Folder Lock ile Dosya ŞifrelemeEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
06.04.2010

Bilgisayarınızda güvelik altında olması gereken önemli dosyalarınız varsa Folder Lock ile şifreleme yapıp hepsini sanal bir kasaya koyabilirsiniz.

Günümüzde dosya güvenliği hem kişisel hem de kurumsal kullanım olarak oldukça önem verilen bir konu. Şifreleme programı olan Folder Lock bilgisayarınızda, Flash belleklerde, CD ve DVD'lerde şifre korumalı klasörler yaratmanızı sağlıyor.

Yükleme - 4 / 5
Folder Lock'ın yüklemesi mümkün olduğu kadar basit ve hızlı. Tek yapmanız gereken "Next" tuşuna birkaç defa basmak. Program bir dakikadan az bir sürede yükleniyor.

Folder Lock ile Dosya Şifreleme


Özellikler - 3.5 / 5
Folder Lock'ın ana menüsünde programın nasıl kullanılacağına dair bilgiler bulunuyor. Nasıl kas yaratabileceğiniz, dosyaları, klasörleri nasıl şifreleyebileceğiniz vb. anlatılıyor. Foldoer Lock'un en göze çarpan özelliği ise istediğiniz boyutta bir kasa yaratmanıza izin vermesi. Bu kasaya koyduğunuz her dosya 256-bit AES şifreleme sistemi ile koruma altına alınıyor. Ayrıca kasanıza sanal klavye ile şifre girebiliyorsunuz böylece Keylogger programlara karşıda önlem alabiliyorsunuz.

Folder Lock ile Dosya Şifreleme

Options bölümünde çeşitli ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Şifrelerinizin kırmaya çalışabilecek programların takibi, güncellemelerin indirilmesi, gizlilik modu, geçmişin temizlenmesi gibi seçeneklerde tercihinize göre ayarlama yapabilirsiniz.

Folder Lock ile Dosya Şifreleme

Folder Lock'da oluşturduğunuz kasaları kolayca yönetebiliyorsunuz. Kasayı oluşturduktan sonra isterseniz ismini, ya da şifresini değiştirebilirsiniz.

Fodler Lock oluşturduğunuz kasaları emaille yollamanızı ve flash, CD, DVD gibi ortamlara kopyalamanızı da sağlıyor. Bu kasaların açılabilmesinin tek yolu da gerekli şifrenin girilmesi ve Folder Lock programının makinede yüklü olması. Folder Lock doğrudan kırma (Brute Force) denemelerine Hack Monitoring özelliği ile engel oluyor. Ayrıca 5 hatalı girişten sonra kendini kapatıyor.

Folder Lock ile Dosya Şifreleme

Folder Lock  ile Dosya Şifreleme

Kullanım Kolaylığı - 3.5 / 5
Folder Lock farklı özelliklerini kullanmak pek zor değil. Programın her açıldığında 3 seçenekle karşılaşıyorsunuz. Yeni bir kasa yaratmak, varolan bir kasayı açmak ve programı açıklayan bir flash demo... İsterseniz sol alttaki seçenekle bu pencerenin gelmesini engelleyebilirsiniz. Yeni bir kasa oluşturma seçildiğince Foot Locker kullanıcıdan bir şifre yazmasını istiyor. Şifre alnının altındaki daire şifrenizin ne kadar güçlü olduğunu belirtiyor: Yeşil en güçlü, kırmızı en zayıf... Şifre belirlendikten sonra kasanızın kapağı açılıyor. Add Files & Folders ile içine dosya, klasör atabilir, Close to Protect ile kasanızı kapatabilirsiniz. İlk denemede kasa tasarımı ve menülerin yerleşimi biraz garip gelebilir ama alıştığınızda kullanımı oldukça kolay gelecektir.

Folder Lock ile Dosya Şifreleme


Performans - 3.5 / 5
Folder Lock sistem kaynaklarından çok az kullanıyor ayrıca kasaların güvenliğini sağlamak için sürekli geri planda çalışma gereği de duymuyor.

Folder Lock ile Dosya Şifreleme

Sonuç - 3.5 / 5
Şifreleme programı Fodler Lock alıştıktan sonra şifreleme işlemlerinizi kolayca yapmanızı sağlıyor. Yüksek kalite 256-bit AES şifreleme sistemi ve diğer güvenlik önlemleri ile dosyalarınızı koruyor. Fodler Lock hem kurumsal hem de kişisel olarak rahatlıkla kullanılabilir.