Windows Media Player 11 İncelemeEkleyen
guven
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Görünümü daha etkileyici ve kullanımı daha işlevsel kılınmış yeni arayüzü ile Windos Media Player 11 müzik CD'si yazdırmaktan, DVD oynatmaya, dijital oynatıcıları eşitlemekten, arşivlerinizi küçük resimlerle listelemeye kadar tüm medya ihtiyaçlarınızı karşılayabilir

Görünümü daha etkileyici ve kullanımı daha işlevsel kılınmış yeni arayüzü ile Windos Media Player 11 müzik CD'si yazdırmaktan, DVD oynatmaya, dijital oynatıcıları eşitlemekten, arşivlerinizi küçük resimlerle listelemeye kadar tüm medya ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. 11. Sürümde yazlımın görsel tasarımında daha sade ve profesyonel bir görünüm yakalamak için tuş yerleşimlerinden; arşiv görüntülemeye, Kitaplık listelemesinden; menü stillerine kadar bir dizi köklü değişiklik gerçekleştirilmiş. Örneğin uygulamanın tabanında orta bölüme yerleştirilen oynatma düğmeleri hem kullanılabilirliği arttırmış hem de görsel bütünlüğe katkıda bulunmuş.

Bu yenilemeleri Windos Media Player 10 ve 11 sürümünün kütüphane görünümlerini yan yana koyduğumuzda daha iyi görebiliriz. Media Player 10'da bulunan kitaplık şirket istatistiklerini girdiğimiz Excel tablolarını çağrıştırırken, yeni sürümde albümlerin kapak resimleriyle sergilenişi hem göze hem kolay kullanıma hitap eden bir güncelleştirme olmuş. Kitaplıkta yapılan en önemli değişikliklerden biride artık her medya türü için (müzik, video, resim) ayrı ayrı listeleme seçeneklerinin sağ kitaplık bölmesinde görüntüleniyor oluşudur.

Windows Media Player 11 İnceleme Windows Media Player 11 İnceleme

Windos Media Player 11'de önceki sürümde bir menü düğmesine sahip Çevrimiçi Radyo dinleme seçeneğinin Media Guide (Medya Kılavuzu) altına taşınması ilk aşamada radyoya erişmeyi biraz uzatmış. Buna karşın açılan sayfada ki müzik türlerine göre ayrılmış listelere temsili küçük resimlerden ulaştıktan sonra tüm radyoları tek bir pencereden yönetebilme yazılımın işlevselliğini arttıran etmenlerden biri. Radyo listesi ekranında radyoları posta kodlarına, anahtar kelimelere ve yayın yaptıkları müzik türüne göre ayırabilmektesiniz. Genel olarak baktığımızda radyo düğmesinin ana menüden çıkarılmasını diğer işlevlere erişimi hızlandırdığı için olumlu bir değişiklik olarak değerlendiriyor ve radyo listeleme sayfalarını denemenizi öneriyoruz. Dev radyo listelerinden birinde mutlaka sevdiğiniz bir yayın bulacaksınızdır.

Windows Media Player 11'i kullanarak normalde çevrimiçi video ve müzik sağlayıcılara abone olabilir beğendiğiniz albümleri/şarkıları/filmleri kiralayabilir, satın alabilirsiniz. Fakat Media Player 11 Türkiye'de Çevrimiçi Mağaza desteği vermediğinden yazılımın bu özelliğine tıkladığımızda karşınıza boş bir ekran çıkmaktadır. Umuyoruz ülkemizdeki müzik/video dağıtımcıları telif hakları meselesi yüzünden internetten sürekli şikayet edeceklerine iyi yanlarının farkınavarıp çevrimiçi abonelik, kiralama ve satış yoluyla Media Player gibi yazılımlara çevrimiçi mağaza desteği verirler. Öte yandan abonelik, kiralama ve satış işlemleri dijital verileri indirme yoluyla yapılabileceğinden Windows Media Player 11'in neden uluslararası satış desteği vermediğini anlayamadık. Kızışan pazarda Adobe'nin sırf çevrimiçi medya satışı/aboneliği/kiralaması için bir Media Player çıkardığı göz önüne alınırsa Microsoft'un daha cesur davranması gerektiği söylenebilir.

Windows Media Player 11 İnceleme

Windows Media Player'ın 11. sürümünde de 7'den beri mevcut olan CD kopyalama, ses CD'si yazdırma işlevleri aynen korunmuş. Bu özelliklere ek olarak yazılama dijital medya oynatıcılara (MP3/MP4 oynatıcılar, ses/video dosyaları oynatabilen cep telefonları, Flash Bellekler, Oyun Konsolları) kitaplıktaki albümleri/şarkıları/videoları/fotoğrafların eşitleme desteği eklenmiş. Özellikle yüksek depolama kapasitesine sahip dijital medya oynatıcılarla kullanıldığında çok pratik ve işlevsel bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Windows Media Player 11 görselliği ve işlevselliği arttırılmış yeni kullanıcı arayüzü ve geliştirilmiş özellikleri sayesinde çoğumuzun işletim sistemi ile birlikte zaten yerleşik gelen program kullanıcılar tarafından daha sık tercih edileceğe benziyor. Apple'ın iTunes'u kadar yüksek bir görselliğe sahip olmasa da kitaplık bölümünde ki kapak resimleriyle albüm listelemesi navigasyonu oldukça hızlandırmış. Belirli bir şarkıya/albüme/resme/videoya ulaşmak yeni kitaplıkta çok daha kolay ve estetik hale getirilmiş. Oyun konsollarından tutun da cep telefonlarına kadar bilgisayarınıza yeni eklenen içerikleri kitaplığınızdan eşitleme yapabilmesi de kayda değer bir özellik. Gelişmiş çevrimiçi radyo desteği, CD kopyalama ve ses CD'si yazdırma da onu üstün bir medya yöneticisi yapan özellikler arasında. Neredeyse tüm medya biçimlerini desteklemesi, esnek ve kolay kullanılabilirliği, gelişmiş çevrimiçi özellikleri ve medya kitaplığı ile Windows Media Player 11 lider medya oynatıcı olmaya aday.