Microsoft Word 2010 İncelemesiEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
18.05.2010

Microsoft Office 2010'un çıkmasına az bir süre kala Word 2010 neler değişti, neler eklendi sizin için inceledik.

Microsoft Word 2010 İncelemesiMicrosoft, iş ortakları için Office 2010'u yayımladı. Biz de Word 2010'da neler çıkartıldı, neler eklendi ve değişti sizler için inceledik.

Yeni neler var?
Office 2007 ile tanıştığımız "ribbon" adlı menü sistemi bazı geliştirmelerle Word 2010'da da devam ediyor bu yüzden 2007 kullananlar yabancılık çekmeyecektir. Eskiden Office işareti ile ulaşılan ve kaydetme, yeni belge açma, çıktı alma vb. gibi işlemler dosya başlığı altında "ribbon" menüsüne dahil edilmiş. Yani Word'de yapacağınız tüm işlemler üst menüde elinizin altında. Artık üst menüyü, içine istediğiniz araçları koyabileceğiniz kişiye özel sekmeler ekleyerek özelleştirebilirsiniz.

Microsoft Word 2010 İnceleme

Word 2010 dosya biçimi, internette paylaşımı, aynı anda birden fazla kişinin dosya üzerinde çalışabilmesine olanak sağlıyor. Word 2010 formatı 2007 dokümanları ile de çalışıyor.
Microsoft'un yeni güvenlik önlemi Protected View ile ofis dosyalarını aracı olarak kullanan zararlı yazılımları engelliyor. Potansiyel olarak riskli bir yerden indirdiğiniz (örneğin internet ya da mail ekleri) ya da aktive içeriğe sahip (macro, data bağlantıları, activex kontrolleri vb.) dosyalar Protected View adı verilen güvenli bir kipte açılıyor ve belgeye müdahale edilemiyor. Eğer kullanıcı dosyanın güvenli olduğunu düşünüyorsa düzenleme iznini açabiliyor.

Microsoft Word 2010 İncelemesi

Word 2010, "docx" uzantılı Word dosyalarında birden fazla kullanıcının ortak çalışmasına olanak sağlıyor. Ancak üzerinde çalışılacak belgenin Microsoft SharePoint Server 2010 ile çalıştırılan bir sunucu üzerinde olması gerekiyor. Dosya, SharePoint Server 2010 destekli olmayan bir sunucuda olduğu taktirde Word 2010 sadece tek kullanıcıya düzenlemesine izin veriyor.

Ortak çalışmada yapılan yenilikler şunlar:

  • Yeni içerik otomatik olarak belirginleştiriliyor
  • Eklenen ya da paylaşılan içerik için yazar bilgisi renkli bir çubukla gösteriliyor
  • Sürüm desteği kullanıcıların dokümana kimin ne zaman değişiklik yaptığını görmelerini sağlıyor.
  • Sayfaların daha hızlı senkronize olması sağlandı böylece tüm yazarlar değişiklikleri neredeyse gerçek zamanlı olarak görebiliyorlar.
  • Word 2010'da belgelerinizi daha görsel kılacak yeni resim düzenleme araçları bulunuyor: Resim düzeltme seçenekleri, artistik efekt seçenekleri, arka plan kaldırma, resim mizanpaj seçenekleri

Neler değişti?
Word 2010 temel olarak kesme, kopyalama ve yapıştırma işlemlerinde geliştirme yapıldı. Word 2010, çeşitli formatlarda kopyalama ve yapıştırma yapabiliyor. Kopyalanan içeriğe göre kaynak biçimi koruyarak (Keep Source Formatting), belge biçimiyle birleştirerek (merge formatting), hedef temayı kullanarak (use destination theme) ya da sadece metni alarak (keep tekt only) yapıştırma yapılabiliyor. Ayrıca yapıştırdığınız içeriğin nasıl gözükeceğini işem sırasında açılan menüdeki Yapıştırma Seçenekleri (paste options) başlığı altında önizleme yaparak görebiliyorsunuz.

Microsoft Word 2010 İncelemesi

Doküman haritası yerine getirilen navigasyon paneli ile başlık, sayfa ve obje navigasyonu geliştirildi. Nagiasyonu paneli ile kullanıcılar tüm başlıkları ve ilgili oldukları konumları ve o anki konumlarını görebiliyorlar. Panelin farklı noktalarına tıklayarak çeşitli başlıklar arasında hareket etmek mümkün. Bu güncelleme ile daha temiz bir görünüm elde edilmiş oluyor ayrıca panelle beraber bazı ek özellikler de mevcut.

Boyutu ayarlanabilen panelde, "Bul" işlemi için bir arama kutusu ile farklı görünümler arasında geçiş yapmak ve önceki - sonraki ögelere geçmek için butonlar bulunuyor. Dokümandaki başlıkları panel içinden düzenleyebilirsiniz.. "Bul" işlemi ile entegre olan panelde arama yapıldığında sonuç olarak bulunan başlıklar işaretleniyor.

Microsoft Word 2010 İncelemesi

Çıktı önizlemesi ve çıktı seçenekleri "Print Place" adı ile tek yerde toplanmış. File menüsünden ulaşılan bölümünde çıktı ayarları yapılırken aynı anda çıktı ön izlemesini görülebiliyor.

Microsoft Word 2010 İncelemesi

RTF dosya biçimi artık Word'ün yeni özelliklerini desteklemiyor. Belge, RTF olarak kaydedildiğinde Word 2010'da yeni gelen özellikler kaydedilmiyor.
Metinler artık akıllı etiket tanımlayıcısı tarafından otomatik olarak değiştirilmiyor. Bunun yerine kullanıcılar metini ilişkilendirecekleri eylemleri sağ tuşla metne tıklayıp Additional Actions (ek eylemler) seçeneği ile kendileri ayarlayacaklar.

Microsoft Word 2010 İncelemesi

Neler çıkartıldı?
Kişi ismi akıllı etiketi kaldırılmış ve yerine Microsoft Office Communicator aracılığı ile "Global Address List" (genel adres listesi) kullanılacak şekilde işlevsellik sağlanmış. Üst kısımda adı geçen "Additional Actions" menüsünden bu işleme ulaşılabilecek.
Microsoft Office Document Imaging (MODI) genel bir doküman imajı ve tarama aracı idi. Ayrıca ofisin fax hizmetinin de temelini oluşturuyordu. MODI yüklendiği zaman .tif, tiff ve .mdi dosyları için ön tanımlanıyordu. Office 2010'da MODI iyice dışlanmış. Office 2010'da Internet Fax, TIF gibi sabit bir biçim oluşturmak için artık Windows Fax yazıcısını kullanıyor.
Arama ve referans panelleri Windows Internet Explorer 7'den çıkartıldığı için Word'de de bu panellere ulaşılamıyor. Bunun yerine internet sitelerinde arama yapmayı sağlayan genel bir arama paneli geliyor.

Microsoft Word 2010 İncelemesi

Microsoft Word 2010'da mailler birleştirilemiyor. Microsoft bu aracı kullananlara datalarını dışarı aktarmalarını ve mail birleşimi için yeni bir data kaynağı oluşturmalarını öneriyor. Son olarak kütüphanelerde arama butonu başvuru sekmesinden kaldırılmış.

Sonuç
Microsoft Word yıllar içinde kendini kanıtlamış şu an dünyada en yaygın kullanılan kelime işlemcilerinden biri. Microsoft kullanıcıların alışkanlıklarını göz önüne alarak Word 2010'da kullanım kolaylılığını artırmaya yönelik çeşitli değişiklikler yapmış. Microsoft Word 2003'ten 2007'e geçişteki kadar büyük bir değişim gerçekleştirmemiş ama doğal olarak Word 2010 son sürüm olarak kullanıcılara daha iyi bir Word sunuyor.