Opera'yı Nasıl Bilirsiniz?Ekleyen
meddah
Güncelleme Zamanı
07.12.2009

Firefox mu, Chrome mu? Yoksa doğru cevap Opera mı? 10 sürümüyle bir kez daha tarayıcı savaşlarına güçlü bir şekilde giren Opera'yı sizin için inceledik.

Tarayıcı savaşlarının tekrar kızıştığı günümüzde, açık kaynak kodu destekleyenleri arkasına alan Firefox ve arkasında Google gibi bir dev bulunan Chrome, Internet Explorer'a alternatif olarak öne çıkıyorlar. Piyasada ikisinden de uzun süredir bulunan Opera ise çoğu kullanıcının gözünden kaçıyor. İlk olarak 1996 yılında piyasaya sürülen Opera ilk başlarda ücretli bir programken, 5.0 sürümüyle reklam destekli, 8.5 sürümüyle ise tamamen ücretsiz bir program haline geldi. Windows, Mac OS X, Linux, FreeBSD ve Solaris işletim sistemlerini destekleyen Opera'nın ayrıca cep telefonları, akıllı telefonlar, Nintendo DS ve Nintendo Wii içinde sürümleri bulunmakta. Programlar.com olarak Windows 10.10 sürümünü sizin için inceledik.

Opera yı Nasıl Bilirsiniz?

Hızlı Erişim, Mail ve Sekme Önizleme

Hızlı Erişim

Opera'da yeni bir pencere açtığınızda ilk dikkat çeken özellik Hızlı Erişim menüsü. İlk olarak 9.2 sürümüyle gelen özellik en çok kullandığınız siteler için kısa yollar oluşturmanızı sağlıyor. Bütün tarayıcılarda bulunan Yer İmi'ne çok benzeyen özellik, sadece bir kısayol değil aynı zamanda sitenin ufak bir ekran görüntüsünü de içeriyor. 10 sürümüyle birlikte bağlantı sayısını en az 4 en fazla 25 olacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

Opera yı Nasıl Bilirsiniz?

Mail

7.0 sürümünden beri Opera'da bulunan Mail istemcisi özelliği ile POP3 ve IMAP özellikli mail hesaplarınızı, Outlook ya da Thunderbird gibi başka bir programa ihtiyaç kalmadan bilgisayarınıza indirip okuyabiliyorsunuz. Mail'leri sahip oldukları eklenti türlerine (resim, video, belge, arşiv vb...) filtre edebilmeniz sağlayan kategorileri ve okumakta olduğunuz bir mail'e hızlı cevap vermenizi sağlayan Hızlı Cevap diğer mail istemcilerine göre öne çıkan özellikler. Bunların dışında standart bir mail istemicisinde arayabileceğiniz bütün özelliklere sahip. RSS bildirimlerini de mail eklentisi aracılığıyla takip edebilirsiniz.

Opera yı Nasıl Bilirsiniz?

Sekme Önizleme

2000 yılında yayınlanan 4.0 sürümünden beri sekme özelliği bulunan Opera son sürümüyle, sekmelere ön izleme özelliği kazandırıyor. Aktif hale getirildiğinde sekmelerde açık olan sitenin ekran görüntüsüne yer veren özellik, göze hitap etse de, büyük bir kullanım kolaylığı sağlamıyor.

Opera yı Nasıl Bilirsiniz?

Mouse Hareketleri ile Kontrol, İçerik Engelleme ve Oturumlar

Mouse Hareketleri ile Kontrol

Opera'nın uzun zamandır sahip olduğu özelliklerden biri de, mouse'unuza sağ tıklayarak çizeceğiniz hareketlerle size tarayıcıyı kontrol etme imkânı sağlaması. Sağ tıklayarak sola doğru yapacağınız bir hareket "Geri" tuşunun görevini yerine getirirken, bir linki tutup aşağıya doğru çekmeniz onu yeni bir sekmede açmanızı sağlıyor. Daha birçok komut içeren ve istediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz Mouse Hareketleri, alıştıktan sonra internette yaptığınız gezintilerde büyük kolaylık sağlıyor.

Opera yı Nasıl Bilirsiniz?

İçerik Engelleme

Tarayıcılarda vazgeçilmezlerden biri haline gelen içerik engelleme, otomatik açılır pencere engellemesi ve isteğe bağlı öğe engelleme olarak yer buluyor. İsteğe bağlı engelleme her ne kadar otomatik sistemler kadar kullanıcı dostu olmasa da, hatalı engellemelerin önüne geçmesi bakımından yararlı bir sistem. Burada bardağın dolu kısmına mı, boş kısmına mı bakacağınız tamamen size kalmış.

Oturumlar

Özellikle belli bir konu üzerinde araştırma yaparken birçok sekme açıp bunları daha sonra kaybetmek istemiyorsanız, Opera'nın içerisinde bulunan oturum yöneticisini çok yararlı bulacaksınız. İstediğiniz kadar oturumu kaydedip bunları yönetebilir, istediğiniz zaman geri çağırabilirsiniz. Ayrıca bir önceki oturumunuz otomatik olarak kaydediliyor ve bir problem sonucunda tarayıcı pencereniz kapanırsa kaldığınız yerden kolayca devam edebiliyorsunuz.

Opera yı Nasıl Bilirsiniz?

Opera Turbo ve Opera Link

Opera Turbo

10 sürümüyle gelen yeni bir özellik olan Opera Turbo, bağlantı hızınız herhangi bir sebepten dolayı yavaşsa, internet trafiğinizi kendi sunucuları üzerinden dolaştırarak içeriğin otomatik olarak sıkıştırılmasını sağlıyor. Opera geliştiricilerine göre bu sayede internet gezintinizde %80'e varan bir hız artışı gözlemleyebiliyorsunuz. Dikkat edilmesi gereken nokta ise gezdiğiniz sayfalarda bulunan grafiklerinde sıkıştırılıyor olması ve bu yüzden bazen kalitelerinde ciddi düşüşler yaşanabilmesi. Ancak Opera bu özelliğe bağlantı hızınıza göre otomatik olarak çalışabilen bir seçenek eklediği için gereksiz kullanımların önüne kolayca geçilebiliyor. Günümüzde geniş bant internet bağlantıları standart olduysa da, Opera'nın benzerleri ücretli olan böyle bir hizmeti ücretsiz sağlaması büyük bir incelik.

Opera yı Nasıl Bilirsiniz?

Opera Link

Opera'nın son sürümüyle birlikte kazandığı özelliklerden biri de Opera Link. Bu hizmet sayesinde tarayıcınızı kullanırken oluşturduğunuz yer imleri, adres geçmişi, notlar, aramalar ve Hızlı Erişim bağlantıları Opera hesabınıza gönderiliyor ve bu sayede kullandığınız bütün Opera tarayıcılarının senkronizasyonu sağlanıyor. Hizmet cep telefonlarında kullanılan Opera tarayıcılarını da destekliyor. Kullandığınız bilgisayar da Opera kurulu olmasa bile http://link.opera.com adresinden Opera kimliğinizle bilgilerinize ulaşmanız mümkün.

Opera yı Nasıl Bilirsiniz?

Opera yı Nasıl Bilirsiniz?

Opera Unite

Opera Unite

Operanın son sürümü için getirdiği en büyük yeniliği sona sakladık. Arkadaşlarınızla rahatça dosya paylaşmak ya da evdeki bilgisayarınızda bulunan müzik dosyalarınızı internet bağlantınız üzerinde canlı olarak dinlemek ister misiniz? Opera, Unite adını verdiği uygulamalar topluluğu ile bu işleri ve daha fazlasını kullanıcı dostu bir şekilde mümkün kılıyor. Bir uygulama geliştirme arabirimi olan Unite, halihazırda gelen Dosya Paylaşımı, Medya Oynatıcısı, Buzdolabı, Mesajlaşma Servisi, Fotoğraf Paylaşımı ve Web Sunucusu programcıklarının yanında, açık bir şekilde bütün uygulama geliştiricilerle paylaşıldığı için, isteyen herkes bu arabirim için uygulama geliştirebilir. Opera kimliğinizle sisteme girdikten sonra bilgisayarismi.kullanıcıadı.operaunite.com şeklinde bir adresiniz oluyor ve bu adresten kullandığınız bütün uygulamalara erişim sağlanıyor. Arkadaşlarınız isterse paylaştığınız müzikleri canlı olarak dinleyebilir ya da paylaştığınız resimleri slayt gösterisi olarak görüntüleyebilirler. http://unite.opera.com/applications/ adresinden şu ana kadar yayınlanmış uygulamalara göz atabilirsiniz.

Opera yı Nasıl Bilirsiniz?

Opera yı Nasıl Bilirsiniz?

Opera yı Nasıl Bilirsiniz?

Opera yı Nasıl Bilirsiniz?

Bütün özelliklerini anlatamamış olsak da (Not alma aracı ve sağ tık menüsüne entegre edilmiş Yahoo Babel Fish çeviri özelliği aklıma ilk gelenler), burada anlattıklarımızın bile Opera'ya bir şans vermenizi sağlayacağını düşünüyorum. Burada anlattığımız birçok özellik diğer tarayıcılara eklentiler yardımıyla kazandırılabilse de, Opera bu özellikleri programın içine entegre ettiği için tartışılmaz bir performans üstünlüğü var. Eğer Acid3 testini başarıyla geçen, sürekli kendini geliştiren ve buna rağmen kullanım kolaylığından bir şey kaybetmeyen bir tarayıcı denemek isterseniz, aşağıdaki bağlantıdan Opera'nın son sürümünü indirebilirsiniz.