FreeRAM XP Pro 1.52Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Belirli bir süre kullandıktan sonra bilgisayarınızda yavaşlamalar meydana gelebilir. Özellikle sistem belleğiniz (RAM) düşük ise zaten yavaş çalışan bilgisayarınızda uygulamaların çalışmasını beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun da nedeni; bilgisayar kullanımınız sırasında önbelleğe alınan verilerin çoğalması ve belleğinizde boşuna yer işgal etmesidir. İşte bu verileri temizleyerek belleğinizi optimize eden ve sistem performansınızı arttıran FreeRAM XP Pro'yu sizin için inceledik.

FreeRAM XP Pro 1.52FreeRAM XP Pro; sisteminizde bulunan fiziksel belleği (RAM) yapılandırabilmenize yardımcı olan bir araç. Ücretsiz olan bu araç; kullanılmakta olan ve boştaki bellek miktarını görüntüleyebiliyor, belleğinizi otomatik olarak en iyi duruma getirebiliyor ve çeşitli raporlar ve kayıtlar tutabiliyor. FreeRAM XP Pro, AutoFree (Otomatik Temizleme) özelliği ile sistem kaynaklarını ve boş bellek miktarını ölçüyor ve sisteminizi yavaşlatmaksızın önbelleğe alınmış verileri silerek daha fazla kullanılabilir belleğe sahip olabilmenize sağlıyor.


FreeRAM XP Pro 1.52Kısa süren bir kurulumun ardından programın çalıştırılmasını isteyip istemediğiniz soruluyor ve programın Windows açılışında otomatik olarak başlatılacağı ve bunun programın seçeneklerinden değiştirilebileceği belirtiliyor. Programın ilk açılışında bağış ekranı ile karşılaşılıyor. Bu ekranda nasıl bağış yapabileceğiniz anlatılıyor ve programın üreticisinin bağış adresleri veriliyor. Program ücretsiz olduğu için bu ekranda, üretici, programın geliştirilebilmesine devam edebilmek için kullanıcılardan yardım beklediğini belirtiyor.

FreeRAM XP Pro 1.52

Bağış ekranından sonra programın arayüzü nihayet karşımızda. Ancak bu kez de Evet'e tıklarsanız programın otomatik olarak güncelleştirme yapacağını ve otomatik güncelleştirme işlevinin aktif olacağını; Hayır'a tıklamanız durumunda ise programın bu özelliğinin devre dışı bırakılacağını söyleyenprogramın otomatik güncelleştirme denetimi açılıyor. Otomatik güncelleştirme işlemi mevcut güvenlik duvarınızın uyarı vermesin neden olabiliyor; bu durumda programın internete bağlanmasına izin vermeniz gerekiyor.

FreeRAM XP Pro 1.52

FreeRAM XP Pro'nun arayüzü ilk bakışta oldukça karmaşık görünüyor. Küçük boyutlu bu arayüz, görsel açıdan çok tatmin edici olmasa da kolay bir kullanıma sahip. Programın arayüzü; 5 menüden oluşan bir menü çubuğu, programın temizleme türünün seçildiği Memory Mode isimli bir panel, bellek ile ilgili istatistiklerin görüntülendiği bir ekran ve en alt kısımda 4 düğmeden oluşan bir araç çubuğu içeriyor. Kabul etmek gerekir ki programın arayüzü, biraz göz yorucu.

Program ayrıca sistem bildirim alanına eklediği simge ile sisteminizdeki boş bellek miktarını görüntülüyor. Bu simgeye sağ tıkladığınızda açılan menü yardımı ile programın tüm özelliklerine erişebiliyorsunuz.

FreeRAM XP Pro, bellek temizliği konusunda iki seçenek sunuyor. Bu seçeneklerden birincisi; sisteminizin hızını ve bellek kullanımını otomatik olarak dengeleyen AutoFree seçeneği iken diğeri ise belleğinizin ne kadarının boşaltılmasını istediğinizi belirleyebildiğiniz manuel temizlik seçeneğidir. Memory Mode (Bellek Modu) panelinde bulunan bu silme modlarının yanı sıra bu panelde, temizlik işlemlerinden sonra sonuçların rapor halinde sunulmasına olanak veren bir başka seçenek de bulunuyor. Memory Mode panelinden kullanmak istediğiniz seçenekleri belirledikten sonra programın alt kısmındabulunan Go! düğmesine tıkladığınızda FreeRAM XP Pro, belirlediğiniz seçenekler doğrultusunda temizleme işlemini gerçekleştiriyor. Bu arada ilk defa AutoFree işlevi ile otomatik temizleme yapmak istediğinizde program, bu işlev ile ilgili size bilgi veren bir uyarı görüntülüyor.

Memory Display and Statistics (Bellek Görüntüsü ve İstatistikleri) başlığı altındaki RAM isimli çubuk grafiği fiziksel belleğinizin ne kadarının boş olduğunu; LOAD çubuk grafiği ise belleğe yapılmış olan yüklemenin boyutunu görüntülüyor. Temizlik işlemi sonrası belleğinizdeki boş alanı RAM grafiğinden ve altında bulunan sayısal istatistiklerden takip edebiliyor; bu bilgilere bakarak gerektiğinde yeni temizlik işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

FreeRAM XP Pro 1.52Programın arayüzünde temizlik işlemlerini başlatan Go! düğmesinin yanındaki Settings düğmesi, programın ayarlarını düzenleyebileceğiniz FreeRAM XP Pro Settings (FreeRAM XP Pro Ayarları) penceresini görüntülüyor. Bu penceredeki Program, Memory (Bellek), Display (Görüntü), Sound/Shortcut (Ses/Kısayol) ve Other (Diğer) sekmelerindeki ayarları düzenleyerek programın çalışma şeklini ihtiyaçlarınıza uygun hale getirebiliyorsunuz. FreeRAM XP Pro ayrıca mevcut ayarlarınızı FRS biçiminde kaydedebilmenize ve istediğiniz anda bu ayarları programın içerisine aktarabilmenize de olanak veriyor.


FreeRAM XP Pro 1.52Settings düğmesinin yanında bulunan Minimize (Simge Durumuna Küçült) düğmesi ise programın arayüzünü; Windows Görev Çubuğuna, Windows Görev Çubuğunun hemen üzerine ve sistem bildirim alanına küçültebilmenizi sağlıyor.

FreeRAM XP Pro 1.52FreeRAM XP Pro'nun en ilgi çekici özelliklerinden birisi de RAM-Cut. Tools (Araçlar) menüsündeki Create RAM-Cut (RAM-Cut Yarat) öğesinden ya da CTRL+Utuş kombinasyonu ile ulaşabileceğiniz Create RAM-Cut Wizard (RAM-Cut Yaratma Sihirbazı) penceresi ile oluşturabileceğiniz RAM-Cut'lar, tek fare hareketi ile bellek temizliği yapabilmenize yardımcı olan kısayol dosyaları. Bu kısayolları ayrıca belleği temizledikten sonra istediğiniz uygulamayı çalıştırmak için de kullanabiliyorsunuz. Böyle düzenlenmiş bir RAM-Cut çalıştırıldığında; belleğinizi temizler, kendini kapatır ve belirlediğiniz uygulamayı çalıştırır. Böylece yüksek bellek gereksinimine ihtiyaç duyan uygulamaları çalıştırabilmek için belleğinizde alan açmış olursunuz.

FreeRAM XP Pro 1.52Programın bir diğer önemli özelliği ise Global Memory Compression işlevi. Diğer bellek temizleme araçlarında bulunan demode bellek sıkıştırmaişlevlerinden farklı olan Global Memory Compression, işletim sisteminden uygulamaların gerektirdikleri bellek kullanımlarını düşürmesini istiyor ve geçici olarak kullanılan belleği azaltıyor. Özellikle çok fazla bellek tüketen programlar çalıştığında veya kapatmak istemediğiniz ancak bellek kullanımını düşürmek istediğiniz programlar açık iken kullanabileceğiniz Global Memory Compression işlevi, geçici bir çözüm sunuyor. Çünkü bu programları tekrar kullanmayabaşladığınızda programların bellek gereksinimi artıyor ve daha fazla bellek kullanmaya başlıyorlar.

FreeRAM XP Pro 1.52Tools menüsündeki Report Process Memory Usage (İşlemlerin Bellek Kullanımını Raporla), Clear Clipboard (Panoyu Temizle) ve Turn Off Computer or Log Off (Bilgisayarı Kapat ya da Oturumu Kapat) araçları ise programın bellek kullanımını raporlayabilmesine, kopyalanan verileri tutan panoyu temizleyebilmesine ve bilgisayarı, yanıt vermiyor olsa bile kapatabilmesine olanak veriyor.


FreeRAM XP Pro 1.52FreeRAM XP Pro, bellek temizliği işlemlerinizi otomatik hale getirebilmenize de olanak veriyor. FreeRAM XP Pro Settings penceresindeki Memory sekmesinde bulunan Automatic Freeing Options (Otomatik Temizleme Seçenekleri) başlığı altındaki ayarları kullanarak programın otomatik temizlik işlevini düzenleyebiliyorsunuz. Program, boş bellek miktarı belli bir oranın altına düştüğünde ya da istediğiniz zaman aralığında otomatik olarak bellek temizliği gerçekleştirebiliyor. Otomatik bellek temizliğini çeşitli nedenlerden dolayı devre dışı bırakmak için ise File menüsündeki Temporarily Disable Automatic Optimization öğesini ya da CTRL+T tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.


FreeRAM XP Pro 1.52Programın sistemden kaldırılması ile ilgili önemli bir uyarı yapalım. Program, sisteminize herhangi bir kaldırma aracı yüklemiyor ve Windows'un Program Ekle / Kaldır aracı ya da harici bir program kaldırma aracında program ile ilgili herhangi bir veri bulunmuyor. Programı kaldırmak için Information (Bilgi) menüsündeki Uninstal FreeRAM XP Pro 1.52 (FreeRAM XP Pro 1.52'yi Kaldır) öğesini kullanmanız gerekiyor.

Diğer bir uyarımız da bellek temizliği konusunda. Belleğinizi temizlediğinizde hali hazırda sisteminizde çalışmakta olan programların daha yavaş çalışması doğaldır. Çünkü programlar çalışırken belleğinize çeşitli veriler yüklerler. Oldukça hızlı bir şekilde veri alışverişi yapabilen belleklerde önbelleğe alınan (cached) veriler sayesinde programlar hızlı bir şekilde çalışabilirler. Ancak bellek temizliği ile bu veriler silindiği için bu programları kullanmaya çalıştığınızda veriler tekrar belleğe yazılır; bu da yavaşlamaya neden olabilir.

Ücretsiz olan FreeRAM XP Pro, bellek yönetimive temizliği ihtiyaçlarınızı etkili bir şekilde karşılayabiliyor. Bilgisayarlarındaki fiziksel belleğin durumunu görmek ve belleklerini yönetmek isteyen kullanıcılar bu kullanışlı programı gönül rahatlığı ile kullanabilirler.