Microsoft Outlook 2010 İncelemesiEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
31.05.2010

Office 2010 bileşenlerini incelemeye mail programı Outlook 2010 ile devam ediyoruz.

Outlook 2010 İncelemesiMicrosoft Office 2010 paketinin en önemli üyelerinden mail programı Outlook 2010'u yeni yönleriyle inceledik. Office 2010 paketinde genel olarak kullanım kolaylığıyla ilgili yenilikler geitiren Microsoft, Outlook 2010'da da bu yönde yenilikler ve değişikler yapmış.

Yenilikler
Microsoft Office 2010 paketindeki diğer programlar gibi Outlook 2010'un da 32-bit ve 64 bit sürümü bulunuyor. Outlook 2010'un en önemli yenliklerinden biri olan "Outlook Social Connector", arkadaşlarınızın Windows Live ve diğer sosyal ağ sitelerinde en son gönderdikleri mesajları e-postaların altında görmenizi sağlıyor.

Outlook 2010 İncelemesi

Quick Steps (Çabuk Adımlar) birden fazla adımı birleştirmenizi sağlıyor. Böylece Quick steps'e tıkladığınızda ayarlamış olduğunuz adımları görebiliyorsunuz.

Outlook 2010 İncelemesi

Office 2010 online paylaşım ve yayımlama açısından kullanıcıya oldukça kolaylık sağlıyor. Outlook 2010'da takvim Office Online ile sekronize çalışabiliyor. Özellikle farklı yerlerde çalışan ekiplerin beraber çalışması için oldukça kullanışlı bir özellik.

Outlook 2010 İncelemesi

Outlook 2010 takviminde günlük işlerinizi, ajanda misali takip edebileceğiniz Schedule View bulunuyor. Saat saat, gün içindeki planlarınızı görebiliyorsunuz.

Outlook 2010 İncelemesi

Office Paketinin ortak yeniliklerinden biri olan Dosya (File) sekmesinde eskiden Office logosunda bulunan tüm işlemleri ve daha fazlasını yapabiliyorsunuz. Eklentileri kaydetme, hesap ekleme ve düzenleme, posta kutusu temizleme vb. işlemleri bu sekmeden yapabiliyorsunuz.

Outlook 2010 İncelemesi

Outlook 2010'da kullanıcıların posta kutusunu daha etkili kullanabilmesi için çeşitli özellikler bulunuyor. Yoksay (ignore) tuşu bir mesajla ilgili tüm konuşmaları ve gelecekte o mesaja yapılan tüm cevapları otomatik olarak silinmiş ögelere gönderiyor. Temizlik tuşu ise en yeni mesajları tutarken eski ve gereksiz olanlar silinmiş ögeler klasörüne taşıyor.

Outlook 2010 İncelemesi

Değişenler
Outlook 2010'da Conversation görünümü (sohbet) değişmiş. Conversation görünümü mailleri ve cevaplarını bir seri olarak görmenizi sağlıyordu. Outlook 2010'da View (görünüm) sekmesinden ulaşabileceğiniz bu özellikle postaları tarih, alınan vey agönderilen kişi gibi kategorilerde gruplayarak çok sayıda postayı daha rahat takip edebilirsiniz.

Outlook 2010 İncelemesi

Microsoft, IMAP desteğinin önceki sürümlere oranla geliştirildiğini ve kolaylaştırıldığını belirtiyor. Kullanıcılar yeni bir hesap eklediklerken, hesap tipi Google Gmail gibi IMAP desteklei e-posta hesapları için otomatik olarak IMAP olarak ayarlanıyor. Manual ayar seçilirse kullanıcılar ayarlarını kendileri de yapabiliyorlar.

Outlook 2010 İncelemesi

MAP hesaplarında silme ve gönderme işlemleri de geliştirildi. IMAp hesaplarında artık ayrı bir silinmiş ögeler klasörüne sahip.
Outlook 2010'daki arama sekmesinde çeşitli filtreleme seçenekleri bulunuyor. Arama sonuçlarınızı istediğiniz kriterlere göre daraltabilirsiniz.

Outlook 2010 İncelemesi

Microsoft, Office 2010'da daha kullanıcıların rahat çalışmasını amaçlamış. Kullanıcı dostu bir arayüzle, programın özelliklere ulaşımı kolaylaştırmak için geliştirmeler yapmış. Outlook 2007'yi sevenler Outlook 2010'daki ufak eklentilerden de memnum kalacaklardır.