Directory Opus 9 ile dosyalarınızın kontrolünü elinize geçirinEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
23.12.2009

Bilgisayarınızda çok sayıda dosya barındırıyor, sürekli olarak kopyalama, taşıma, silme, FTP'ye dosya gönderme, klasörler arası veri senkronizasyonu vb. işlemler yapıyorsanız muhtemelen Windows Explorer sizi çıldırtıyordur. Çözüm basit: Directory Opus. Bir kez kullandıktan sonra müptelası olmanız işten değil.

Directory Opus 9 ile dosyalarınızın kontrolünü elinize geçirinSabit diskinde fazla sayıda dosya olan ve bu dosyalarla ilgili çok sayıda işlem yapan (taşıma, silme, yedek alma, alternatif listeleme seçenekleri, istenmeyen dosyaları temizleme vs.) kullanıcıların ortak şikâyeti Windows'un dosya yöneticisi olan Explorer'ın yetersiz olmasıdır.

Windows Explorer'ın, özelliklerine baktığımızda fazla bir ekstrası yoktur. Sadece klasör ağacı görüntüleme ve sürükle & bırak özelliklerini kullanabilirsiniz. Bu yüzden birçok kullanıcı daha yetenekli, daha pratik, daha fazla özellik bulunduran ve kullanıcıya dosyaları üzerinde mutlak hâkimiyet sunan alternatif dosya yöneticilerini tercih eder. Bunların en ünlüleri arasında Total Commander, Directory Opus, Speed Commander gibi programlar sayılabilir.

Directory Opus, bir kullanıcının bir dosya yöneticisinden beklentilerinin iyi analiz edilmesi sonucu hazırlanmış ve sürekli geliştirilmekte olan bir uygulama. Oldukça pratik ve birçok dosya türünü tümleşik dosya görüntüleyicileriyle açabiliyor. Örneğin Directory Opus ile resimleri, ses dosyalarını, .ZIP ve .RAR gibi arşiv dosyalarını ek bir programa gerek duymadan açabiliyorsunuz.

Dosya yöneticilerinde en fazla kolaylık sağlayan özellikler panel tipli görüntüleme ve sekmeli çalışabilme özelliği. Bunların ikisi de Directory Opus'da var. Üstelik tüm detayları konfigüre edilebilir ve kişiselleştirilebilir. Bu panelli görüntüleme sayesinde Windows Explorer'da olduğu gibi sürekli klasörler arasında gezip durmaktan hatta bazen 2-3 Explorer birden açmaktan kurtuluyorsunuz. Ayrıca siz bilgisayarınızın yapacağı bazı işleri belirleyerek kuyruğa atıyorsunuz o da sırasıyla bu işlerigerçekleştirebiliyor.

Directory Opus 9 ile dosyalarınızın kontrolünü elinize geçirin

Zaten Directory Opus'un en öne çıkan özelliklerinden biri yüksek derecede kişiselleştirilebilir olması. Ayarlar menüsüne girdiğinizde dosya işlemlerinden görüntülemeye, sekme detaylarından fontlara kadar her şeyi kendinize özel olarak ayarlayabilirsiniz.

Kurulum sırasında verilmesi gereken önemli karar
Directory Opus'u kurduğunuzda adeta bir bombardımana uğruyorsunuz. Size üst üste bir dolu soru soruluyor; "Directory Opus varsayılan FTP istemciniz olsun mu?", "Resim dosyalarını göstersin mi?" vesaire derken bu saldırıyı bir şekilde atlatıyorsunuz. Bundan sonra önemli bir soru var: "Directory Opus, tamamen Windows Explorer'ın yerine geçsin mi?" sorusu. Eğer buna evet derseniz dosyalarla yapacağınız her türlü işlemde Directory Opus geliyor karşınıza. Mesela "Bilgisayarım"a çift tıklayıp "C" sabit diskinizde ne kadar yer olduğuna bakacaksınız. Hemen Directory Opus çıkıyor karşınıza. Bunun gibi, her dosya ve klasör işleminizi onun üzerinden halledeceksiniz. Veya diğer seçeneği seçerek Directory Opus'u sadece istediğiniz zaman çalıştırıp kullanabilirsiniz.

Directory Opus 9 ile dosyalarınızın kontrolünü elinize geçirin


Program tümleşik olarak ses dosyası çalma, resim görüntüleme, .ZIP, .RAR gibi arşiv dosyalarını açma gibi özelliklere sahip olduğu için tüm bu işler de hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Yani bir MP3'ün ne olduğunu hatırlamak için tıkladığınızda saniyelerce bir programın açılmasını beklemiyorsunuz. Anında çalmaya başlıyor. Ayrıca MP3 Tag (etiket) düzenleme işlemleri de hızlı bir şekilde Directory Opus içerisinden yapılabiliyor.

Directory Opus'un varsayılan FTP istemcisi olmaya kalkıştığından bahsetmiştik. Evet yine entegre olarak FTP modülü de var içinde ve buradan direkt tüm FTP işlerinizi yönetebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızdaki klasörlerinizden bazılarını "favoriler"inize ekleyerek, FTP transferleri ve klasör geçiş süreçlerinizi oldukça hızlandırabilirsiniz.

Hayatınızı kolaylaştıran özellikler
Program yüksek derecede kişiselleştirilebilir birçok ayar seçeneği sunsa da, bununla yetinmeyenler için neredeyse kendisini kullanıcıya teslim ediyor diyebiliriz. Zira tüm konfigürasyon dosyaları XML formatında kaydediliyor ve kullanıcı istediği her detayı buradan ayarlayabiliyor.

Diğer özelliklerini de kısaca sıralayacak olursak klasör senkronizasyonu, Flickr senkronizasyonu, tümleşik ImageShack® resim yükleme özelliği, Thumbnail seçeneğinde TXT, PHP, HTML, INI gibi metin tabanlı dosyaların baş satırlarını görüntüleme, gerçek multitasking, gelişmiş arama özellikleri sayılabilir. Ayrıca bir resim dosyasının üzerine geldiğinizde o resimle ilgili, hangi marka, hangi model kamerayla çekilmiş, fotoğrafın çekildiği andaki Shutter hızı, ISO hızı, flaş kullanılıp kullanılmadığı gibi birçok bilgiye de ulaşabiliyorsunuz.

Directory Opus 9 ile dosyalarınızın kontrolünü elinize geçirin

Netice itibariyle Directory Opus, Windows Explorer yerine rahatlıkla kullanabileceğiniz bir uygulama. Hayatınızı kolaylaştıracağı kesin. Özellikle başlangıçta, karşılaştığınız şeyden korkabilirsiniz. Nasıl kullanacağınızı bilemeyebilir, ayar yapmaya kalkışınca detayları görüp ürkebilirsiniz. Fakat bir süre kullandığınızda, eğer daha önce benzer bir program kullanmayıp Windows Explorer'la idare ettiyseniz, boşa harcadığınız zamana üzüleceksiniz. Hatta öyle ki muhtemelen yeni bir işletim sistemi kurduğunuzda Directory Opus ilk kuracağınız program olacak.