En iyi 5 Ücretsiz Başlangıç Yönetimi AracıEkleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
21.12.2009

Bilgisayarınızı yeniden başlatırken beklemenin dozu kaçabilir. Beklersiniz, beklersiniz ve beklersiniz. Bin bir çeşit programlar, yardımcı uygulamalar, parçacıklar ve yüklediğinizi bile unuttuğunuz kurulum yüklemeleri. En ideal 5 ücretsiz aracı görelim ve bunlar sayesinde tüm bu dertlerimizden kurtulalım.

En iyi 5 Ücretsiz Başlangıç Yönetimi Aracı

MsConfig

İlk olarak Windows kullanıcıları için çok zahmetsiz ve hiçbir yazılıma ihtiyaç duymadan kullanabileceğiniz Sistem yapılandırmas "Microsoft System Configuration". Windows'un kendi içinde bulunan bu araç sayesinde başlangıç programlarımızı kendi isteğimiz dahilinde düzenleyebiliyoruz. "Nasıl açıyoruz bunu?" sorusuna hemen cevap veriyorum. Başlat-çalıştır kısmına "msconfig" yazıp "Enter" veya Windows+R tuşlarına birlikte basıp "msconfig" yazmanız yeterli olacaktır. Buradan "Başlatma" sekmesine tıklayarak tamamen kendi inisiyatifinizde düzenleyebilirsiniz. Yapacağınız tüm değişiklikler bilgisayar ilk başlarken açılacak programlara yönelik olacaktır. Örneğin bir programın yanından onay işaretini kaldırdığınızda ve "Uygula" dediğinizde artık o program başlatılırken bir daha açılmayacaktır. Buda daha az bekleme demektir.

Startup Delayer

En iyi 5 Ücretsiz Başlangıç Yönetimi Aracı

Startup Delayer

Sıra ikinci uygulamamızda "Startup Delayer". Bu programın amacı kesinlikle kullandığınız rutin uygulamaları silmek değildir, bu zaten eski tip başlangıç yöneticilerinin yapabildiği bir şey. Programın marifeti başlangıçta açılan uygulamaları önceliklerine göre geciktirip sıralayabilmesi ve ayrı zaman dilimlerine bölüştürmesidir. Açılışta bir çok istenmeyen program kendiliğinden yüklenebilir ve açılmasının gecikmesini sağlayabilir. Fakat Startup Delayer sayesinde öncelikleri ve gecikmeleri kendinize göre ayırıp zamanlara ayırabilir bu şekilde bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Diğer programlar ise size kendini farkettirmeden belli zaman aralıklarıyla açılacaktır. Yani bir anda hepsinin yüklenmeye çalışmasıyla zaman kaybetmeyeceksiniz.

Startup Delayer programını indirmek için tıklayınız

Autoruns

En iyi 5 Ücretsiz Başlangıç Yönetimi Aracı

Autoruns

Autoruns iş demektir. Autoruns sayesinde başlangıç programları arasında göremediğiniz hiçbir uygulama kalmayacak. Autoruns'un seçenekleri Windows servislerinin içindeki her şeyi görebilmenizi sağlar. Bu program kesinlikle en iyi başlangıç yönetimi araçları arasındadır. Msconfig ile neredeyse arasında hiçbir fark yoktur. Tek ve en keskin farkı gelişmiş kullanıcılar için daha fazla seçenek sunabiliyor olmasıdır. Basit, kullanışlı özellikleri ve Windows'un çekirdek bileşenlerine kadar ulaşıp düzenlemesiyle büyük bir teşekkürü hak edecek bir programdır.

Autoruns programını indirmek için tıklayınız

Startup Control Panel

En iyi 5 Ücretsiz Başlangıç Yönetimi Aracı

Startup Control Panel

Startup Control Panel alternatif basit bir Windows başlangıç yöneticisidir. Sadece 34KB gibi düşük bir kapasiteye sahip, portatif ve size yeterli derecede yardım edebilecek fonksiyonel seçeneklere sahip bir araçtır. Bu aracın diğerlerinden farkı ekstradan kullanıcı, grup veya kayıt defterine ulaşıp düzenleyebilme özelliğidir. Örneğin yeni bir kayıt defteri girdisi yapıp silebilir, kullanıcıları kontrol edebilir, değiştirebilir, silebilir ya da ekleyebilirsiniz.

Startup Control Panel programını indirmek için tıklayınız

CCleaner

En iyi 5 Ücretsiz Başlangıç Yönetimi Aracı

CCleaner

CCleaner tam anlamıyla bir başlangıç yönetici aracı değildir. Çoğu kullanıcı bu aracı çerezleri, istenmeyen elementleri ve kayıt defterinde ki hataları düzeltmek için kullanır. İkincil fakat çok yardımcı bir programdır. Ben bilgisayarımda var olan MSConfig ile yetinebilirim kayıt defteri içinde böyle bir program yeterli diyenler için son derece ideal bir araçtır. Ayrıca başlangıç dosyalarındaki girişleri silebilmenize de yardımcı olur. CCleaner sayesinde istemediğiniz şeylerden kurtulabilir ve açılışın hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

CCleaner programını indirmek için tıklayınız