Your Uninstaller 2008 6.1.1236Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Your Uninstaller; bir uygulama kaldırma yöneticisidir. Programları normal Windows "Program ekle kaldır" aracı ile kaldırdığınızda, bazı uygulamalar sisteminizde kalıntılar bırakırlar. Özellikle kayıt defterinde kalan bu artıklar uzun vadede sisteminizi yavaşlatır. Your Uninstaller, tüm bu kalıntıları da kaldırarak hem disk alanı hem de sistem performansı açısından bilgisayarınızı daha verimli kullanabilmenizi sağlar.

Yükleme işlemi sırasında kullanıcı sözleşmesini kabul edin, programın yükleneceği konumu belirleyin ve yüklemeyi tamamlayın.

Your Uninstaller 2008 6.1.1236Programın arayüzü gayet sade. Ortada bir pencere içinde bilgisayarınızda yüklü olan programlar gösteriliyor. Hemen üstünde ev altında da simgeler yer alıyor. Öncelikle "Araçlar" (Tools) menüsündeki dil seçenekleri bölümüne girerek programı Türkçe yapalım...


Your Uninstaller 2008 6.1.1236Yüklü olan bir programı kaldırmak istediğinizde kaldırılmasını istediğiniz programın üzerine çift tıklayınca gelen talimatları izleyerek, bir program simgesini seçip sağ tıklayınca gelen menüden ilgili komutları seçerek veya yine yüklü olan bir program simgesini seçtikten sonra, pencerenin hemen alt kısmındaki seçenekler yoluyla programı kaldırabiliyorsunuz.

Your Uninstaller 2008 6.1.1236Silme işlemine başladıktan sonra program ilk olarak kaldırılacak uygulamanın kendi kaldırma aracını çağırır. Sonra normal kaldırıcının atladığı Windows Kayıt Defteri girdilerini tarar ve son olarak gereksiz dosyaları geri dönüşüm kutusuna atar.


Your Uninstaller 2008 6.1.1236Your Uninstaller, kaldırma işlemi bitiminde kaldırılan programın geride bıraktığı Kayıt Defteri girdilerini ve diğer izleri de tarayarak o programa dair kalıntıları tümüyle kaldırmanıza imkân sağlıyor. Bu şekilde programlardan geriye sisteminizde hiçbir iz kalmıyor ve sisteminiz bu artıkların birikmesi sonucu yavaşlamıyor.


Your Uninstaller; program silme yöneticisinin yanı sıra "Başlangıç yöneticisi", "Disk temizleyici", "Menü yöneticisi", "Internet Explorer menü yöneticisi" ve "İz silici" modülleri de içeriyor. Bu modüller arasında geçiş programın gayet büyük simgeler içeren basit arayüzünde çok kolay.

Your Uninstaller 2008 6.1.1236Bu modüllerden "Başlangıç Yöneticisi" kısmına tıkladığımızda sistem başlangıcında otomatik olarak çalışan programları görüntüleniyor. Sistem başlangıcında otomatik çalıştırılan bazı programların aslında sistem başlangıcında otomatik çalışması gereksizdir. Sistem başlarken otomatik çalışan her program sisteminizin geç açılmasına neden olur ve sistem performansını düşürür. İstediğimiz takdirde bu ekrandan sistem başlangıcında otomatik çalışan programlardan gereksiz olanları buradan engelleyebiliyoruz.

Your Uninstaller 2008 6.1.1236Geçici dosya kaldırma modülü tıpkı Windows'un disk temizleme aracı gibi diskinizi tarayıp geçici dosyaları silebilmenize imkan sağlar.


Your Uninstaller 2008 6.1.1236"Menü yöneticisi"ne tıkladığımızda ise "Başlat" menüsündeki öğeleri görüyoruz. Buradan istediğimiz öğelerisilerek, yeniden adlandırarak veya düzenleyerek, başlat menüsünü daha düzenli bir hale getirebilir ve karışıklıktan kurtulabiliriz. Programla ayrıca bütün Internet Explorer geçmişini de temizleyebilirsiniz.


Your Uninstaller 2008 6.1.1236"Kurtarma merkezi" (Rescue center) dikkatimizi çekiyor. Bu özellik sayesinde silmiş olduğunuz programları geri yükleyebiliyorsunuz.


Programın araçlar kısmında dikkatimizi çeken özelliklerinden bir diğeri "HotBar" silme özelliği oldu. Bu özellik sayesinde, Internet Explorer üzerine yanlışlıkla kurduğumuz veya kaldırmak istediğimiz bütün araç çubuklarını kaldırabiliyoruz.

Windows'un beceriksiz program kaldırma aracını kullanarak maalesef Your Uninstaller'da olduğu kadar düzgün bir program kaldırma işlemi gerçekleştiremiyoruz. Bu Windows'un bir sorunu. Programı kuruyor ama kaldıramıyor. İşte bu noktada program kaldırma yöneticileri devreye giriyor. Piyasada birçok program kaldırma yöneticisi var. Bu işi gerçekleştiren yeni uygulamalar da birbiri ardına çıkmaya devam ediyor ama Your Uninstaller bu hususta en deneyimli, en popüler programlardan biri. Sık program kurma / kaldırma işlemleri gerçekleştiriyorsanız, özellikle dergi DVD'lerinin verdiği programları deniyorsanız bir program kaldırma yöneticisi şart. Tercih size kalmış, muhtemelen daha yetenekli programlar vardır ama Your Uninstaller da şüphesiz bu alandaki en iyi programlardan biri.