Handy Uninstaller 1.1Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Handy Uninstaller, basit ve kullanışlı bir program kaldırma aracıdır. Windows'un yerleşik Program Ekle/Kaldır öğesine alternatif olmayı amaçlayan bu program, bu öğeye göre daha kullanışlı özellikler içerir ve oldukça hızlıdır. Flexbyte Software tarafından geliştirilen ve tamamen ücretsiz olan Handy Uninstaller; düzenli ve anlaşılır kullanıcı ara yüzü, kolay kullanımı, gelişmiş listeleme ve arama yetenekleri ve programların gruplandırabilmesi gibi özellikleri ile tercih edilebilir bir üründür.

Handy UninstallerProgram Ekle/Kaldır öğesinin aksine hem programları hem de Windows bileşenlerini aynı liste içinde görüntüleyen Handy Uninstaller, tüm bu uygulamaları beş sütunluk bir listede tutarak daha kolay bir yönetim sunar. Application (Uygulama), Publisher (Üretici), Size (Boyut), Used (Son Kullanım), Frequency (Kullanım Sıklığı) sütunlarını kullanarak bilgisayarınızda kurulu uygulamaları istediğiniz şekilde listeleyebilirsiniz. Programın listeleme konusundaki diğer bir artısı da Groups (Gruplar) özelliğidir. Bu özelliği kullanarak kurulu uygulamaları istediğiniz gruba atayabilir ve bu uygulamalara daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca kurulu uygulamalar listesinin üzerindeki arama çubuğu ile istediğiniz uygulamayı bulabilirsiniz. Ancak bu arama çubuğu yalnızca uygulama ismini aradığı için beklentilerinizi karşılamayabilir.

Diğer gelişmiş program kaldırma araçlarının sahip olduğu uygulamaların Kayıt Defteri girdilerini kaldırma özelliği Handy Uninstaller programında mevcut değil. Bilgisayarınızda kurulu olan uygulamalar listesindeki herhangi bir uygulamaya sağ tıkladığınızda programın size Uninstall (Kaldır), Uninstall Quiet (Sessizce Kaldır), Modify (Düzenle) ve Remove Entry (Girdiyi Sil) seçeneklerini sunduğunu görürsünüz. Bu seçenekler, uygulamaların kendi kaldırma araçlarının size sunduğu özelliklere göre şekillenir ve doğrudan bu araçları kullanırlar. Bilindiği gibi çoğu uygulamanın kaldırma aracı geride gereksiz veriler bırakabildiği için bu durum, Handy Uninstaller programının bir eksiği olarak görülebilir fakat programın amaçları göz önüne alındığında durum anlaşılabilir.

HandyUninstallerProgramın sahip olduğu Uninstall seçeneği, seçili uygulamanın kaldırma aracını çalıştırarak uygulamanın varsayılan kaldırma sürecini kullanır. Uninstall Quiet seçeneği, destekleyen uygulama kaldırma araçlarının sahip olduğu hızlı kaldırma yöntemini kullanarak kullanıcıdan herhangi bir müdahale beklemeden uygulamaları kaldırır. Modify seçeneği ise yine destekleyen uygulama kaldırma araçlarının sahip olduğu öğe ekleme - kaldırma yeteneklerini kullanabilmenizi sağlar. Handy Uninstaller programının sunduğu son seçenek olan Remove Entry ise seçili programın kurulu uygulamalar listesinden kaldırılmasınısağlar. Ancak Windows Program Ekle/Kaldır aracındaki listeden dekaldırılan bu seçenek, seçili programı sabit diskinizde, kullanılabilir şekilde tutmaya devam eder.

Ücretsiz bir şekilde edinilebilen Handy Uninstaller; hem Kayıt Defterine zarar verebileceğini düşünen ve bilgisayar kullanımı konusunda ileri düzey bir bilgiye sahip olmayan hem de program kaldırma süreçlerini, detaylı işlemler ile uğraşmadan hızlı bir şekilde gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar tarafından tercih edebilir. Handy Uninstaller; kullanım kolaylığı sağlayan temel özellikleri sayesinde bahsi geçen kullanıcı kitlelerinin faydalanması gereken bir ürün olarak karşımızda.