RealPlayer 11 İncelemesiEkleyen
guven
Güncelleme Zamanı
25.04.2012

video paylaşım sitelerinden tek tıklamayla video indirmek, canlı Internet yayınlarından tek tıklamayla video kaydetmek, müzik ve videolarınızdan CD/DVD yazdırmak, medya arşivinizi düzenlemek ve onlarcası RealPlayer 11'de

Real Player, şimdilerde nostaljik olarak andığımız çevirmeli bağlantı yıllarından beri kullanımda olan köklü bir medya oynatıcıdır. Real Player yazılımının 11. sürümü temel medya oynatıcı özelliklerinin yanı sıra: Youtube gibi video paylaşım sitelerinden tek tıklamayla video indirme ve bu videoları CD/DVD disklere yazdırma özelliğiyle eklenerek yenilenmiştir.

Real Player kullanarak; Videolarınızı DVD Disklere yazdırıp televizyonunuzda izleyebilir, web videolarınızı iPod'unuza aktarabilir, eski 33'lük plaklarınızı ve kasetlerinizi dijital dosyalar haline getirebilir, ses ve görüntü dosyalarınızın biçimlerini dönüştürebilirsiniz.

RealPlayer 11

Real Player'ın arayüzüne baktığımızda Apple'ın iTunes yazılımıyla benzer bir yapıda tasarlandığını görüyoruz. Yazılım penceresinin sol tarafına baktığımızda bilgisayarınızdaki tüm ses ve görüntü medyalarını listeleyen "my library" (medya kitaplığı) olduğunu görürüz. Medya kitaplığında; müzik, videolar, indirmeler ve kaydetmeler için filtreler; çalma listesi ve otomatik çalma listesi, satın alınmış müzik ve CD/DVD başlık menüleri mevcuttur. Sağ tarafta kalan bölümde ise medya içeriğinizin detayları ve yazılımın alt kısmındaysa oynatıcı bölümü bulunmaktadır. Ayrıca medya kitaplığınızdan bir video açtığınızda görüntüye yakınlaştırma yapmanıza veya tam ekran moduna geçmenizi sağlayacak tuşlar video penceresinde belirir.

Yazılım iTunes'la benzer grafik arayüz yapısını paylaşmakla kalmıyor aynı zamanda denk özellikleri de kullanıcılara sunuyor. Real Player 11'in; videolarınızı ve müziklerinizi düzenlemenizi ve uygulamanın içine aktarmanızı sağlayan, meta bilgileri ve çalma listeleri oluşturmanızı sağlayan "müzik kutusu" (jukebox) özelliği mevcuttur. Dahası iTunes'da olduğu gibi Real Player 11 ile de medyalarınızı doğrudan yazılımı kullanarak CD/DVD'lere yazdırabilirsiniz.

RealPlayer 11

Yenilenmiş Real Player11'in Internet Explorer tabanlı yerleşik web tarayıcısı ile gezdiğiniz web sayfalarında FLV, RMV, MOV, ya da WMA biçiminde (Flash, Real, QuickTime veya Windows Media dosyalarından biri), videolar olduğunda, video'yu bilgisayarınıza kaydetmek için uygulamanın en alt sol kısmında bulunan kırmızı yuvarlak tuşa basmanız yeterlidir. Ayrıca yazılım penceresinin üst kısmında bulunan menü çubuğunda ki "File" (Dosya) menüsünü açıp, "Record" (Kaydet) alt başlığında bulunan "Record this clip" öğesini tıklatarak da sayfa'daki videoyu kaydedebilirsiniz. Videoyu indir tuşuna basar basmaz yazılım penceresinin alt kısmındaki kırmızı kaydet tuşu kayıt halinde olduğunu belirtmek için yanıp sönmeye başlar. Kaydedilmesini istediğiniz video RealPlayer kitaplığına indirilmeye başlanır. Real Player'ın çoğu çevrimiçi video yayınını kaydetse de, NBC'nin çevrimiçi yayını gibi Dijital Telif Hakları Yönetimi (DRM) ile korunanları kaydetmeyerek size bilmeden de olsa suç işlemekten alı koyar. Bir web sitesinde video izliyorken onu kaydetmeye karar verdiniz, Real player ile videoyu kaydetmek için başa sarmanıza gerek yoktur. Video izlerken istediğiniz yerde kaydet tuşuna basın, video en başından itibaren kaydedilecektir, videoyu durdursanız ya da video bits bile Real Player 11 videoyu indirmeyi arka planda devam edecektir.

Real Player 11'in önceki sürümlerde olduğu gibi Real'İn içirik portalına, müzik indirme ve diğer abonelik tabanlı servilerine erişim için tuşlarına sahiptir.

Real Player'ı diğer medya oynatıcılardan ayıran özelliklerin başında ücretli abonelikle verdiği çevrimiçi medya hizmetleri gelir. Normalde aylık 89$'a abone olabileceğiniz Real Super Pass adlı dev medya ağına Real Player 11 kullanarak 14.99$'a abone olabilirsiniz. Yeni Super Pass ile; aylık 10$ değerinde Rhapsody MP3 kredisine, her ay RealArcade tarafından seçilen bir oyuna, McAfee VirusScan ile virüs koruması ve Net Nanny ile ebeveyn denetimini sağlayan Real Broadband Essentials'a, 100'den fazla müzik türünde yayın yapan 3200 farklı radyo kanalını(90'dan fazlası reklamsız) yüksek ses kalitesiyle dinleme imkanına, uzun metrajlı bağımsız, belgesel, uluslararası çevrimiçi filmler izleme olanağına, pahalı kablo tv programların (haber, komedi, reality şov) izleme olanağına, 1GB'lik çevrimiçi fotoğraf/video paylaşım ve depolama alanına, Amerika'nın Biri Bizi Gözetliyor programı olan Big Brother'ın 7 gün 24 saat evin dört farklı canlı yayın kamerasının aktardıklarına, Big Brother sohbet odası, blog'u ve daha pek çok şeye sahip olursunuz. Peki ya bu hizmetleri almakta sıkıntılar yaşar ve memnun kalmazsanız ne olacak, paranızı sokağa mı atmış olacaksınız? Real, Super Pass hizmetine abone olduğunuzzaman size tam 14 günlük bir ücretsiz deneme süresi sunmaktadır. Real bu deneme süresi içerisinde Super Pass'dan memnun kalmayan tüm müşterilerine, paralarını iade etme garantisi vermektedir. Bunlarla birlikte Super Pass RealPlayer 11aboneliği için hiçbir vergi ödemenize gerek yoktur. SuperPass'a abone olmak için hiçbir ülkede vergi ödemezsiniz. Ödeme seçenekleri arasında; Visa, MasterCard, American Express, Discover, JCB mevcuttur.

Real Player farklı alanlarda farklı yazılımların ayrı ayrı sunduğu pek çok medya özelliğini bir arada sunmayı vaat eden bir uygulama. Her ne kadar düzenli ve işlevsel tasarlanmış olsa da, Real Player'In kullanıcı arayüzü acemi kullanıcılar için ilk etepta karmaşık gelebilir. Yazılımın kendi içinde; müzik çalar, video oynatıcı, radyo yayını dinleyici, video yayını görüntüleyici, video yayını/video klipi kaydedici, mesaj merkezi, video/müzik CD/DVD yazdırıcı, webtarayıcı ve taşınabilir cihaza dosya aktarıcı oluşu işleri karmaşık hale getiriyor diyebiliriz.

Sonuç olarak geçmiş deneyimler ve kullanıcı geri bildirimleri göz önüne alınarak geliştirilmiş Real Player 11 için var olan en kapsamlı medya oynatıcılardan biri diye biliriz. Acemilerin alışması biraz zaman alsa da; engin web deneyimleri yaşamak, video paylaşım sitelerinden tek tıklamayla video indirmek, canlı Internet yayınlarından tek tıklamayla video kaydetmek, müzik ve videolarınızdan CD/DVD yazdırmak, medya arşivinizi düzenlemek ve daha pek çok medya işlevini yerine getirmek için Real Player kullanıcılara pek çok imkan sunmakta.