Sanal Masaüstlerini Windows'a Getirin: DeskSpaceEkleyen
meddah
Güncelleme Zamanı
21.01.2010

Sanal masaüstlerini Windows'a taşımanızı sağlayan birçok programdan biri olan DeskSpace şıklığıyla öne çıkıyor.

Linux kullanıcılarının uzun zamandır aşina oldukları sanal masaüstleri Windows işletim sistemine sadece ek programlar sayesinde kazandırılabiliyor. Kendinize farklı çalışma alanları oluşturup masaüstünüzü gereksiz kirliliğe karşı koruyabileceğiniz bu programlardan kullanıcı dostu olması kadar görselliğiyle öne çıkanlardan biri ise DeskSpace.

Sanal Masaüstlerini Windows\ a Getirin: DeskSpace

Orijinal masaüstünüzün yanına 5 tane sanal masaüstü ekleyen uygulama, bunları klavye yada fare aracılığıyla döndürebildiğiniz bir küpün yüzeylerine yerleştirerek oldukça şık bir görüntü sağlıyor. Ancak daha önce örneklerini çok gördüğümüz gibi görsellik uğruna sisteminizi yavaşlatmıyor ya da kullanım kolaylığından fedakarlıkta bulunmuyor. Aslına bakarsanız sistemin tepki hızı bizi bile şaşırttı.

Sanal Masaüstlerini Windows\ a Getirin: DeskSpaceSanal Masaüstlerini Windows\ a Getirin: DeskSpace

Program küpü aktif hale getirmek için size sayısız seçenek sunuyor, görev çubuğuna farenizin tekerleği ile yapacağınız bir tıklama, klavyenizden istediğiniz bir tuş kombinasyonu ya da fareyi ekranın seçtiğiniz bir köşesinde ayarladığınız bir süre boyunca bekletmek, bunların arasında en ön plana çıkanlar. Ayrıca istediğiniz pencereyi ekranınızın kenarına sürükleyerek istediğiniz masaüstüne taşıyabilirsiniz.

Sanal Masaüstlerini Windows\ a Getirin: DeskSpace

Programın ayarlar kısmı aracılığıyla küpün kalitesini - bu yolla meşgul edeceği hafıza miktarını düşürebilirsiniz - ve şeffaflık, yansımalar gibi bazı özel efektleri açıp kapatabilirsiniz. Eğer isterseniz küpün arkasına da bir resim yerleştirebilirsiniz.

Sanal Masaüstlerini Windows\ a Getirin: DeskSpace

Program Manage bölümünde sunduğu ayarlarla takdirimizi bir kez daha kazanıyor, buradan yönetebileceğiniz işlevlerden bahsetmemiz gerekirse:

Sanal Masaüstlerini Windows\ a Getirin: DeskSpace

  • Destop Names and Pictures bölümünden küp aktif olduğu sırada gösterilen ismi ve simgeyi değiştirebilirsiniz.
  • Desktop Application Rules program bazında kurallar yaratarak istediğiniz programı bütün masaüstlerinde gösterebilir ya da başlattığınızda hangi masaüstünde gözükeceğini belirleyebilirsiniz.
  • Desktop Windows bölümünden uygulama tarafından tanınmayan pencereleri el ile tanımlayabilirsiniz.
  • Desktop Backgrounds bölümünden, sanal masaüstlerinizin arkaplanlarını yönetebilirsiniz.
  • Desktop Icons sayesinde simgelerinizi masaüstlerinize göre farklılaştırabilirsiniz.

Her ne kadar piyasada ücretsiz alternatifler bulunsa da, DeskSpace kullanıcıya dostu olması ve sanal masaüstlerine getirdiği şık yaklaşımla beğenimizi kazanmayı başardı. Eğer aynı anda birden fazla konu üzerine çalışıyorsanız, DeskSpace size hem zaman kazandıracak hemde daha düzenli bir çalışma ortamı sunacaktır.