FireGestures Extension 1.1.3Ekleyen
guven
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Firegesture, Maxthon ve Opera web tarayıcıları ile standart olarak gelen fare hareketleriyle çizgi çizerek tarayıcı kontrolünü Mozilla Firefox'a getiren bir eklentidir.

Bilgisayarı kontrol etmek ve veri girmek için kullandığımız klavye ve fare'nin olanakları sınırlı olsa da erişilebilirliği arttırmak adına programcılar her gün yeni bir uygulama ya da eklenti çıkarıyor. FireGestures'da bu eklentilerden biri. Biri size bilgisayar faresi tuşlarına tıklamak ya da klavye kısayollarını tuşlamaktan başka bir şekilde de sisteminizi kontrol edebileceğini söylese ona ne derdiniz? Firegesture, Maxthon ve Opera web tarayıcıları ile standart olarak gelen fare hareketleriyle çizgi çizerek tarayıcı kontrolünü Mozilla Firefox'a getiren bir eklentidir.

Firegesture'ın çalışma prensibi çok basittir. Örnek vermek gerekirse Mozilla Firefox'da web sayfalarını gezerken bilgisayar farenize sağ tıklayıp basılı tutun daha sonra fareyi sola doğru oynatın. Bu şekilde ekranda sola doğru bir çizgi çizdiğinizi göreceksiniz. Sola doğru çizgiyi çizmenizle birlikte tarayıcınızın bir önce ki (bir önce girdiğiniz sayfa) sayfaya gittiğini göreceksiniz. Aynı şekilde bir önce girdiğiniz sayfa açıldığı zaman; fareye sağ tıklayıp basılı tutarak,fareyi sola doğru oynatarak çizgiyi sağa doğru çizerseniz tarayıcı bir sayfa ileriye giderek daha önce görüntüleyip geri gittiğiniz sayfayı açacaktır.

FireGestures Extension 1.1.3


Firegesture farenizle sağ tıklayarak ve farenizi sürükleyerek yaptığınız çizgilerle daha pek çok eylemde bulunmaktadır. Örneğin sağ tıklayıp basılı tuttuktan sonra farenizin kaydırma çubuğunu aşağı yukarı oynattığınızda Firefox'da açtığınız sekmeler serbestçe seçim yapabileceğiniz bir açılır menü içinde görüntülenir Firefox'un eklentiler menüsünden ulaşılabilecek Firegesture seçenekler menüsünden eklentinin her türlü ayarını değiştirebilirsiniz. Seçenekler arasında çizgi kalınlığını ve rengini değiştirmek bile var. Uygulamanın en iyi özelliklerinden biri de tüm ayarlar menüsünün Türkçe olmasıdır.

FireGestures temel çizgi eylemleriyle yüklü olarak gelmektedir (sola doğru çizgi çizince bir önceki sayfaya gitme gibi). Yeni çizgi şekillerine yeni eylemler atamak için uygulamanın script düzenleyicisini kullanabilirsiniz. Bu editörün daha çok ileri seviye kullanıcılara hitap ettiğini de belirtelim. Genel olarak baktığımızda FireGestures'ı diğer bazı web tarayıcıları ile yerleşik olarak gelen bir özelliği Mozilla Firefox web tarayıcısına kazandırması kolay kullanımı ve Türkçe menü desteğiyle herkese tavsiye edebileceğimiz bir yazılım olarak nitelendirebiliriz.