Media Player Classic 6.4.9Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Media Player Classic; sistem kaynağı tüketimi açısından oldukça ekonomik, görsellik yerine performans ve çok fonksiyonluluk gibi özellikleri önemseyen kullanıcılara hitap eden, oldukça gelişmiş bir Windows Media Player alternatifidir.

Media Player ClassicMedia Player Classic'in arayüzü oldukça basit ve kullanışlıdır. Üst kısımda Dosya (File), Görünüm (View), Oynatma (Play), Erişim (Navigate), Favoriler (Favourites) ve Yardım (Help) menü sekmeleri bulunur. Ortada görüntü oynatma penceresi, alt kısımda ise oynatıcı düğmeleri ile birlikte ses ayar kısayolu yer alıyor.

Programı incelemeye menüleri üzerinden gideceğiz. Dosya menüsüne tıkladığımızda karşımıza; "Hızlı dosya aç", "DVD aç", "Cihaz aç", "Kapat", "Farklı kaydet", "Resmi kaydet", "Ekran görüntüsü kaydet", "Altyazı yükle" ve "Özellikler" gibi seçenekler yer alıyor.

Program tümleşik olarak altyazı dosyalarını yükleyebilme özelliği ile bile Windows Media Player'i geride bırakıyor. DVD açabilme özelliği ise programın gelişmiş özelliklerinden yalnızca bir tanesi. Programın hali hazırda altyazı veritabanı desteği de bulunuyor. Böylece elinizdeki filmin altyazısını İnternet sitelerinde aramak yerine Media Player Classic aracılığıyla otomatik olarak buldurabiliyorsunuz.

Görünüm menüsünde programınarayüzünde görünecek menü,Media Player Classic arama çubuğu, kontroller, bilgi, istatistik, durum, oynatma listesi, shader düzenleyici, öntanımlar, tam ekran, yakınlaştırma, görüntü çerçevesi, döndürme ve tarama, üstte yer alma ve seçenekler bölümleri yer alıyor.

Öntanımlar kısmından programın ufak, orta ve normal görünüm modları arasından birini seçerek görünümünü değiştirebilirsiniz. Görüntü çerçevesi kısmından görüntü ekranı boyutlarını ve oranlarını belirleyebilirsiniz. Döndür ve tara kısmından ise boyutu, genişliği ve yüksekliği arttırıp azaltabilir; görüntüyü sağ, sol, yukarı ve aşağı kaydırabilir veya ortalatabilirsiniz.

Programın "Oynatma listesi" (Playlist) ise gayet sade olup kullanması oldukça kolay.

Media Player ClassicOynatma menüsünde oynatma, durdurma, ekran atlama, belirli bir noktaya erişme; oynatım hızını yükseltip azaltma ve normale döndürme, süzgeç, shader, ses ayarları; ses ve oynatım bittikten sonra yapılacak işlem seçimi menüleri yer alır.

Erişim menüsünden DVD izlerken bölümlere erişilebilir, altyazı seçiminizi değiştirebilir, DVD menülerine erişilebilirsiniz.

Seçenekler kısmı ise 5 ana seçenekten oluşluyor. Oynatıcı (Player), Oynatım (Playback), Süzgeçler (Filters),Altyazılar (Subtitles) ve İnce Ayarlar (Tweaks) menülerinden Oynatıcı menüsü ile başlayalım...


Menüler

Oynatıcı menüsü ana penceresinde her medya dosyası için aynıMedia Player Classic oynatıcının mı yoksa ayrı bir oynatıcının mı kullanılacağını seçebilir, pencere boyutu ve pozisyonu gibi birkaç ayar daha gerçekleştirebilirsiniz. Biçimler (Formats) kısmından ise hangi dosya biçimlerinin Media Player Classic ile varsayılan olarak oynatılabileceğini belirleyebilirsiniz. Desteklenen dosya biçimleri bir hayli fazla. Tuşlar (Keys) kısmından klavye kısayollarını görüntüleyebilirsiniz.

Oynatma seçeneğinden çeşitli oynatma ve ses ayarlarını; DVD dil ayarlarını ve Çıkış (Output) ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz. Çıkış ayarlarında altyazıları görüntüleyebilmek için yanlarında çift yıldız olan seçeneklerden birini seçmemiz gerektiğini bildiren bir mesaj görüyoruz.

Süzgeçler (Filters) menüsünden çeşitli ses ve görüntü süzgeçlerini seçebilir ve seçimleri kaldırabilirsiniz. Filtreler, Kaynak Filtreleri ve Dönüştürme Filtlereleri olarak iki kısıma ayrılır. Ses Değiştirici (Audio Switcher) kısmından ise gelişmiş ses ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz. Süzgeçler bölümünde hangi kodeklerin kullanılacağı ve her kodekin ince ayarları gerçekleştirilebilir.

Media Player ClassicMedia Player Classic

Altyazı menüsünden altyazı stilleri, yazı tipi, boyutu, rengi, ekran üzerindeki konumu ve saydamlığı belirlenebilir.

İnce ayarlar kısmından ise kontroller üzerinde XP teması kullanılmaması, oynatım sırasında bir defada ileri alınabilecek süreyi belirleme, pencereyi istediğimiz gibi boyutlandırma, Messenger için çalan parça bilgisi yollama gibi ayarlamaları gerçekleştirebiliyoruz.

Program çok başarılı. Ayrıca kendi bünyesinde bulunan otomatik altyazı senkronlayıcı özelliği benzerlerinin neredeyse hiçbirinde bulunmayan müthiş pratik bir özellik. Media Player Classic'in tek dezavantajı kendi kodek paketini barındırmaması. Yani çok sayıda formatı destekleyen bu programın, bu formatları açabilmesi için, ekstra kodek paketleri indirip kurmanız gerekiyor. Özellikle performansı, pratikliği ve birçok detaya müdahale etme şansı tanımasından dolayı milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilen Media Player Classic, medya oynatıcı yazılımların en iyilerinden biri.