Opera 9.52Ekleyen
ozgurs
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Web tarayıcıları arasında hatrı sayılır bir yeri olan ve önceleri sadece Mac'te kullanılırken artık PC kullanıcıları tarafından da yoğun olarak kullanılmaya başlayan Opera; gelişmiş özellikleri, pratikliği ve en önemlisi hızı ile öne çıkan bir Web tarayıcısıdır.

opera

Yüklemesi basittir. Kullanıcı sözleşmesini kabul edip kurulum türünüzü (standart - özel) seçin ve yüklemeyi bitirin. Yükleme bitiminde tarayıcı hemen açılıyor. Arayüzü gerçekten çok şık. Kullanımı oldukça basit ve Türkçe olması daha da basit hale getiriyor. Programın arayüzünde karmaşa yaratacak hiçbir öğe yok; alışılması çok kolay. Opera varsayılan arama motoru olarak da Google kullanıyor.
opera
İlk anda itibaren sayfa görüntüleme hızı dikkat çekiyor. Özellikle Javascript performansı çok iyi. Yanı sıra sekmeli kullanım özelliği ile kullanıcıya daha fazla hız kazandırıyor. Bağlantıları farenin orta tuşu ile yeni sekmede ve arka planda açabiliyoruz.
opera
Programın kendine has özelliklerinden başlayalım. Bu özelliklerden ilki diğer tarayıcılarda rastlayamadığımız hızlı erişim özelliğidir. Tarayıcı ekranında yeni bir boş sayfa açtığınızda sayfada kullanıcı tarafından hızlı erişim olarak tanımlanmış siteler yer alır. Buradan tek tıklama ile periyodik olarak kontrol ettiğiniz sitelere hızlı ve pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz.


Hızlı erişime site ekleme işlemi de çok kolay. Numaralardan birine tıklayın. Karşınıza size o sırada açık olan sekmelerdeki veya sık kullanılanlar kısmındaki sitelerden ekleme yapma imkânı veren bir onay penceresi çıkar. İstediğiniz siteyi belirleyin ve ekle deyin. Bu kadar basit.

Tarayıcı arayüzünde dikkatimizi çeken başka bir farklılık ise arayüzde sık kullanılanlar için bir araç çubuğu veya yan çubuk ayrılmaması. Daha fazla program görünümü yerine daha fazla site görünümü isteyenler bu farklılığı çok beğenecektir.
opera
Tarayıcının kolaylık sağlayan bir diğer özelliği de Web sitelerinde daha hızlı bir biçimde gezinmek için fare hareketleri kullanabilmenizdir. Fare hareketlerine örnek vermek gerekirse: ileri gitmek için sağ tıklayıp basılı tutun ve fareyi sağa çekin; geri gitmek istiyorsanız da sağ tıklayıp basılı tutun sola çekin; sekme çubuğunda çift tıklayınca yeni sekme açın, linkleri yeni pencerede açmak için sağ tıklayıp basılı tutun ve aşağı çekin. Ctrl tuşu basılı olarak fare tekerleği ile yakınlaştırma ve uzaklaştırma, Ctrl ve orta tuşa basınca normale döndürme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
opera
Programın gelişmiş bir sürükle bırak özelliği vardır. Linkler sık kullanılanlara sürüklenerek eklenebilir, sekmeler sürükleyip bırakılarak sekme çubuğunda yer değiştirebilir, notlar otomatik yapıştırma için e-posta mesajlarına sürüklenip bırakılabilir, indirme linkleri indirme paneline sürüklenip bırakılarak indirme işleri başlatılabilir.

Değişik özelliklerinden bir tanesi de sayfa açılmış bir sekmenin üzerine gelip fare imlecini biraz beklettiğimizde programın bize o sayfanın önizlemesini görüntülemesidir.
opera
Tarayıcı ayrıca Web sitelerinden istenen içeriğin engellenebilmesi imkânı sağlıyor. Engellenen içerik reklamlar, resimler, görüntüler, popup'lar veya yetişkin içerik olabilir. Öğe engelleme özelliğini deniyoruz. Açık bir sitede sayfanın herhangi bir yerinde sağ tıkladığımızda gelen menüde görülen içerik engelle seçeneğine tıklıyoruz ve sitelerin engellenebilecek özellikleri ile karşılaşıyoruz.

Bu öğelerden bazıları sitenin tam olarak görüntülenebilmesi için gereken resimler. Gözümüze hemen sağdaki reklamı kestiriyoruz ve o öğeyi seçtikten sonra "Tamam" diyoruz ve reklam ile vedalaşıyoruz. Bu özellik, reklamlarla dolup taşan sitelerin görüntülenmesini biraz hızlandırıp size daha rahat bir Web gezinme deneyimi sağlayacaktır.
opera
Tarayıcı tümleşik RSS ve e-posta desteği de sağlıyor. RSS haberlerine üye olmak için üye olmak istediğimiz siteyi açıyoruz ve RSS desteği varsa adres çubuğunda Opera size bir RSS simgesi görüntülüyor. Bu simgeye tıkladığınızda sitenin haber beslemelerine üye olup olmayacağınızı soruyor ve haberlerin bildirimler menüsünde görüntüleneceğini bildiriyor. "Evet" seçeneği ile kabul ettikten sonra bildirimler sekmesine tıkladığımızda "Bildirim oku" ve "Bildirimleiri yönet" seçenekleri ve onların altında üye olduğumuz sitenin adı yer alıyor. Bildirimlerin görünümü gayet güzel ve düzenli. Gelen habere tıkladığımızda alt kısımda haberin önizlemesini görüntüleyebiliyoruz.
opera
Tümleşik e-posta desteği ise araçlar kısmından e-posta ve sohbet hesapları seçeneğinde yer alıyor. Bu seçeneğe tıkladığımızda bir hesap açmanız gerektiği uyarısı ile karşılaşıyoruz. Hesap türünden e-posta seçiyoruz. Bir sonraki ekrandan e-posta bilgilerimizi giriyoruz, hesap türümüzü seçiyoruz ve hazır. E-posta bildirimlerinin görüntülenmesi sol taraftaki araç çubuğunda gerçekleşiyor. Gayet düzenli bir görünüme sahip olan araç çubuğu posta hesabımızın dışında "Bildirimler", "Sık kullanılanlar", "Bileşenler", "Notlar", "Aktarımlar", "Geçmiş" ve "Kişiler" gibi öğeleri içeriyor.

Opera tarayıcıyı, dış görünümünü değiştirirerek ve "widget" adlı eklentiler indirerek özelleştirebiliyoruz. Hatta arama özelliğini bile değiştirebiliyoruz. Varsayılan arama motoru Google ise aradığımız öğenin başına "g" koyarak adres çubuğuna bir kelime yazdığımızda o kelimeyi Google üzerinde arar.

Tüm bunların yanı sıra güvenlik açısından da iddialı olan Opera, gelişmiş güvenlik araçlarına ve gelişmiş bir çerez kontrol hizmetine sahip. Ayrıca Şifrelerinizi hızlı erişim için hatırlayabiliyor. Bir siteye giriş yaptığınızda, hatırlatma sihirbazı devreye giriyor ve kullanıcı adı ve şifresinizi, daha sonra otomatik giriş için kaydedip kaydetmeyeceğinizi soruyor. Eğer otomatik girişi kabul ederseniz o siteye daha sonraki girişlerinizde sadece sihirbaza tıklamanız yeterli. Böylece siteye girişte herhangi bir şey yazmadan hızlı giriş yapabiliyorsunuz.
opera
Sonuç olarak Opera oldukça gelişmiş ve gayet kullanışlı bir tarayıcı. Site görüntüleme hızı gayet yüksek olan Opera, site içi öğeleri ve kendiliğinden açılan pencereleri engelleyebiliyor. Ayrıca görünümü değiştirilebiliyor ve eklentilerle genişletilebiliyor. Internet Explorer'ın hantallığından sıkıldıysanız, Opera'ya bir şans verebilirsiniz. Yeni nesil tarayıcılar arasında hatrı sayılır bir yeri olan Opera'yı seveceğinize şüphe yok.