Star Wars: The Old Republic Ön İncelemeEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
29.04.2012

20 Aralıkta çıkacak son dönemlerin en iddialı MMO'su Star Wars: The Old Republic'in beta testinden izlenimler...

Massively Multiplayer Online (MMO) oyun türünün hiç tartışmasız en büyüğü World of Warcraft'tır. 11 milyon kullanıcıya sahip WOW bu türün standartlarını değiştirmiş ve kendinden sonra çıkan bütün oyunların erişmeye çalıştığı (Kimse başaramamıştır.) bir hedef olmuştur. WOW'un başarısı MMO'ların gelişmesini ve bu oyun türünün standartlarının yeniden şekillenmesini sağlamıştır.

KOTOR, Neverwinter Nights, Baldurs Gate gibi klasik RPG'lerin ve Mass Effect, Dragon Age gibi yeni ve başarılı oyunların geliştiricisi Bioware, Star Wars'ın MMO'sunu yapacağını açıkladığında oyun dünyasını oldukça heyecanlandırmıştı. Oldukça kısa bir süre gerçekleştirilen beta testine katılma şansını bulduğum için şunu söyleyebilirim ki BioWare beklentileri karşılayacak gibi duruyor.

Star Wars: The Old Republic Ön İnceleme

BioWare her zaman oyunlarındaki başarılı hikâyeler, kaliteli diyaloglar ve ilginç karakterleriyle övgü toplamış, RPG severlerin favori oyun firması olmuştur. Bioware oyunlarını kaliteli kılan bu öğeler SW: TOR'a da taşınmış. Böylece genel MMO'ların aksine sürükleyici hikayeler, farklı karakterler, diyalog seçenekleri, videolarla zenginleştirilerek farklı bir online oyun deneyimi sağlanmış.

Oyundaki tüm görevlerde seslendirme, farklı diyalog seçenekleri, videolar bulunuyor ve her görevin değişik bir hikâyesi var. Yani çoğu MMO'da artık standartlaşan ve sıkıcı olan "Git şunu getir.", "Şu yaratığı öldür." tipi görevlerden oldukça farklı. Seslendirme, cutscene gibi öğeler oyunun atmosferine girmenizi sağlıyor.

Star Wars: The Old Republic Ön İnceleme

Filmlerde olduğu gibi oyunda da iyi ve kötü tarafı temsil eden Light ve Dark Side adlı iki taraf bulunuyor. İki tarafta da farklı karakterler bulunuyor ve her bir karakter 10. seviyeye geldiğinde karakterin alabileceği 2 meslekten birini seçiyor. Ekran görüntüleri ve videoda gördüğünüz karakter iyileştirme yapabilen ve hasar verebilen bir Jedi. Oyunda farklı Jedi sınıflarının yanında asker, kaçakçı, kelle avcısı gibi sınıflar var. Star Wars filmine aşina olanlar sınıfları gördüklerinde yabancılık çekmeyeceklerdir.

Her bir karakter oyuna farklı bir alanda başlıyor ve her biri sınıflarına özel farklı bir hikayeye sahip. Sınıf görevlerini yaptıkça hikâyede ilerliyorsunuz, farklı mekanlara, gezegenlere vb. gidiyorsunuz ve karakteriniz gelişiyor. Örneğin bir Jedi iseniz ilk ışın kılıcınızı almanızın bir öyküsü var.

İlginç bir şekilde SW:TOR tek başına oynamayı sevenlere de hitap ediyor. Çoğu MMO'nun aksine SW: TOR'da (en azından beta testinde gördüğüm kadarıyla) başkalarıyla grup oluşturmadan tek başına oynamak mümkün. Tabii ki grup görevleri, aktiviteleri vb. mevcut ama bunlara katılmak zorunda değilsiniz. Sınıf görevinizde ilerlerken belli bir aşama geldiğinizde yanınıza yapay zekâ bir yardımcı katılıyor. Yardımcınız özellikle savaşlarda oldukça kullanışlı oluyor. Ayrıca oyundaki çeşitli uzmanlıklardan (hazine avcılığı, zırh - silah yapımı, ticaret, diplomasi vb.) yardımcını aracılığıyla faydalanıyorsunuz.

Star Wars: The Old Republic Ön İnceleme

BioWare, MMO'ların ortak bazı sıkıntılarının bir kısmını çözmüş ya da hafifletmiş. Örneğin çoğu MMO'ya göre bu oyunda daha az koşuşturmam gerekti. Seyahat oldukça rahat ve pratik. Öldüğünüzde kısa bir süre bekleyip bulunduğunuz yerden devam etmeyi ya da en yakın sağlık merkezine dönmeyi seçebiliyorsunuz. Öldüğünüz yerden devam edebilmek için beklemeniz gereken süre her seferinde uzuyor. Tabii yakın zamanlarda art arda ölmüşseniz... Bir süre ölmeden durabilirseniz süre yeniden kısalıyor.

Beta testinde ana görevimde kendime ait bir uzay gemisi alacak kadar ilerleme fırsatım oldu. Uzay geminizle farklı gezegenlere gidebiliyor ve uzay savaşlarına katılabiliyorsunuz. Bu da oyunun genel akışında oldukça hoş bir farklılık yaratıyor.

Star Wars: The Old Republic Ön İnceleme

Şimdi gelelim kötü habere_ Oyunun şu an Türkiye'ye satışı bulunmuyor. Ancak satış olmayan Avustralya gibi diğer ülkelerden oyunseverler oyunu Amazon'dan sipariş etme yolunu seçiyorlar. Yani oyunu aldığınız taktirde size en yakın sunucuyu (Avrupa sunucuları bulunuyor.) seçerek oynayabilirsiniz.

Kendimde bir Star Wars hayranı olarak SW:TOR'u, filmi sevenlere tavsiye edebilirim tabii İngilizceniz varsa. Oyundan gerçekten keyif alabilmek için İngilizce bilmek gerekiyor. Star Wars dünyasına yabancıysanız SW: TOR farklı ve yenilikçi bir MMO olarak ilginizi çekebilir. Oyun hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.