HamachiEkleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
23.12.2009

Hiçbir yapılandırma gerektirmeyen, oldukça kolay bir kullanıma sahip Hamachi her düzey bilgisayar kullanıcısının kullanabileceği, bir Sanal Özel Ağ uygulamasıdır.

Hamachi bir VPN (Virtual Private Network - Sanal Özel Ağ) uygulamasıdır. Hamachi ile farklı konumlardaki bilgisayarları sanki birbirlerine yakın bir ortamdaymış gibi bir araya getirebilirsiniz. Yani birbirlerinden uzak mesafedeki bilgisayarların aynı yerel ağda bulunuyorlar (LAN) gibi bağlanmalarını sağlayabilirsiniz. Gelişmiş güvenlik önlemleri ile sanal bir ağ kuran program yerel ağ üzerinden gerçekleştirdiğiniz işlemleri yapabilmenize ve uzak konumda olsalar dahi diğer sistemler ile kolaylıkla ve hızlı bir şekilde haberleşebilmenize olanak verir.

HamachiHamachi

Hamachi'nin en önemli özelliği hiçbir yapılandırmaya gerek duymaması. Detaylı ağ yapılandırmalarına ihtiyaç duymayan program, yüklendikten hemen sonra kullanıma hazır hale gelir. Hamachi, kurulum aşamasında gerekli yapılandırmaları gerçekleştirir; böylece size yeni ağınızın keyfini yaşamaya başlamak kalır.

Hamachi'nin kurduğu ağ sayesinde dosya paylaşımı, uzak masaüstü bağlantısı ve çok oyunculu oyunlar gibi yerel ağ üzerinde yapılan işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Program, bütün bu işlemleri çeşitli şifreleme sistemleri ile oldukça güvenli bir şekilde gerçekleştirir.

Programın kullanıcılar tarafından tutulmasının en önemli nedeni yerel ağ üzerinden çok oyunculu olarak oynanan oyunları farklı konumlardaki kullanıcıların oynayabilmesini sağlamasıdır. Artık pek çok oyunun çevrimiçi oynama desteği olmasına, dahası yalnızca internet üzerinden, sunuculara bağlanarak oynanan oyunların giderek yaygınlaşmasına rağmen pek çok popüler oyunun yerel ağ modu vazgeçilemezdir. Çevrimiçi oyunların genellikle ücretli üyelik gerektirmesi ya da oyuncuların karmaşık üyelik işlemleri ile uğraşmak istememesi nedeniyle Hamachi oyun severler arasında yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. İnternetteki pek çok kaynakta farklı oyunlar için açılmış ağlar ve bunlara giriş şifreleri bulunuyor. Hatta bu oyunların Hamachi üzerinden turnuvaları düzenleniyor. Hamachi, oyun severlerin internet kafe gibi ağortamlarında oynamayaalışık oldukları oyunları evlerinde kişisel bilgisayarlarında yine uzaktaki arkadaşları ile oynayabilme olanağı sunuyor.

Hamachi

Kolay ve sade arayüzü sayesinde kullanıcıların hiçbir zorluk çekmeden Hamachi genel ağına bağlanmaları mümkün. Bu ağa bağlanan kullanıcılar kolaylıkla yeni bir ağ açabilir ve arkadaşlarını bu ağa davet edebilirler ya da diğer kullanıcılar tarafından açılmış olan ağlara giriş yapabilirler. Programın tümleşik sohbet özelliği ile aynı ağda bulunan kullanıcılar birbirleri ile sohbet edebilirler. Kullanıcılar yerel ağ işlemlerini gerçekleştirmeleri için Hamachi'den birer IP adresi edinirler.

Gelişmiş yapılandırmalar gerektirmeyen, oldukça kolay bir kullanıma sahip Hamachi her düzey bilgisayar kullanıcısının kullanabileceği bir Sanal Özel Ağ uygulamasıdır. Program sanal olarak yerel ağ kurma imkanı sayesinde fiziksel olarak uzakta olan bilgisayarların ağ kabloları ile birbirlerine bağlıymış gibi davranmalarını sağlar. Programın ücretsiz sürümünü 30 gün boyunca deneme şansına sahipsiniz.