Madalyonun Öbür Yüzü BS Player !Ekleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
09.12.2009

Windows Media Player'ın hüküm sürdüğü bu dağların ardında gerçek bir imparatorluk daha yatıyor; BS Player

Madalyonun öbür yüzü BS Player !

BS player, bilgisayar kullanıcılarının bir kısmının vazgeçemediği bir kısmının da hiç duymadığı, kimilerininse nefret ettiği çok farklı bir programdır. Özellikle Windows Media Player'ın bazı özelliklerini bilmeyen, öğrenemeyen insanların ilk başvurduğu yoldur. "Bu ne kadar kötü bir giriştir ya! BS Player'ı övüyor mu, yeriyor mu belli değil?" diyenlere cevabım ilerleyen cümlelerde dahada netleşecek.

Madalyonun öbür yüzü BS Player !

Windows'un egemen olduğu bir dünyada yeni bir oluşumla adından söz ettirmek öyle kolay değildir. Ciddi emek ve kalite ister hatta daha fazlası... BS Player bunu hakkıyla başarabilmiş bir programdır. Şimdi gelin birlikte BS Player'ın nasıl bu kadar sivrilebildiğine, hangi farklı özelliklerinin bunu sağladığına şahit olalım.

Önce video özelliğinden bahsedelim. Neredeyse tüm dosyaları çalıştırabiliyor dememiz yanlış olmasa gerek. Çünkü öyle bir codec desteğine sahip ki tüm formatları izleyebiliyorsunuz. Elinizdeki videonun formatı ne olursa olsun internette BS Player için o formata uygun codec'i bulmanız gayet kolay. En bilinmeyen formatlarda bile sizi yönlendirip indirebilmenizi sağlıyor. Yani DVD, XviD, DivX, .MKV, vb. formatlarındaki video dosyalarınızı kolaylıkla izleyebiliyorsunuz. Bunlara altyazı ekleyip kendi isteğinize göre altyazının fontunu, büyüklüğünü ayarlayabiliyorsunuz. Kısacası sadece tercihleriniz size yön veren. Diğer bir özelliği de istediğiniz videodan (formatı ne olursa olsun) "P" tuşuna basarak ayarlayıp yönlendirdiğiniz bir klasöre dilediğiniz kadar resim atabiliyorsunuz. Örneğin videoda bir kareyi çok beğendiniz. Masaüstü arka planı yapmayı ya da resim olarak elinizin altında bulunmasını istiyorsunuz. Bunun için istediğiniz karede sadece "P" tuşuna basarak o kareyi resim olarak kaydedebiliyorsunuz. Ayrıca bilgisayarınızda televizyon çıkışı mevcut ise televizyon da izleyebiliyorsunuz.

Madalyonun öbür yüzü BS Player !

(Örneğin burada videonun üstüne fare(mouse) ile sağ tuşa basıp altyazılardan, birincil altyazı ve alt yazı ayarlarına girerek yazının rengi, boyutu ve fontu değiştirilmiştir )

Programın video dosyalarından ayrı olarak tüm ses dosyası formatlarını destekliyor. Yani tabiri caizse medya dosyalarının çilingiridir BS Player. Aynı şekilde ses dosyalarında da codec yelpazesi oldukça geniştir. Nerdeyse tüm ses dosyalarınızı açabilir ve kaliteli bir şekilde dinleyebilirsiniz. Bunun dışında radyo özelliği sayesinde internetten yayın yapan tüm radyo istasyonlarına erişebilirsiniz.

BS Player'ın arayüzünü kişisel zevklerinize göre şekillendirebilirsiniz. Ayrıca birçok dil seçeneğine sahip olması, özellikle de Türkçe desteği sağlaması BS Player'ı daha da bir sevimli kılabilir gözünüzde.

Windows Media Player dışında alternatif bir medya programı arayanlar için BS Player beklediğinizden çok daha fazlasını verecektir.