandırma, planlama gerektiğinde duraklatma, indirilen dosyaları düzenli bir biçimde saklama ve kategorileme özellikleri bulunan Orbit, video sitelerinden otomatik video yakalama ve Torrent indirme gibi benzerlerinde bulunmayan yetenekleriyle öne çıkıyor. Sürekli güncellenen program, bu hızda giderse kısa vadede büyük bir kullanım oranı yakalayacak gibi görünüyor.