Auslogics Disk DefragEkleyen
ozgurs
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Disk birleştirme işlemi (defrag) aslında bilgisyarınız için çok faydalıdır çünkü sabit diskinizde parçalanmış halde bulunan dosyaları birleştirerek bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlar, bilgisayarınızı oluşabilecek hatalardan korur.

Birçok bilgisayar kullanıcısı bu işlemin farkındadır ancak yine birçoğu bu işlemi ya uzun sürdüğü için ya da başka sebeplerden dolayı gerçekleştirmez. İşte burada imdadınıza Auslogics yetişir. Auslogics günümüzün modern sabit disklerini en iyi hale getirmek için tasarlanmıştır.

Programın kurulumu basittir. Kullanıcı sözleşmesini kabul edin ve programın yüklenceği konumu belirleyin. Yükleme bitiminde program otomatik olarak çalışır.

auslogics disk defragProgramın arayüzü açılır açılmaz sabit diskimizi görüntüler. Sabit diskimizdeki boş alanı, kullanılan alanı ve toplam alanı görebiliriz. Üstteki yazı ile disk birleştirme işlemi yapılmayınca meydana gelebilecek sorunlar (bilgisayar yavaşlaması, kilitlenme ve donmalar) hakkında bilgi verir. Ayda bir defa düzenli olarak disklerinizi birleştirmeniz tavsiye edilir.

Hemen deneme amaçlı olarak diskimizi birleştirmeyi deniyoruz.

auslogics disk defragDisk birleştirme ekranı kolay anlaşılır bir ekrandır ve size diskiniz üzerindeki verileri çeşitli renklerde görüntüler. Kırmızı renkli veriler parçalanmış, mavi renkliler birleştirilmiş, yeşil renk ayrılmış alan, sarı renk MFT (sistem meta data) ve gri alanlar boş alanları sembolize eder. Birleştirme işlemini istediğiniz zaman duraklatabilir ve sonra devam ettirebiliyorsunuz.

Disk birleştirme işlemi bitiminde program size bir iş özeti penceresi görüntüler.

auslogics disk defragBize gösterilen bilgiler sadece özet bilgileridir. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz rapor görüntüle (display report) kısmından erişebilirsiniz. Bu pencerede toplam dosyalar, toplam dizinler, birleştirilmiş ve parçalanmış dosyalar,atlanmış dosyalar, işlem öncesi parçalanma oranı ve işlem sonrası parçalanma oranı gibi bilgileri görüyoruz. En alt kısımda ise bilgisayarımızın hızının %21 oranında arttığını öğreniyoruz.Sağ tarafta ise 536 gereksiz dosya bulundu mesajı ile karşılaşıyoruz. Program ayrıca bilgisayarımızdaki gereksiz dosyaları da belirliyor ve gereksiz dosya taraması gerçekleştirilmesini ve bu dosyaların kaldırılmasını öneriyor. Bu işlemleri gerçekleştirmek için bir de link veriyor. Linke tıkladığımızda ise bize gereksiz dosyaların ne olduğu neden kaldırılması gerektikleri hakkında bir yazı içeren programın sitesine gönderiyor. Programı yükseltmemiz öneriliyor.Auslogic programı gözümüze epey hızlı göründü ve kullanıcı arayüzü oldukça anlaşılır. Eksileri olarak da sadece belirli klasör ve dizinleri birleştirip istemediklerimizi birleştirmeme özelliğine rastlayamadık. Ayrıca diğer disk birleştirme uygulamalarında var olan disk birleştirme zamanlama özelliğine de rastlayamadık. Program genel olarak basit, hızlı ve işlem sonucunda gayet açıklayıcı olması sayesinde beğenimizi kazandı.