Acronis True Image Home 2010Ekleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
20.01.2010

Veri yedekleme alanında bilinen en iyi çözümleri sunan Acronis'in yeni ürünü Acronis True Image Home 2010, her seviyeden kullanıcının rahatlıkla uygulayabileceği gelişmiş bir yedekleme aracı.

Acronis aslında Microsoft'un dünya kullanıcılarına hediyesi sayılabilecek bir program. Hayır yanlış anladınız Microsoft Acronis'in geliştirilmesine yardımcı olan partnerlerden birisi değil; Microsoft işletim sistemi piyasasını neredeyse tekeline aldıktan sonra Windows'un çökme ihtimali tüm kullanıcıların -özellikle de ticari olanların- korkulu rüyalarından birisi haline geldi. Veri yedeklemek veya kaybedilmiş veriyi geri kazanabilmek bilişim dünyasına birbiriyle ilişkili iki yeni sektör kazandırdı; back up (yedekleme) ve recovery (kurtarma)

Windows'un sunucu çözümlerini kullanan işletmeler ihmale gelmeyecek verilerini manuel olarak yedekleme yolunu seçerlerken anlık oluşan verilerin de yedeklenmesi ihtiyacı Acronis gibi uygulamaların yıldızını parlatan en önemli etken oldu.

Acronis, ev ve ticari kullanıcıları için ayrı ayrı segmente ettiği yaklaşık 10 farklı yazılım ile veri yedekleme sektörünün en büyük şirketi sayılabilir. Bu yazıya konu olan Acronis True Image ise 2002 yılından beri kullanımda ve şirketin en sonuncusu Acronis True Image Home 2010 Netbook olarak açıklanan ürünlerinin çıkış noktasını ulaştırıyor.

Acronis True Image Home 2010

Aşağıda özelliklerinden bahsedeceğimiz Acronis True Image Home 2010'un 30 günlük deneme sürümünü buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Programın tam sürümü ise 49.99 USD fiyatla bu adresten satın alınabiliyor.

Acronis True Image Home 2010 hangi tür sürücüleri destekliyor?
Acronis True Image Home 2010 tüm hard- disk modelleriyle birlikte, FTP sunucuları, her çeşit CD ve DVD yanında blu- ray ve PATA (IDE), SATA, SCSI, SAS, IEEE1394 ile USB 1/2.0 sürücüler için desteğe sahiptir.

Acronis True Image Home 2010

Programın desteklediği işletim sistemleri hangileridir?
Acronis True Image Home 2010'u; Windows XP, Windows XP Professional, Windows Vista ve Windows 7'nin tüm 32 ve 64 bit sürümlerinde kullanabilirsiniz.

Ayrıca Acronis True Image Home 2010 Fat16/32 ve NTFS dosya türleri için desteğe sahiptir.

Acronis True Image Home 2010

Dikkat çeken özellikler:
Acronis True Image 2010 ile sisteminizde bulunan diskleri yedekleyebilir, yedeklemeleri geri alabilir ve tam disk kopyalaması yapabilirsiniz.

 • Çevrimiçi disk yedekleme imkanı
 • Yedeklenmiş dosyaları görüntüleyebilme
 • Çoğalan disk yedeklemeleri yaratabilme
 • Disk yedeği doğrulama sihirbazı
 • Yedeklemeyi otomatik bir takvime bağlayabilme
 • Diskte yedeklenen dosyaları saklayamayacak kullanıcılara özel güvenlik bölgesi
 • Başlangıç kurtarma yöneticisi
 • Yukardaki başlıkta da listesini görebildiğiniz gibi çok çeşitli sabit disk çeşitleri için destek
 • Geri almadan sonra sistem dosyalarını denetleme
 • Şifre koruması
 • Tüm düzeylerdeki IDE ve SCSI RAID denetim desteği
 • Bölüm tipini, dosya sistemini değiştirme imkanı
 • Windows 7 uyumluluğu

Sisteminizin her anını "Acronis Nonstop Backup" özelliği ile yedekleyebilirsiniz
Acronis True Image'a 2010 sürümüyle gelen bu özellik gerçekten etkileyici. Nonstop Backup ile tercihinize göre tekil dosyalar için veya tüm sistem için anlık yedekleme oluşturabilirsiniz. Bu özellik minumum her 5 dakikada bir yedek alma imkanı veriyor yani her 5 dakikada bir sistemin resmini seçerek kayda alıyor. Bu sayede sistem üzerinde attığınız her adım daha sonra gerektiğinde kullanılmak üzere yedeklenmiş oluyor.

Acronis True Image Home 2010


"Acronis Online Backup" özelliği ile çevrimiçi yedekleme yapmak mümkün
Acronis True Image'a yine 2010 sürümüyle eklenen bu özellik kullanıcıya çevrimiçi yedekleme imkanı veriyor. Bir cloud computing (bulut programlama) uygulaması olarak da adlandırılabilecek Online Backup için Acronis program kullanıcılarına 25GB'lık bir çevrimiçi depolama alanı sunuyor. Çevrimiçi depolama hizmetini kullanmak için programın ücretine ek olarak 5 EUR ödenmesi gerekiyor.

Acronis True Image Home 2010

Değerlendirme
Veri yedekleme sektörünün lideri Acronis'in kullanıcılara sunduğu çözümler veri güvenliği konusunda en ileri teknolojiyi vaad ediyor. Acronis True Image Home 2010'un kullanım kolaylığını ve basit arayüzüne de özellikleri arasına eklediğimizde Acronis'in bu alanda elde ettiği ünü boşuna kazanmamış olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.