Media Player Classic Home CinemaEkleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
22.03.2010

En çok bilinen ve en çok kullanılan medya oynatıcılardan birisi olan Media Player Classic Home Cinema ününü hakeden bir kullanışlılığa sahip.

Media Player Classic Home CinemaAdı kimi zaman Windows Media Player ile karıştırılan Media Player Classic Home Cinema, kullanıcılara ilk sunulduğu zamandan beri görünüm olarak Windows Media Player 6.4'e benzemektedir. Yaklaşık 2 yıl öncesine kadar adı sadece Media Player Classic olan program 2008 yılında Home Cinema eki yanında birçok gelişmiş özelliği de bünyesine katarak tüm dünyada milyonlarca kullanıcının ilk tercih ettiği medya oynatıcılardan birisi haline geldi. 64 bit desteği de bulunan MPC-HC küçük boyutuyla bilgisayarınızda yer kaplamaz ve ekran kartınızın imkanlarını en sonuna kadar kullanarak size en iyi görüntüyü sunar. Programın belli başlı özelliklerine değinecek olursak:

Kırılma engelleyici

Kırılma (orijinal adıyla -tearing-) video ve oyunlar yanında dinamik olmayan fotoğraf gibi görsellerin tümünde kullanıcıları uğraştıran bir sorundur. Kırılma, seviyesi ne olursa olsun videonun akışkanlığını düşürür ve görüntü kalitesini olumsuz yönde etkiler. Bir görüntüde bir tane kırılma noktası bulunabileceği gibi alttaki resimde de görebileceğiniz gibi birden fazla sayıda kırılma noktası da oluşabilmektedir.

Media Player Classic Home Cinema

MPC-HC'da bulunan kırılma engelleme özelliği ise sizi bu dertten kurtarır. Media Player Classic Home Cinema ekranı üzerinde CTRL+T tuş kombinasyonunu aktif hale getirdiğinizde ekran üzerinde belirecek 2 dikey çizgi görüntüde bir kayma olup olmadığını kontrol ederek görüntüyü düzeltir. Size de filminizi izlemek için daha çok zaman kalır.

Media Player Classic Home Cinema

Kullanışlı Türkçe menü

Media Player Classic Home CinemaMedia Player Classic Home CinemaMedia Player Classic Home CinemaMedia Player Classic Home CinemaMedia Player Classic Home Cinema

MPC-HC menüsü kullanıcıya hızlı ve kolay bir kullanım sunarken kullanıcılar tarafından sıkça kurcalanan ses, duraklatma ve ileri- geri alma işlemlerini ok tuşlarıyla gerçekleştirme imkan veriyor. Kısayoldan yapılan bu işlemler ekranın sol üst tarafında büyük puntolu karakterlerle ve tamamı Türkçe olarak görülebiliyor.

Sağ tık ile ulaştığınız Menu'de Tonlamalar seçeneği ile izlemekte olduğunuz filme veya videoya gece görüş kamerası, siyah- beyaz vb. çok çeşitli efektler eşliğinde bakabilirsiniz.

DXVA desteği

MPC-HC'da diğer birçok video oynatıcıdan farklı olarak DXVA desteği bulunmaktadır. Açılımı DirectX Video Acceleration olan bu teknolojiyi "DirectX ile video hızlandırma" olarak Türkçeleştirebiliriz. MPC-HC'da bulunan dahili DXVA desteği "bitstream mode" adı verilen özelliğe sahip ve aşağıda örneklerini gördüğünüz ekran kartı modelleri ile uyumludur:

  • nVidia 8(9)xxx serisi (sadece H.264 için),
  • ATI Radeon HD serisi H.264 ve VC-1 için

MPC-HC'nın desteklediği video, ses ve görüntü formatları

Program: WAV, WMA, MP3, OGG, SND, AU, AIF, AIFC, AIFF, MIDI, MPEG, MPG, MP2, VOB, AC3, DTS, ASX, M3U, PLS, WAX, ASF, WM, WMA, WMV, AVI, CDA, JPEG, JPG, GIF, PNG, BMP, D2V, MP4, SWF, MOV, QT ve FLV formatlarını destekler.

Media Player Classic Home Cinema programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz