Microsoft Office 2010 İncelemesiEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
31.05.2010

Microsoft Office 2010'un çıkmasına az kala sizler için yepyeni ofisi mercek altına aldık.

Microsoft Office 2010 İncelemesi

The Microsoft Office 2010 Haziran ayında kullanıcılarla buluşacak ama öncesinde Microsoft, iş ortakları için olan RTM sürümünü paylaştı böylece biz de Microsoft 2010'u önceden inceleme fırasatını yakalamış olduk. Microsoft, kullanıcıların projelerini daha etkili kılmak için PC, akıllı telefonlar ve Web'i kullanabileceklerini söylüyor. Office'in yeni özellikleri 2007 sürümünden yükseltenlerin pişman olmayacağını gösteriyor.

Office 2007'de tanıştığımız ve Microsoft'un "ribbon" (kurdele) adını verdiği menü sistemi gene ihtiyacınız olan tüm araçlara kolay erişmenizi sağlıyor. Bu sekmeli sistem sayesinde açılır menülerin hantallığından kurtuluyorsunuz çünkü sekmeler araçlara daha kolay ulaşmanızı sağlıyor. Örneğin Outlook 2010'nun Quick Steps (hızlı adımlar) bölümünde çabuk bir şekilde toplantı oluşturabilmenizi, konuları spesifik klasörlere taşıyabilmenizi ya da özel mesajları spesifik alıcılara yönlendirmenizi sağlıyor. Excel'de formüllere ulaşmak için tablar arasında gidp gelebilir, diagram ve çizelge yerleştirebilir ve bağlı olduğunuz kaynaklardan çabucak içe aktarma yapabilirsiniz.

Pek çok araca kolay ulaşım, Office uygulamalarının anlaşılmasını kolaylaştırıyor ve kullanımını pratikleştiriyor. Ayrıca Office 2010'da menüleri istediğimiz biçimde düzenleyebiliyoruz ki bu da sadece ihtiyacınız olan araçları koyup çalışmanızı hızlandırmanıza olanak sağlıyor. Menüde yapılan yeni bir özellik de dosya kayıt, yeni dosya vb. işlemleri yaptığımız Office işaretinin kalkıp yerine "File" sekmesinin gelmesi. Böylece tüm seçenekler ve işlemler yeni menü sistemine dahil edilmiş.

Microsoft Office 2010 İncelemesi

Microsoft Office 2010 İncelemesi

Microsoft Office 2010 İncelemesi

Microsoft Office 2010 İncelemesi

Microsoft'un istenilen işlemlerin daha kolay yapılabilmesini için yaptığı değişiklikler kullanıcıların çalışma alışkanlıklarını dikkate aldıklarını gösteriyor. Örneğin "Paste Preview" (yapıştırma önizlemesi) yapıştırma seçeneklerini kolayca değiştirmenizi ve bu değişikliklerin metne etkisini anında görmenizi sağlıyor böylece rahatça tercih yapmanıza olanak veriyor.

Microsoft Office 2010 İncelemesi

Outlook'da birden faza kişinin aynı başlık altında gönderdiği çok sayıda posta içeren email serilerini diyaloga dökmek mümkün; böylece belirli kişilerin mesajlarını bir sürü e-posta arasında uzun uzun taramak yerine, aradığınız kişilerin yazdıklarına çabucak ulaşabiliyorsunuz.

Microsoft Office 2010 İncelemesi

Outlook'un bir diğer yeni özelliği de belli bir mail başlığındaki tüm postaları görmezden gelebilme. İlgilenmediniz bir başlıkla ilgili postaları ve gelecekte bu başlıkla ilgili gelecek postaları "ignore" edebilir böylece istemediğiniz e-posta kalabalığından kurtulabilirsiniz. Ayrıca sesli mailleri de mesaj kutunuza alabilir ve mailleri dinleyebilirsiniz.
Mesaj kutusunda arama yapmak da kolaylaştırılmış. Google'da olduğu gibi arama önerileri işinizi kolaylaştırıyor. Hatta arama çubuğuna yaptığınız ikinci tıklama ile Outlook'un yanıtlama, yönlendirme gibi sık kullandığınız araçlarla ilgili de öneri getirmesini sağlayabilirsiniz. Böylece aradığınız postaya ulaşmak için daha önce yaptığınız bazı adımlar ortadan kalkmış oluyor.

Office 2010'nun tüm servislerinde zaman kazandıran pek çok özellik bulunuyor ama bunların çoğunluğu var olan araçlarda yapılan ufak oynamalar şeklinde. Ancak bazı özellikler var ki oldukça kullanışlı. Özellikle de doküman ve sunumlarında medya dosyaları kullananlar için...
Yeni özelliklerin çoğu standart sunumları ileriye göçtürüyor ve sunumları çok daha görselleştiriyor. Artık Powerpoint ile doğrudan program içinde video düzenleme yapabilirsiniz. Video kesme, efekt ekleme, sunum sırasında başlaması için video tetikleme işlemleri yapabilirsiniz.

Microsoft Office 2010 İncelemesi

Microsoft Publisher'da fontlar için birleşik harf ve stil alternatiflerine erişimi kolaylaştırmış. Yayımlarınıza kişisel düzenlemelerinizi yapabiliyorsunuz ki bu yeniliklerin hepsine üst menüden rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Bilgisayar dünyasında bulut sistemlerin artması ile projelerin paylaşılması, ortak çalışma gibi konular büyük önem kazanmaya başladı. Office 2010 da Office'in web tabanlı bileşenleri ile kullanıcıların beraber çalışabilmesine olanak sağlıyor. Evinizdeki bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan kolayca bilgi paylaşmanıza yardımcı oluyor.
Word, Powerpoint, Exvel ve OneNote'n web için sadeleştirilmiş sürümleri Office 2010 çıktığında hazır olacak. Microsoft Bu web bileşenlerini hangi araçtan kullanılırsa kullanılsın Office'le çalışıldığı hissiyatının kaybolmayacağını belirtiyor.

Word, PowerPoint, One Note'taki ortak yazar özelliği ile Outlook 'un e-mail yönetim, tarihleme kapasitesi kullanıcıların daha rahat bir biçimde ortak çalışma yürütebilmelerini ve birden fazla katılımcının bulunduğu büyük projelerin daha çabuk bitirilmesine yardımcı olacak.
Şirketlerin Microsoft Share Point Server 2010 ya da Microsoft Windows SharePoint Services kullanmaları gerekecek ama kişisel kullanıcılar çalışmalarına Windows Live ya da Facebook hesaplarıyla giriş yapabilecekler. Word ve Powerpoint'te bir proje üzerinde çalışırken ani değişiklikler için bir senkron mekanizması geliştirilmiş. Ortak çalışmadaki ani değişimler beta aşamasında eleştirilmişti.

Office 2010'da en dikkat çeken gelişmelerden biri de "File" sekmesindeki "backstage" görünümü. Backstage dokümanınızı paylaşabilmeniz, çıktı alabilmeniz ve kullandığınız ofis programında dağıtıma hazır hale getirmekte kullanılan işlemleri yapabilmeniz için size pratik bir platform sunuyor. Bu bölümde her zaman ki aç, kaydet vb. işlemlerinin yanı sıra yeni dokümanlar için yeni şablonlar, çalışmanızı paylaşmak için çeşitli seçenekler, çıktı ve düzen seçeneklerini de bulacaksınız. Başlangıçta yeni olduğu için garipseyebilirsiniz ama alıştığınızda bu sistem ile çok daha rahat çalışacaksınız.

Microsoft Office 2010 İncelemesi

Microsoft 2010 Haziran ayında çıkacak ve görünen o ki Microsoft, betadan bu yana tüm Office uygulamalarının kullanışlılığını artırmış. Her büyük güncellemede olduğu gibi yeni arayüze alışmakta biraz sıkıntı çekebilirsiniz belki ama yaptığımız testlerde yapılan yeniliklerin işleri büyük oranda hızlandırdığını ve kolaylaştırdığını gördük. Microsoft, Web sürümlerindeki hataları da düzeltirse Office 2007'den 2010'a yükseltenler pişman olmayacaklardır.