Microsoft PowerPoint 2010 İncelemesiEkleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
10.06.2010

Microsoft Office'in en önemli yapı taşlarından olan Microsoft PowerPoint 2010'u sizin için inceledik.

Microsoft PowerPoint 2010 İncelemesi

Slayt hazırlama fiili için en büyük yardımcılardan biridir PowerPoint. Farklı olması açısından Microsoft'un Office serisinde çok önemli bir yer kaplıyor. Microsoft PowerPoint 2010 sürümünde de, önceki sürümler gibi yeterince önem verilmiş, bir çok özellik geliştirilmiş ve yenilenmiş. Bir bakalım Microsof PowerPoint 2010'da neler var.


Gelişmiş Menü Sistemi

Ribbon adı verilen gelişmiş menü sistemini ilk olarak Office 2007'de görmüştük. Bu sistemin Office serisine esneklik ve kolaylık kattığı aşikar. PowerPoint 2010'da bulunan gelişmiş menü sistemi artık isteğe göre kişiselleştirilebiliyor. Menüye sağ tıklamanız ve dilediğiniz şekilde değiştirmeniz yeterli.

Microsoft PowerPoint 2010 İncelemesi


Video Dönüşümü

PowerPoint 2010 ile artık sunumlarınızı video formatına da dönüştürebilirsiniz. Video yaratmak için tek yapmanız gereken Share > Create a Video Option yolunu izlemek.

Microsoft PowerPoint 2010 İncelemesi


.PPTX ile Uyumluluk

PowerPoint 2007'de kullanılan yeni XML formatı (.pptx) daha önceki sürümlerde kullanılan sunum formatı (.ppt) ile uyumlu değildi. Bu problem 2010'da tamamen çözülmüş durumda. Bunun anlamı PowerPoint 2010 ile yarattığınız bir sunumu kolaylıkla PowerPoint 2007'de açabileceksiniz.

Microsoft PowerPoint 2010 İncelemesi


Bölümler (Sections) - Sunumları Yönetmenin En Kolay Yolu

Microsoft PowerPoint 2010'da bölümler (Sections) ile sunumunuzu organize edebilirsiniz. Ayrıca kolaylıkla bölümleri yeni menü sistemine entegre edebilirsiniz. Bu özellik, bölümleri alt alta sıralayarak sunumunuzu gruplar halinde düzenlemenize yardımcı olur.

Microsoft PowerPoint 2010 İncelemesi


Entegre Edilmiş Ekran Yakalama Aracı

Microsoft PowerPoint 2010'a katılan bir diğer özellikte ekran yakalama(Word 2010'da da bulunuyor). Artık Hiçbir ekstra yazılıma ihtiyaç duymadan ekran yakalama özelliğini kullanıp sunumunuza ekleyebilirsiniz. Basitçe Insert > Screenshot yolunu kullanıp devam edebilirsiniz.

Microsoft PowerPoint 2010 İncelemesi


Arkaplan (Background) Silme Aracı

Arkaplan silme aracı, Word 2010'da da bulunan yeni ve son derece güzel bir özelliktir. Basit bir şekilde arkaplanda bulunan resimleri silebilirsiniz. Insert > Picture'dan kolaylıkla arkaplanı silebilirsiniz.

Microsoft PowerPoint 2010 İncelemesi


Gömülü Videolar için Gelişmiş Özellikler

Artık gömülü videoları sunumunuza çok kolay bir şekilde ekleyebilirsiniz. Bu özellik PowerPoint 2007'de çıkmış fakat PowerPoint 2010'da son derece geliştirilmiş ve düzenlenmiştir. Sadece basit bir sağ tıklama ile gömülü videoları ekleyerek büyüleyici sunumlar oluşturabilirsiniz.

Geliştirilmiş Animasyon Menüsü

PowerPoint 2010'un geliştirilmiş animasyon menüsü kendinizi harika hissetmenizi sağlayacak. Çünkü bu şekilde çok daha güzel ve göze hoş gelen animasyonlar oluşturabileceksiniz. Kullanıcı dostu bir seçim yapısına sahiptir. Tek yapmanız gereken bakmak, seçmek ve efekti kullanmak. İşte bu kadar...

Microsoft PowerPoint 2010 İncelemesi


Gelişmiş Slayt Geçişleri

Microsof PowerPoint 2010 yeni bir çok slayt geçişi içerir. Bu slayt geçişleri, daha güçlü ve göze hoş gelen sunumlar yaratmanıza imkan sağlar.

Microsoft PowerPoint 2010 İncelemesi


Gelişmiş Yazı Biçimleri

Word Art olarak da bilinen yazı biçimi 2010'da ciddi geliştirmelerle oldukça güzel bir hale gelmiş durumda. Yeni renkler, efektler ve yazılar ile güncelleştirerek hoş bir seçenek haline getirilmiştir.

Microsoft PowerPoint 2010 İncelemesi


Denklem Editörü

Denklem Editörü ile sunum ya da dökümanlarınız için basit ve kısa yoldan istediğiniz tüm matematiksel işlemleri yapabilirsiniz. Ayrıca kendi denklemlerinizi ve matematik fonksiyonlarınızı yaratıp kullanabilirsiniz. Bu özellik Office 2007'de sınırlı bir şekilde bulunmaktaydı. Fakat Office 2010'da geliştirilerek işlevsel hale getirilmiştir.

Microsoft PowerPoint 2010 İncelemesi


Video Düzenleme

PowerPoint 2010 kendi içinde bir video düzenleme editörü de barındırmaktadır. Bı özellik sayesinde videolarınızı, dilediğiniz şekilde kesip efektler ekleyebilir ve daha bir çok şeyi yapabilirsiniz.

Microsoft PowerPoint 2010 İncelemesi


Microsoft PowerPoint 2010'un bir çok yeni ya da geliştirilmiz özelliklerini inceledik. Eğer Office 2007 sahibiyseniz ve 2010 yükseltmeniz varsa Office 2010'a yükseltmemek için Hiçbir sebep yok.