Microsoft Excel 2010 İncelemesiEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
16.06.2010

Microsoft Office 2010 kullanıcılara pek çok yeni özellik sunuyor. Sizler için Microsoft Excel 2010'un yeni özelliklerini inceledik.

Microsft Excel 2010 İncelemesiMicrosoft Office 2010, Office 2003'ten Office 2007'ye geçişteki kadar olmasa da pek çok yeni özellik içeriyor. Office paketinin en önemli parçalarından biri olan Microsoft Excel 2010'da ne gibi yenilikler var, kullanım kolaylığı nasıl gelişti, hangi özellikler çıkartıldı ve yerlerine neler geldi sizler için inceledik.

Yenilikler
Öncelikle Excel eskisinden çok daha güçlü. Excel zorlu problemleri birden fazla makine kullanarak çözebiliyor. Microsoft'un açıklamasına göre bir masaüstü bilgisayarda çalışan Excel 2010, kullanıcının belirlediği çeşitli fonksiyonların değerlendirilmesini uygun bir kümeye yükleyebiliyor: Örneğin HPC Windows Server 2008. Böylece yükleme yapılan küme, hesaplama yaparken Excel 2010, dosyanın diğer parçalarını hesaplamaya devam edebiliyor.

Microsoft Excel 2007'de bir çizelge ya da obje ile işlem yaparken bir macro kaydettiğinizde macro kodu oluşmuyordu. Ancak Excel 2010'da makro kaydedicisi ile çizelgeler ve diğer objelerle ilgili işlemleri kaydedip tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

Office 2010 ile gelen en güzel özelliklerden biri yeni menü sisteminin özelleştirilebilmesi. Office 2007 ile tanıştığımız ve Microsoft'un "ribbon" (kurdele) adını verdiği menü sistemine istediğiniz araçları ekleyip çıkartabiliyorsunuz.

Microsft Excel 2010 İncelemesi

Excel 2007'de Microsoft kullanıcıları yeni XML biçimi .xlsx ile tanıştırdı ama bu biçim kendinden önceki .xls biçimi le uyumlu değildi. Microsoft bu problemi ortadan kaldırmış. Artık Excel 2010'da kaydedilen belgeleri kolayca eski sürümlerde açabilirsiniz. Ayrıca dosya boyutları eski .xls versiyonlarından çok daha az.

Microsoft Office 2010 için 32-bit ve 64-bit versiyonları çıkarıyor. Çok önemli bir bilgi gibi gelmemiş olabilir ama bu sayede artık 4GB'a kadar hesap taploları oluşturmak mümkün olacak.

Sparklines Microsoft'un Excel'in görselliğine yeni bir soluk kazandırıyor. Bir hücre içine konulabilen Word tarzında küçük çizelgeler olan Sparklines'a Insert (Ekle) menüsünden kolayca ulaşılabiliyor.

Microsft Excel 2010 İncelemesi

Slicers verilerin süzülmesini ve yorumlanmasını kolaylaştırıyor. Bir belgedeki Pivot tablolarını ve CUBE işlevlerini geliştiriyor. Pivot tablolarına kullanışlı bir görsellik katan Slicer, sayesinde verileri ihtiyacınıza göre filtreleyebiliyorsunuz. Böylece veriler üzerinde çalışmak kolaylaşıyor.

Microsft Excel 2010 İncelemesi

Word 2010'da olduğu gibi Excel 2010'da da güvenli mod bulunuyor. İnternetten indirilen dosyalar "Protected Mode"da açılıyor ve kullanıcı izin verene kadar düzenleme yapılamıyor.

Microsft Excel 2010 İncelemesi

Önemli geliştirmelerden biri de bir çizelge ögesine çift tıkladığınızda açılan çizelge ayarları penceresi. Bu pencereye çizelge üzerinden erişim çizelgelerle çalışmada oldukça kolaylık sağlıyor.

Microsft Excel 2010 İncelemesi

Microsoft Excel servislerinde de yenilikler bulunuyor. Önceden Excel dosyalarındaki veriler kaydedilip bir Microsoft Sharepoint sitesinde yayımlanabiliyordu. Şimdi aynı işlemi Excel 2010 içinden direkt dosya ekmesinden yapmak mümkün.

Eskiden eğer bir excel belgesi desteklenmeyen unsurlar barındırıyorsa web tarayıcıda açılamıyordu. Artık Excel servisleri daha çok işlevi destekleyecek ve deteklenmeyen unsurlara sahip çoğu belge açılabilecek.

Word 2010'da olduğu gibi, Excel servislerinin yüklü olduğu bir SharePoint sitesinde Excel kitaplıklarında ortak çalışma, düzenleme yapılabilecek. Aynı belge üzerinde birden fazla kişi çalışabilecek; böylece projeler üzerinde daha hızlı çalışmak mümkün olacak.

Çıkartılanlar, değişenler
Excel 2010'da Clipart panelindeki arama kutusu değiştirilmiş. Artık aramalarınızı spesifik derlemelerle sınırlamanıza gerek yok, yeni arama kutusuna birden fazla terim yazarak istediğinizi arayabilirsiniz. Arama sonuçlarınızı da video, ses, illüstrasyon, fotoğraf olarak daraltabilirsiniz.

Microsft Excel 2010 İncelemesi

Excel 2010'da toplama formülü SUMIF ve SUMIFS işlevlerini içeren bir işlev sihirbazı ile değiştirilmiş. Microsoft önceki Excel sürümlerinde yaratılan formüllerin çalışmaya devam edeceğini ve bu formüllerin başka yöntemlerle düzenlenebileceğini belirtiyor.
Ayrıca pek çok foksiyonda değişiklik yapılmış veya geliştirilmiş. Yeniden tasarlanan işlevler: BINOMDIST, CRITBINOM - CHIDIST, CHIINV - EXPONDIST - FDIST, FINV - GAMMADIST, GAMMAINV - HYPGEOMDIST - LOGNORMDIST, LOGINV - NEGBINOMDIST - NORMDIST, NORMINV - NORMSDIST, NORMSINV - POISSON - TDIST,TINV - WEIBULL
Hassaslığı geliştirilen işlevler: ASINH - CEILING - CONVERT - ERF - ERFC - FLOOR - GAMMALN - GEOMEAN - GEOMEAN - RAND - STDEVS - STDEVS

Microsoft Word 2010'da kullanıcıları bekleyen başlıca yeniliklere değindik. Excel 2010'un dosya biçiminin geri dönük desteği de sayesinde Excel sürümünüzü endişe duymadan 2010'a yükseltebilirsiniz.