TuneUp Utilities 2008Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
08.10.2009

Sistem performansınız ilk günlerdeki gibi değil mi? Bu düşüş canınızı mı sıkıyor? Bilgisayarınızı çok daha hızlı çalışır bir hale getirmek mi istiyorsunuz? Kullandığınız "eksiksiz bakım araçları" yeterince "eksiksiz" değil mi? TuneUp Utilities 2008, bütün bu sorunlarınızın çözümünü sunuyor.

TuneUp Utilities 2008'in performans artışı, diski temizleme, Windows bakımı yapma, sistem sorunlarını çözme, Windows'unuzu özelleştirme ve ilave araçlar ana başlıkları altında toplanan birbirinden yararlı özellikleri sayesinde sistem bakımı ve performans artışı yalnızca birkaç tık ötenizde. Oldukça güzel ve kullanımı kolay bir arayüz sayesinde TuneUp Utilities 2008'in bütün özelliklerine kolayca ulaşabilirsiniz. Eksiksiz olduğunu düşündüğümüz pek çok bakım aracının aslında çok da eksiksiz sayılmadığını anlamamızı sağlayan TuneUp Utilities 2008 bir bakım aracından beklediklerimizden çok daha fazlasını sunuyor.


TuneUp Utilities 2008TuneUp Utilities 2008'in "Performansı Arttır" (Increase Performance) başlığı altında bulunan araçlar sayesinde sisteminizin performansını yükseltebilirsiniz. Yazılım bu amaçla performans artışı sağlayacak yerleşik bir disk birleştirici, başlangıç öğelerinin yönetme aracı, sistemi en iyi hale getirme yardımcısı, kayıt defteri birleştiricisi (defrag) ve sistem belleğini en iyi hale getirme yardımcısı gibi araç ve yardımcılar sunuyor. Bu araçlar yardımı ile programın yerleşik disk birleştiricisini çalıştırarak Windows ve uygulamaların açılış sürelerini kısaltabilirsiniz; Windows açılışında çalışan uygulamaları yönetebilirsiniz; internette gezinti ve dosya indirme hızlarını ve sistem kullanım hızını arttırarak sisteminizi en iyi hale getirebilirsiniz; kayıt defterinin boyutunu küçültebilir ve sorunlarını onarabilirsiniz ve sistem belleğini boşaltarak diğer uygulamaların daha verimli çalışabilmesi için bellek alanı açabilirsiniz.

TuneUp Utilities 2008

Programının diğer başlığı olan "Diski Temizle"(Free Up disk space) başlığında bir araya gelen araçlar, sabit disk(ler)inizi gereksiz bir şekilde işgal eden verilerden kurtararak, sabit disk(ler)inizin daha verimli çalışmasını sağlar. Program, bunun için diskinizde tarama yapar ve temizlenmesini önerdiği gereksiz dosya ve yedeklemeleri ve Windows bileşenlerini listeler. Ayrıca yine bu başlık altında bulunan Disk Alanı Gezgini sayesinde sabit disk(ler)inizdeki klasör ve dosyaları, ağaç şeması ile görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

TuneUp Utilities 2008"Windows Bakımı Yap" (Maintain Windows) başlığında TuneUp Utilities 2008 programının otomatik bakım özelliğini yapılandırabilirsiniz. Bu özellik ile belirlenen sürelerde kayıt defterinin analizinin ve temizliğinin yapılması, geçici internet dosyalarının temizlenmesi ve sabit disklerin birleştirilmesi gibi işlemler otomatik olarak gerçekleştirilir. Tek yapmanız gereken "Otomatik Bakım Programlama" (Schedule automatic maintenance) penceresinde, çalışması istediğiniz bakım araçlarının hangi tarihlerde çalışacağını ayarlamak. Belirlenen tarih ve saatlerde çalışmaya başlayan seçtiğiniz araçlar, Windows'unuzun bakımını gerçekleştirir. Bu işlemleri manuel olarak da yapmanız mümkün.

TuneUp Utilities 2008

TuneUp Utilities 2008'in dördüncü başlığı "Problemleri Çöz" (Solve Problems)'de bilgisayarınızda hata taraması yapan ve bulduğu hataları çözen üç araç bulunur. Bunlar disk(ler)inizdeki dosya sistemini denetleyen veveri kaybı oluşmasını önleyen DiskDoktoru, sisteminizdeki sorunları görüntüleyen ve düzelten Onarım Sihirbazı ve yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları kurtaran GeriAl araçlarıdır.

TuneUp Utilities 2008

Windows ve program ayarlarını değiştirebileceğiniz, sistem görünümünü ayarlayabileceğiniz, Başlat menüsü ve görev çubuğunu düzenleyebileceğiniz ve internet ayarlarını yapılandırabileceğiniz "Sistem Denetimi" (System Control) ve sistem simgelerini değiştirebileceğiniz, pencerelerin görünümünü özelleştirebileceğiniz, açılış ekranını değiştirebileceğiniz ve kullanıcı giriş penceresini değiştirebileceğiniz Stil araçlarını içeren "Windows'u Özelleştir" (Customize Windows) ekranı ile Windows'unuzun tarzınızı yansıtmasını sağlayabilirsiniz.

TuneUp Utilities 2008

Programın son başlığı olan "İlave Araçlar" (Additional Tools) ise yerleşik bir görev yöneticisi, kayıt defteri düzenleyicisi, yok edici, sistem bilgisi aracı ve program kaldırma yöneticisi içerir. TuneUp Görev Yöneticisi ile sistem kaynakları kullanımını görüntüleyebilir, açık dosyaları listeleyebilir ve çalışan işlemleri yönetebilirsiniz. Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile sistemin kayıt girdilerini gezinebilir ve düzenleyebilirsiniz. Aynı zamanda kurulum sırasında kısayolunu, sağ tıklama menüsüne yerleştirme olanağınız bulunan TuneUp Yok Edicisi seçilen dosyaları geri getirilemezşekilde silebilmenize olanak verir. Sisteminizindetaylı özelliklerini görüntüleyebileceğiniz TuneUp Sistem Bilgisi aracı ile yazılım ve donanım yapılandırmanızı gerçekleştirmek mümkün. İlave Araçlar başlığı altındaki son araç olan Program Kaldırma Yöneticisi, sisteminizde kurulu olan programları kaldırabilmenize olanak veren yerleşik bir ProgramEkle/Kaldır aracıdır.

TuneUp Utilities 2008

TuneUp Utilities 2008, size yapılan değişiklikleri geri alma özgürlüğü de sunuyor. TuneUp Kurtarma Merkezi (Rescue Center) ekranında program ile gerçekleştirdiğiniz işlemleri görüntüleyebilir ve bunlardan istediklerinizi geri alabilirsiniz. Böylece yaptığınız herhangi bir değişiklik ile karşılaşılabilecek herhangi bir sorunu ortadan kaldırma seçeneğine sahip olursunuz. Kurtarma Merkezi, Windows Sistem Geri Yükleme özelliğini de barındırır. Böylece sisteminizi daha önceden kaydedilmiş Geri Yükleme Noktalarına döndürebilirsiniz.

30 günlük deneme sürümüne ücretsiz bir şekilde sahip olabileceğiniz TuneUp Utilities 2008 herhangi bir işlev kısıtlaması ya da sinir bozucu reklam gösterimleri içermez. Barındırdığı oldukça yararlı araçlar ve yardımcıların sayısı ve işlevleri ile diğer bakım araçlarından önde olan programı, bilgisayarından tam verim ve performans almak isteyen her kullanıcının edinmesi gerekir. Gerçek "eksiksiz" bakım için yalnızca TuneUp Utilities 2008 size yeter.