Windows Live Essentials 2011 İncelemesiEkleyen
omery
Güncelleme Zamanı
24.05.2012

Fotoğraflar, filmler, anlık ileti, e-posta, sosyal ağlar ve benzeri pek çok öğe Windows Live Essentials ile sizlerle birlikte.

Windows Live Essentials 2011 İnceleme

Kurulum: [star 5]
Özellikler: [star 4.5]
Kullanım Kolaylığı: [star 4]
Performans
[star 4.5]
Sonuç: [star 4.5]


Artıları: Sosyal ağlarla entegrasyon, zengin özellklere sahip araçlar, HD görüntülü konuşma, kolay kullanım, ücretsiz, Türçe dil desteği,
Eksileri: XP desteğinin olmaması,

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma programı Live Messenger, 2011 yılına pek çok yenilikle giriyor. MSN'e ek olarak çeşitli araçların da bulunduğu Windows Live Essentials 2011 paketi chat, resim, video araçlarıyla kullanıcıya tam bir multimedya ve sosyal a ortamı sunuyor. Windows Live Messenger'ı denemek isterseniz aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz; ancak kötü bir haberimiz var: Windows XP desteği kaldırıldığı için ancak Windows 7 ve Vista kullanıcıları yeni Messenger'ı kurabilirler.

Windows Live Essentials 2011 indir

Windows Live Essentials 2011 Sistem Gereksinimleri:
İşletim Sistemi: 32-bit ve 64-bit Windows Vista SP2, Windows Vista Platform Güncelleştirmesi, Windows 7, Windows Server 2008 SP2, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2 Platform Güncelleştirmesi.
İşlemci: 1,6Ghz ve üstü
Bellek: 1Gb veya daha fazla RAM
Çözünürlük: En az 1024x576

Ek Gereksinimler:
Fotoğraf Galerisi ve Movie Maker için: Bazı DirectX 9 bileşenleri.
Windows Live Mesh için: Windows Live Mesh'i Mac üzerinde çalıştırmak için, OS X 10.5 veya daha yenisini yüklemiş olmanız gerekir.

Kurulum

Windows Live Essentials 2011'in kurulumu Türkçe dil desteğinin de yardımıyla oldukça açık ve basit. Kurulum dosyasını açtığınızda "Ne yüklemek istiyorsunuz?" sorusu ile karşılaşıyorsunuz. "Windows Live Temel Parçalar'ın tamamını yükle (önerilen)" seçeneğine tıkladığınızda standart kurulum başlıyor.

Windows Live Essentials 2011 İnceleme

"Yüklemek istediğiniz programları seçin"e tıklarsanız, Live Essentials'da bulunan bileşenlerden hangilerinin kurulacağını seçebilirsiniz. Tercihizi yaptıktan sonra yükle butonuna basarak kurulum başlatabilirsiniz. Kurulum birkaç dakika sürebilir. Yükleme bittikten sonra istediğiniz Windows Live programını kullanabilirsiniz.

Windows Live Essentials 2011 İnceleme

Özellikler

Windows Live Messenger 2011:

Windows Live Messenger, dünyanın en çok kullanılan sohbet (chat) programıdır. Arkadaşlarımızla iletişimde kalmanın en iyi yollarından biridir. Live Messenger'ı kullanmak için bir Windows Live ID hesabı açmanız gerekiyor. Live ID ile programa giriş yaptıktan sonra arkadaşlarımızı ekleyip, sohbet etmeye başlayabilirsiniz.

Windows Live Messenger'ın oturum açma ekranında seçeneklerde bir değişiklik yapılmamış ama tasarım az da olsa değiştirilmiş.

Windows Live Essentials 2011 İnceleme

Windows Live Messenger'ın en önemli yeniliği sosyal ağlar ve sitelerle olan entegrasyonu. Ana ekranına kullandığımız sosyal ağ hizmetlerini ekleyip, arkadaşlarımızla ilgili güncellemeleri tek bir yerde görebiliyorsunuz. Yakın arkadaşlarımızı "Sık Görüşülenler" kısmana eklersek onlarla ilgili güncellemeler her zaman öncelikli oluyor ve bizim için önemli olan hiçbir şeyi kaçırmıyoruz.

Messenger yeni özellikleriyle Facebook kullanıcılarını memnun edecek gibi duruyor. Facebook, Myspace, Blogger, Flickr, Daily Motion, Youtube gibi pek çok sitedeki güncellemeleri takip edilebilirsiniz.. Ancak Twitter kullanıcılarına bu kolaylıktan faydalanamıyorlar çünkü Windows Live Messenger'ın henüz Twitter desteği bulunmuyor ki bu oldukça büyük bir eksiklik.

Windows Live Essentials 2011 İnceleme

Konuşma penceresini açtığımızda ilk göze çarpan yenilik ifadeler oluyor. İfadelerin hepsi değiştirilmiş ve yenileri eklenmiş. Eski sürümde yukarıda olan "Arama, Görüntü, Davet Et vs." menüleri aşağıya alınmış. Bunların yanında artık "Paylaş" butonu da bulunuyor. "Paylaş"ın altında "Bilgisayarınızdan fotoğraf", "Çevrimiçi albümden fotoğraf", "Bilgisayarınızdan dosya" olmak üzere 3 seçenek var. Bilgisayarınızdan Fotoğraf seçeneği ile bilgisayarınızdaki fotoğrafları arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Çevrimiçi albümden fotoğraf seçeneği ile SkyDrive'dan (Microsoft'un Windows Live kullanıcılarına sağladığı depolama alanı) ya da Facebook gibi sitelerden resim gönderebilirsiniz. Bilgisayarınızdan dosya seçeneği ise bilgisayarınızda bulunan her türlü dosyayı arkadaşınızla paylaşmanızı sağlıyor.

Live Messenger 2011'de görüntülü konuşma çok daha keyifli olacak. Görüntülü konuşmaya tam ekran seçeneği eklenmekle kalmayıp HD kalitesinde görüntülü chat yapma imkanı sağlanmış Artık arkadaşlarınızın sivilcelerinden saç tellerine kadar her detayını görebilirsiniz. Ayrıca artık görüntülü ileti gönderebilmek de mümkün. Ayrıca sekmeli konuşma penceresi, uyarı seslerini kişiselleştirebilme, mobil telefon ayarlaması, kişi listesinde Facebook arkadaş listesinin görüntülenmesi ve Messenger üzerinden Facebook'taki arkadaşlarla sohbet etme gibi pek çok yenilikler var.

Windows Live Essentials 2011 İnceleme


Bunlar dışında çevrimdışı görünme seçeneğinde değişiklik yapılmış. Eskiden "Engelle" olarak bildiğimiz seçenek bundan sonra "Çevrimdışı Görünme" olarak kullanılacak. Bunu uygulamak çok kolay çevrimdışı görünmek istediğiniz kişinin, grubun veya kategorinin adını sağ tıklayın ve bu kişiye çevrimdışı görün, Bu gruba çevrimdışı görün veya Bu kategoriye çevrimdışı görün seçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır. Messenger'daki göze batan yenilikler bunlar, şimdi diğer uygulamalardaki yeniliklere göz atalım.

Windows Live Fotoğraf Galerisi 2011:

Fotoğraf Galerisi fotoğrafları ve videoları görüntülemeyi, düzenlemeyi ve paylaşmayı kolaylaştırıyor. Fotoğraf birleştirebilir, resimlerdeki parazit azaltıp slayt gösterisi oluşturabilirsiniz. Kullanıcıların işine en çok yarayacak yeni özellik ise "Bul" sekmesi... Bu bölümde arşivinizdeki fotoğraf ve videolar içinden aradığınızı hızlı ve kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Yüz tanıma teknolojisi genellikle güvenlikle ilgili uygulamalarda karşımıza çıkıyor ama Microsoft, yüz tanıma özelliğinin Live Fotoğraf galerisinde pratiklik sağlayacak bir kullanım alanı bulmuş: Kişileri etiketlemekte yardımcı olmak için live Fotoğraf Galerisi'ne Yüz Tanıma" özelliği eklenmiş. Fotoğraf etiketledikçe program etiketlenen yüzleri tanıyor ve sonraki fotoğraflarda kullanıcıya yardımcı oluyor. Ne kadar çok fotoğraf etiketlenirse Fotoğraf Galerisi etiket önerme konusunda o kadar iyi hale geliyor. Windows Live uygulamalarının çoğunda direk olarak "Facebook,SkyDrive,Youtube,Flickr vb." gibi sitelerde paylaşım yapılabilmesi Windows Live Essentials 2011'in en güzel özelliği olmuş.

Windows Live Essentials 2011 İnceleme

Windows Live Movie Maker 2011:

Windows Live Movie Maker ile fotoğraflarınız ve videolarınızdan yeni filmler oluşturabilirsiniz. Movie Maker ve Windows Live Fotoğraf Galerisi birlikte çalıştığından sonraki filminizde kullanmak istediğiniz fotoğrafları ve videoları düzenlemek ve seçmek kolay hâle geliyor. Yazı, geçiş, efekt, ses ekleyip AutoMovie ile güzel bir tema uygulayabilirsiniz. İsterseniz filminizi yavaşlatıp, hızlandırabilir ya da görüntüyü ikiye bölebilirsiniz. Daha sonra yaptığınız filmi "Facebook, Youtube" gibi sitelere doğrudan ekleyebilirsiniz ki Windows Live Essentials'ın tüm araçlarında bulunan bu paylaşım özellikleri programların çok daha verimli ve etkili kullanılmasını sağlıyor.

Windows Live Essentials 2011 İnceleme

Windows Live Mail 2011:

Windows Live Mail ile bütün e-postalarınızı aynı anda tek bir yerden kontrol edebilirsiniz. "Fotoğraflı e-posta gönder" seçeneğiyle alıcıların gelen kutusunu doldurmadan yüksek kalitede fotoğraflarla dolu albüm paylaşabilirsiniz. Yüklediğiniz fotoğraflar Windows Live SkyDrive üzerindeki 25Gb'lık bölümde saklanacağından dolayı e-posta kutusunu doldurmamış oluyorsunuz. Bunlar dışında uygulamamızın sağ tarafında takvim var. Burada etkinliklerimizi yazıp işlerinizi planlayabiliyorsunuz.

Windows Live Essentials 2011 İnceleme

Windows Live Yazar 2011:

Windows Live Yazar ile güzel blog postaları oluşturabilir ve bunları blogunuzda yayımlamadan önce nasıl gözüktüklerine bakabilirsiniz. Yazı, fotoğraf, video eklemek ve biçimlendirmek için Live Yazar'daki basit araçları kullanabilir, blogunuzu WordPress, Blogger ve daha pek çok blog sitesinde yayımlayabilirsiniz.

Windows Live Essentials 2011 İnceleme

Windows Live Mesh 2011:

Windows Live Mesh bilgisayarınızda bulunan dosyalara her yerden erişebilme imkânı sağlıyor. Tabi bunun için ulaşmak istediğiniz dosyalarınızı eşitlemelisiniz. Windows Live Mesh 5GB'lık eşitlenmiş depolama biriminizde eşitlenecek klasörleri seçebilir, böylelikle her yerden bu klasörlere ulaşır ve bunları güncelleştirebilirsiniz.

Windows Live Essentials 2011 İnceleme

Windows Live Aile Koruması 2011:

Aile koruması ile çocuklarınız bilgisayarda yaptıklarını izleyebilir, erişebilecekleri web sitelerini, oyunları ve programları seçebilirsiniz. Hatta bilgisayarı kullanabilecekleri zaman aralıklarını belirleyebilirsiniz. Windows Live Hotmail'de e-posta ve Windows Live Messenger'da anlık ileti erişimini yalnızca onaylı kişilerle sınırlayarak çocuklarınızın çevrimiçi olarak nelerle meşgul olduğunu ve kimlerle konuşabildiğini de her zaman bilirsiniz. Özellikle yoğun olarak MSN kullanan çocuklarınızı Windows Live'ın bir parçası ile kontrol etmek oldukça ironik olsa gerek.

Windows Live Essentials 2011 İnceleme

Sonuç

Microsoft, yeni Windows Live Essential ile 2011'e iyi bir giriş yapıyor. Windows Live Messenger, Live Yazar, Movie Maker, Fotoğraf Galerisi, Live Mail araçları, birbirleriyle uyumları ve sosyal ağlarla olan entegrasyonları ile artık çok daha modern pprogramlar. Microsoft'un Live kullanıcılarına sunduğu 25 GB'lık depolama alanı SkyDrive, işlerinizi online ortamda saklamanıza olanak sağlayarak Live Essentials bileşenlerinin çok daha etkili ve kullanışlı olmasını sağlıyor. Windows XP kullanıcısı değilseniz; işletim sisteminiz Vista ya da Windows 7 ise hiç düşünmeden yeni Live Essentials sürümüne geçebilirsiniz.